Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

O Sekerovom plate rozhodne arbitráž

Andrej Sekera by rád zostal v Buffale, ale napnutý platový strop klubu jeho situáciu zneisťuje. (Autor: TASR/AP)
Ondrej Gajdoš|8. júl 2011 o 00:00

Slovenský hokejista neprijal kvalifikačnú ponuku Buffala, nechce ísť pod cenu. Americké médiá špekulujú, že Sekeru možno vymenia do Columbusu.

BRATISLAVA. Klub NHL Buffalo Sabres po vypršaní dvojročnej zmluvy ponúkol Andrejovi Sekerovi kvalifikačný kontrakt. K doterajšiemu platu 1,25 milióna dolárov mu prihodil povinných desať percent, aby si udržal práva na slovenského obrancu. O zárobku v budúcej sezóne rozhodne zrejme až arbitrážny súd v Toronte.

„Najradšej by som bol, aby sme sa s Buffalom dohodli do súdneho pojednávania a nikam by som nemusel cestovať. Ale som pripravený aj na arbitráž,“ povedal 25-ročný hokejista z Prievidze.

Platový strop je už plný

Sekera patrí do kategórie chránených voľných hráčov. V NHL odohral za päť sezón 233 zápasov, všetky v tíme Buffala. Posledný ročník bol jeho najúspešnejší - v 76 stretnutiach dosiahol 29 bodov za tri góly a 26 asistencií. S priemerom 21:05 minúty na zápas patril medzi najvyťaženejších obrancov mužstva.

„Buffalo je zatiaľ môj jediný klub v NHL. Zvykol som si v meste a rád by som tu zostal,“ vravel šikovný korčuliar s dobrou rozohrávkou. Sekera by si mohol nárokovať približne na dvojnásobok doterajšieho platu.

Problémom je, že klub Sabres nakúpil v lete niekoľkých hráčov a platový strop 64,3 mil. dolárov má už teraz takmer plný. Generálnemu manažérovi Darcyovi Regierovi zostáva už len 300-tisíc dolárov, a to musí okrem Sekeru podpísať ďalších štyroch hokejistov.

Zrejme tak ešte príde k výmene drahých hráčov.

S Országhom o arbitráži

Arbitráž s hráčmi NHL odštartuje 20. júla. Ak sa agent Allan Walsh dovtedy s klubom nedohodne, Sekera bude ďalším slovenským hokejistom, čo zažije pojednávanie pred nezávislým sudcom.

„O arbitráži som sa rozprával s bývalým hráčom NHL Vladom Országhom,“ poznamenal. „Pre mňa to bude nová skúsenosť. Vravel mi, aby som sa pripravil, že zástupcovia klubu tam nepovedia o mne nič pozitívne.“
Ak by Buffalo neakceptovalo arbitrážou stanovený plat, Sekeru by mohol získať iný klub.

„Nezaťažujem sa tým, ako to všetko dopadne, lebo nič nemôžem ovplyvniť,“ doplnil. „Sústreďujem sa na prípravu. Po dobrej skúsenosti z vlaňajška sa opäť chystám pod vedením kondičného trénera Romana Švantnera.“

Sekera každé ráno cestuje za prípravou hodinu z Prievidze do Banskej Bystrice a večer sa vracia domov.

Nakúpili drahých hráčov

Buffalo získalo v lete dvoch skúsených obrancov. Nemec Christian Ehrhoff z Vancouvru dostal kráľovský 10-ročný kontrakt na 40 miliónov dolárov, pričom v nadchádzajúcej sezóne bude s 10 miliónmi patriť medzi najlepšie zarábajúcich v NHL. Z Calgary prišiel štvormiliónový Kanaďan Robyn Regehr, klub má pod zmluvou aj J. Leopolda, Morrisonna, Myersa a Webera.

„Generálny manažér aj tréner Lindy Ruff zrejme cítili, že mužstvo treba výrazne doplniť v obrane,“ povedal Andrej. „Ja to rešpektujem.“

Sekera dostal ťažkú konkurenciu, a tak domáce médiá špekulujú, že sa možno nezmestí na súpisku Sabres. Podľa denníka Buffalo News by sa hodil do zostavy Columbusu, kde majú pod zmluvou zatiaľ šiestich obrancov aj rezervu takmer 10 miliónov na platy hráčov.

„NHL je biznis, človek tu musí byť pripravený na všetko,“ uzavrel Sekera. „Nič nechcem vravieť dopredu, ale ak bude treba, zvládnem aj zmenu klubu.“

Súvisiace články