Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

O našich olympionikov sa stará živá Afrodita

Sportnet|12. aug 2004 o 00:00

Z Atén od nášho redaktora VOJTECHA JURKOVIČAOstrý vietor zmierňoval včerajšiu poludňajšiu páľavu aténskeho okraja mesta Acharnon, ktorú zo severu stráži hradba vysokého horského masívu Parnitha. Z výdatne klimatizovanej jedálne vychádzali športovci ...

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová prišla včera do olympijskej dediny.

FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA

Z Atén od nášho redaktora VOJTECHA JURKOVIČAOstrý vietor zmierňoval včerajšiu poludňajšiu páľavu aténskeho okraja mesta Acharnon, ktorú zo severu stráži hradba vysokého horského masívu Parnitha. Z výdatne klimatizovanej jedálne vychádzali športovci z celého sveta v dobrej nálade, s obľubou sa pristavovali pri boxoch so zmrzlinami.

Kvalitu kuchyne si pochvaľuje aj šéf svetového olympizmu Jacques Rogge. Sedáva za dlhým radom stolov a používa plastový príbor ako každý iný obyvateľ olympijskej dediny, ktorá je dimenzovaná pre jedenásťtisíc športovcov a ďalších päťtisíc sprievodných osôb.

Na recepcii živá Afrodita

Na recepcii jedného z troch domčekov, v ktorých už spáva zhruba polovica z tabuľkových 108 členov slovenskej výpravy ubytovaných v olympijskej dedine, sa usmievala živá Afrodita. Aténska rodáčka je jednou z troch hostesiek, ktorá pomáha zástupcovi vedúceho Petrovi Brullovi operatívne riešiť denné zápletky. Okrem angličtiny hovorí plynulo aj po nemecky.

"Gönciho kufor sa našiel," hlási čiperná Afrodita. Náš adept na streleckú medailu sa potešil, že si nemusí požičiavať plavky.

"Nie na strelnicu sa neponáhľame, netreba sa zbytočne plašiť. Poznáme ju dobre. Žiadny zázrak, štandardná," hovorí Gönci pohybujúci sa v spoločnosti ďalšieho strelca - Košičana Mateja Mészároša a v žoviálnom tóne pokračuje. "Stretli sme v olympijskej dedine aj našich súperov, ale nehecujeme sa navzájom, nerobíme žiadne divočiny. Strelci sú inteligentní ľudia. Preteky, to je predovšetkým súboj samého so sebou. Prvú pondelkovú disciplínu - vzduchovku beriem ako psychotest, najviac sa teším na poslednú - trikrát štyridsať rán z malokalibrovky."

Pri otázke, kto z dvojice našich strelcov je lepší tenista, ukážu súčasne prstom jeden na druhého. Dobre sa poznajú z košických súbojov na dvorcoch v Petrovom sade. "Ale na trénera Martina Babíka nemáme, to je vlastne bývalý seriózny tenista," vraví Mészároš.

Šéftréner atlétov Vladimír Bezdíček vychutnáva predsúťažné napätie: "Je to pre mňa prvá olympiáda, som nadšený atmosférou, všetko zatiaľ funguje, ako má. Nesmierne sa teším na súťaž guliarov v starovekej Olympii. Naši vrhači by spomedzi atlétov mali dosiahnuť najlepšie umiestnenia. I keď nemôžeme spomínať medaily ako, povedzme, vodáci."

Atletický tréner si pochvaľoval svojho spolubývajúceho - amerického trénera Martiny Moravcovej Stevena Collinsa. "Príjemný chlapík. Navyše hovorí prijateľnou angličtinou, vidno, že pracuje s viacerými plavcami z Európy. V noci sme v pohode vyriešili dve operácie okolo nastavenia klimatizácie."

Tréner tenistov Miloš Mečíř so svojím ťažko napodobiteľným flegmatickým výrazom prudko kontrastoval s Afroditou kmitajúcou ako živé striebro. "Prvé, čo som v olympijskej dedine ochutnal, bol spánok. Hneď po prílete. Šlo to. Mám tu aj jednu raketu, ideme si s Kajom Kučerom a Dominom Hrbatým trochu zahrať."

Z kanálu Schinias sa vrátili veslári Lukáš Babač s Ľubošom Podstupkom dosť nešťastní. "Hrozná diaľka. Ešte k tomu haprovala aj doprava. Musíme si nejako preorganizovať program," odfúkla si spotená trénerka Oľga Šeholková.

Premiéru v role modelky bez rozpakov zvládla skokanka na trampolíne Katarína Prokešová. Hneď na terase si naradostená vyskúšala nové gymnastické dresy, ktoré jej nemecká trénerka Ute Luxon-Pitmanová ocenila prenikavým "Schön". Katke ostala dilema, či si na súťaž vyberie biely, alebo bordový."

VOJTECH JURKOVIČ, Atény

Súvisiace články