Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

O Polláka bol v Argentíne väčší záujem ako doma

Sportnet|Publikované 30. okt 2007 o 23:00

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.skUŽ CESTOU Z LETISKA DO HOTELA POSKYTOL DVA ROZHOVORYKOŠICE. Už niekoľko dní sa teší z úspechu slovenský

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.sk

UŽ CESTOU Z LETISKA DO HOTELA POSKYTOL DVA ROZHOVORY

KOŠICE. Už niekoľko dní sa teší z úspechu slovenský reprezentant vo windsurfingu Patrik Pollák, ktorý v argentínskej Mendoze na jazere Potrerillos skončil na majstrovstvách sveta v triede Raceboard na 3. mieste v celkovom poradí. Úradujúci šampión navyše získal striebro v kategórii ľahkých váh ako aj v kategórii dlhých plavákov. V rozjazdách obsadzoval priečka od 2. do 7. miesta. Najhorší bol raz deviaty, no tento výsledok sa mu škrtal. Košický windsurfista je v týchto dňoch doma a tak sme sa mohli obzrieť sa týmto úspechom v krajine tanga.

Letenky zadarmo

Patrik sa s Argentínčanmi stretáva na regatách. Dávno dopredu ho lákali na tento šampionát. Sľubovali, že sa vynasnažia, aby boli letenky zadarmo a to aj splnili. "Bolo vidieť, že na prípravách nerobili dva dni, ale makali tri roky," pochvaľoval si výbornú organizáciu Patrik Pollák. Organizátori mali sponzora argentínske aerolinky. Pre Paťa bola jediná starosť dostať sa do Ríma, Barcelony alebo Madridu. "Rím z toho vychádzal najbližšie. V Prahe som si kúpil letenku do Ríma a späť. V Taliansku to mali organizátori naozaj skvele prepracované. Ešte v živote som to nevidel. Dal som im pas, vysvetlil som im, kam idem a bez slova zobrali môj štvormetrový surf. Bez toho, aby pýtali peniaze. V Buenos Aires sú dve letiská vzdialené od seba 30 km. Na jednom nás čakal chlapík s prívesom. Aj s ďalšími štyrmi pretekármi sme cestovali cez najväčšiu zápchu, akú si dokážete predstaviť. Prišli sme na druhé letisko a všetko vyložili. Povedali sme, že ideme na MS a všetko bez problémov zabezpečili. Prileteli sme do Mendozy, kde nás opäť čakali ľudia, surfy zobrali na príves, odviezli ich na jazero a nás do hotela. Nič sme za to neplatili. Nikde som toto nezažil." Patrik tak platil len 6 000 korún za letenku do Ríma plus 9 000 korún za nadváhu a ďalších 180 eur za nadváhu cestou späť z Ríma.

Testovací jazdec

Jazero Potrerillos leží asi 40 km od Mendozy, ktorá má 800 000 až 1 milión obyvateľov. Podľa toho, akú perifériu zarátate k mestu. "Samotné preteky neboli až také zlé, ako mohli byť. Mohlo totiž byť aj podstatne viac vetra. Jeden deň pred pretekmi tak búšilo, že už všetci toho mali dosť. Po vlaňajších MS som dostal od jednej francúzskej firmy surfy, ktorá začala robiť nový, prevratný model. Niektoré veci sú na ňom úplne super, iné nie. V tomto roku som bol teda akýsi testovací jazdec, ktorý mal povedať, čo je dobré a čo nie. Vedel som, že ak bude veľmi silno fúkať, tak to nie je dobré. Na tento surf vyhovoval skôr stredný až slabší vietor. Urobil som na ňom drobné zmeny a vyšlo to." Patrik nakoniec skončil tretí, pričom mal rovnaký počet bodov, ako druhý Brazílačan Paulo Dos Reis (po 40). Víťazom bol s veľkým náskokom Mariano Reutemann (13). "Bol to miestny chalan. Na tomto jazere vedel presne, kadiaľ treba jazdiť. Mimochodom, je nejaká rodina s bývalým pilotom formuly 1 Carlosom Reutemanom. Zistil som to až na základe novín."

