Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

O osude derby sa rozhodlo v úvode

Sportnet|Publikované 5. dec 2005 o 23:00

Rožňava - Uplynulú sobotu sa v telocvični SOU na Hviezdoslavovej ulici odohralo prvé derby mužstiev ŠPD Rožňava. V "áčku" hrajú prevažne skúsení

hráči, kým "béčko" je zostavené z mladých basketbalistov. Prekvapenia sa nekonali. "Áčko" si vynikajúcou úvodnou štvrtinou zabezpečilo náskok, ktorý potom už len kontrolovalo. Napriek tomu to nemali až také jednoduché.

ŠPD Rožňava A - ŠPD Rožňava B

94:79 (27:12, 51:34, 75:59)

Hráči "áčka" sa rozhodli nenechať nič na náhodu a hneď od úvodných minút sa s vervou pustili do oddielových kolegov. Svoje určite zohral aj mierny rešpekt, ktorí spočiatku mladí hráči mali. Starší hráči si rýchlo vypracovali náskok, keď viedli 14:2. Dobre bránili a umnou hrou v útoku postupne zvyšovali náskok. Veľké problémy robil súperovi Ledvinský, na ktorého pod košom často zabúdali. Štvrtinu vyhrali v pomere 27:12. Aj úvod druhej desaťminútovky im vyšiel a vyhrali ho 9:2. Vedenie o 22 bodov však prinieslo isté uspokojenie a mladí hráči to využili. "Áčko" sa potom muselo vyrovnať s tým, že v 4. min. sa zranil Ledvinský a zvyšok zápasu strávil na lavičke. Hra bola ako na hojdačke, chvíľu bodovali starí, chvíľu mladí. Štvrtina sa skončila výsledkom 24:22, polčas však vyhralo "áčko" o uspokojivých 17 bodov.

V úvode druhého polčasu natiahli skúsení hráči náskok na 25 bodov. Hráči "béčka" sa potom pozbierali, začali brániť po celom ihrisku. Pridali na tvrdosti a rýchlosti. Basketbalistom "áčka" chvíľu trvalo, kým sa im podarilo vyrovnať sa s touto hrou. Hoci sa ich náskok trocha stenčil, po troch štvrtinách bol stav 75:59. "Áčko" však v týchto chvíľach hralo už bez vysokých hráčov, pretože na lavičku odišiel v priebehu štvrtiny aj Helmécy. V prvých minútach poslednej štvrtiny sa mladým hráčom podarilo stiahnuť náskok na 13 bodov. Potom však zabral Mišenda a rozdiel sa znova zvýšil. Vo zvyšných minútach už vedúce mužstvo len kontrovalo výsledok. Hoci druhý polčas vyznel bodovo v prospech "béčka", víťazstvo patrilo skúseným hráčom.

Najlepším strelcom "áčka" bol Vešelínyi s 25 bodmi, na druhej strane to bol Ľ. Nagy, ktorému sa spočiatku nedarilo, ale potom nastrieľal 21 bodov.

MIENKA TRÉNEROV

"V prvom polčase sme si nepripustili, že by mladí mohli vyhrať. Keď potom začali hrať tvrdšie a rýchlejšie, nám vypadli dvaja hráči, robilo nám to problémy, ale nakoniec sme to k spokojnosti zvládli. Stálo nás to však viac fyzických síl, ako proti nejakému inému súperovi," povedal hrajúci tréner ŠPD Rožňava A Maroš Mišenda. Derby zápasy sú najmä o prestíži. Prílišná motivácia môže vyvolať aj "iskrenie" medzi hráčmi, ktorí chcú jeden druhému dokázať, že sú lepší. "Predpokladal som, že to bude tvrdšie, ale dopadlo to, myslím si k spokojnosti. Neboli úlety z jednej ani druhej strany," povedal M. Mišenda. Podľa neho hráči "áčka" hrali v tejto sezóne aj lepšie, ale aj horšie. "Chcel by som hlavne vyzdvihnúť výkon súpera, nie náš. Bol motivovaný a bolo vidieť, že mladí hráči strašne chceli vyhrať. Bol by som rád, keby takto pokračovali aj proti ostatným súperom, nielen proti nám. Myslím si, že potom by im rástol aj počet víťazstiev," uviedol M. Mišenda.

Spokojný bola aj tréner "béčka" Juraj Nagy. "Tešili sme sa na tento zápas. Myslím si, že to bolo nad očakávanie. Bolo vidieť zlepšenie v obrane. Oproti predchádzajúcim zápasom sme stratili oveľa menej lôpt. Zvýšila sa aj naša úspešnosť streľby. Snažili sme využiť aj našu kondičnú prevahu a presingom po celom ihrisku v záveroch štvrtín narúšať rozohrávku súpera. Chvíľami sa to aj darilo," povedal J. Nagy a pokračoval, "veľmi si cením obetavosť a bojovnosť chlapcov. Skúsenosti sú však veľmi dôležité a nedajú sa prelomiť rýchlosťou ani vytrvalosťou. Moji zverenci ich ešte len zbierajú."

ŠTATISTIKA

body Vešelínyi 25, Mišenda 18, Helmécy 15, Hajdúk 10, Ledvinský 10 (Kolesár 9, Herško 4, Erdélyi 2) - Ľ. Nagy 21, B. Nagy 19, Valentík 9, Halko 7, Krištof 4 (Helmécy 9, Čižmár 8, Bukovič 2, Vasas, Hlivák), trojky 4:4, fauly 19:22, trestné hody 29/17:17/11, rozhodovali R. Hricišin, Kiss

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.