Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

O najlepšom futbalistovi planéty budú opäť rozhodovať dve ankety

Naposledy triumfoval v prestížnej ankete Lionel Messi. (Autor: TASR/AP)
SITA|16. sep 2016 o 19:41

V ankete Zlatá lopta budú hlasovať novinári, v Ankete FIFA rozhodnú o víťazovi tréneri a kapitáni reprezentácií.

PARÍŽ. Spolupráca Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a francúzskeho odborného časopisu France Football na prestížnej bilančnej ankete sa končí.

Zjednotená výročná Zlatá lopta FIFA existujúca od roka 2010 sa rozdelí na dve ocenenia.

"Platnosť spoločnej dohody uplynula v januári. V auguste sme France Footballu oznámili, že kontrakt neobnovíme," citovala agentúra AFP stanovisko FIFA.

Magazín už má jasno o podobe staronovej autonómnej ankety. Na svojom webe uviedol, že podrobnosti zverejní budúci utorok.

France Football udeľoval od roku 1956 Zlatú loptu na základe hlasovania novinárov. Najprv to bola cena pre najlepšieho európskeho hráča v danom roku, neskôr pre jednotku pôsobiacu na starom kontinente bez ohľadu na národnosť, od roku 2007 sa volilo úplne bez obmedzenia.

Favoritmi na víťazstvo v oboch anketách budú aj naďalej Cristiano Ronaldo (na fotke) a Lionel Messi. (Autor: TASR/AP)

Anketa FIFA vznikla v roku 1991, vyhlasovali ju do roku 2009 vrátane, víťaza určovali tréneri a kapitáni reprezentácií. V unifikovanej verzii od roku 2010 volili novinári, resp. tréneri a kapitáni národných A-tímov.

Spoločnú Zlatú loptu FIFA získali v jej nedlhej histórii len dvaja laureáti - štyrikrát Argentínčan Lionel Messi a dva razy Portugalčan Cristiano Ronaldo.

Súvisiace články