Vodu pil z jazera

Inak, súťažilo sa v Andách v nadmorskej výške okolo 1 300 m, pričom len necelých 100 km vzdušnou čiarou bol najvyšší vrch Južnej Ameriky Aconcagua (6959 m). "Nadmorská výška je cítiť. Pumpoval som 45 minút a už som nevládal. Riedky a veľmi suchý vzduch robil svoje. Nebývam veľmi rýchlo smädný, no tam sa pil vodu jedna radosť. Hneď na začiatku nám povedali, že nie je problém napiť sa z jazera. Nie je tam žiadna fabrika, len vysoké hory s ľadovcami, z ktorých steká voda. Tá mala len 7-8 stupňov. V Argentíne je teraz jar, pred troma týždňami sa tam ešte lyžovalo, takže voda nemala času na ohriatie." Paťo pred cestou vedel, že v Argentíne má byť 25 stupňov a voda má mať 15 stupňov... "Všetci si na stránke zisťovali, aké podmienky tam panujú. So vzduchom sa domáci ešte ako tak trafili, no s vodou vôbec nie. Tá má 15, ale v lete... Ja som si podľa toho povedal, že mi bude stačiť krátky rukáv, dlhé nohavice a tenký neoprén. Keď som prišiel prvý deň a strčil nohu do vody, momentálne som na seba naobliekal všetky neoprény, čo som mal."

Stredisko pre mládež

Miesto, kde sa konal šampionár nie je ani osídlené. "Tam nie je absolútne nič. Krásne jazero v pozádí s vysokými končiarmi Ánd. Priehradný múr tam stojí len päť rokov. Denne nás vozili z Mendozy a späť. Organizácia bola naozaj na úrovni. Pri jazere postavili stany, dokonca pre pretekárov chystali obedy. A to som už dávno nezažil." Infraštruktúra okolo jazera nie je, no už je v pláne a robí sa na nej. Je tam však vietor a to je veľmi dôležité. "Argentínčania tam chcú spraviť stredisko aj pre mladých windsurfistov. Už teraz majú skvelých pretekárov, o desať rokov budú mať ešte lepších. Mladí chlapci celí nadšení pobehovali a žiadali autogramy, väčší už pozerali, kto na čom jazdí a úplne najväčší nám už šľapali na päty..."

Medializácia ho zaskočila

O propagáciu týchto MS bolo postarané na úrovni. "Počas desiatich dní, čo sme tam boli, sa v najväčších novinách v Mendoze objavovali dvojstrany zo šampionátu. Madializácia bola neuveriteľná. Len cestou z letiska do hotela som cez telefón poskytol dva rozhovory." V Argentíne boli všetci unesení, že dorazil majster sveta. Patrik totiž obhajoval titul z vlaňajších MS v thajskej Pattaye. Košický windsurfista ich však upokojoval, čo bolo bolo, teraz sú tu ďalšie preteky. Ľudia sa s ním chceli fotografovať, no najčastejšie otázky dostával, ako sa mu tam páči. "Všetci sa snažili. Keď sa niečo pokazilo, momentálne mi pomáhali, boli veľmi ústretoví. To nebýva pravidlom. Prekvapilo ma, že vedeli aj o Slovensku. Vedeli, že sme v Európe, no len sa prišli spýtať či je to štát z bývalého Československa a že nejde o Slovinsko. Vedeli to, no i tak sa prišli spýtať. Napríklad v Amerike suverénne všetci "poznajú" Slovensko a vzápätí sa spýtajú, či už vojna skončila... Na preteky chodilo i veľa ľudí. Tí mali na strmých kopcoch dokonalý prehľad o tom, čo sa deje na jazere."

Stejky, víno, ženy

Argentína je známa chovom hovädzieho dobytka. Vo vývoze tohto mäsa patrí medzi špičku na svete. Oblasť okolo Mendozy je známa ako vinohradnícka. "Červené víno je vraj odtiaľ najlepšie na svete. Stejky, ako v Mendoze som nikde nejedol. Taký stejk, aký vám tam položia na stôl...," krútil hlavou P. Pollák a prstami ukázal, akú hrúbku mal. "Je však pravda, že skôr ako o 21. sa nikde nenavečeriate. Tam ani nie sú reštaurácie otvorené. Večer sme došli "mŕtvi" z jazera. Prvé, po čom sme túžili: najesť sa. Museli sme hľadať reštaurácie, ktoré mali otvorené o 19. či 20. hodine." Upútala ho aj krása juhoameričaniek. "Sú tam veľmi pekné dievčatá. Typické juhoameričanky. Na tango som si však netrúfol," zasmial sa 35-ročný Košičan.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.