Piatok, 6. augusta, 2021Meniny má Jozefína

O mladých Slovákov je záujem. Sú šikovní i lacní

Ani futbal už nie je lacným športom. Ak chce mať rodič zo svojho dieťaťa profesionála, musí doňho investovať. (Autor: TASR/AP)
Prémiový obsah
Peter Fukatsch|12. feb 2017 o 20:59

Reči o tom, že futbal je lacný šport, sú mýtus. Každému mládežníckemu klubu sa hodí bohatý rodič – sponzor.

Futbalová radosť má tisíc podôb. Normálnu – poskočenie, gesto, objatie či podanie ruky strelcovi gólu. A potom tú cool. Tančeky, šialené grimasy, strhávanie dresov, nacvičené pózy.

Prvú som zažil v mojom futbalovom praveku, kedysi v šesťdesiatych rokoch. Druhú vidím teraz v televízii. Nereže mi.

Ak ju zbadám na našom štadióne pred prázdnymi tribúnami, je to žalostné. Kópia Mony Lisy v prvej triede výtvarného krúžku.

Detské klbká radosti

Nie je to však ani u nás také strašné, ak si nájdete cestu na malé ihrisko. Klbko radosti, keď družstvo trebárs desaťročných detičiek, ktoré prehráva 0:12, dá gól súperovi so slávnou značkou na dresoch.

To je jedna podoba futbalu malých. Má však aj odvrátenú stránku. Tréneri a funkcionári desaťročných detí sa kľúčovo bavia o sponzoroch a ďalších možnostiach, kde zohnať peniaze na činnosť.

Futbal hrá na svete súťažne 265 miliónov chlapcov i dievčat. (Autor: TASR)

Neviním ich, bez sponzora a príspevkov, ktoré majú rôzne formy, by nemohli existovať. V takých pomeroch sa pohybuje väčšina najpopulárnejšieho športu u nás i vo svete.

Všakovakým rečiam o nezmyselnosti futbalu, jeho jednoduchosti, hre pre hlupákov, o 22 chlapoch, ktorý naháňajú jednu loptu, sa treba vysmiať. Futbal hrá na svete súťažne 265 miliónov chlapcov i dievčat.

Všakovakým rečiam o nezmyselnosti futbalu, jeho jednoduchosti, hre pre hlupákov, o 22 chlapoch, ktorý naháňajú jednu loptu, sa treba vysmiať. Futbal hrá na svete súťažne 265 miliónov chlapcov i dievčat. O nich sa musí, prirodzene, starať približne rovnaký počet ľudí, ktorí zabezpečujú družstvá, klubové či reprezentačné fungovanie.


Peter Fukatsch

O nich sa musí, prirodzene, starať približne rovnaký počet ľudí, ktorí zabezpečujú družstvá, klubové či reprezentačné fungovanie.

Futbal je kráľom športov. Ak si niekto myslí, že napríklad v USA oň nezakopnú, tak práve táto krajina má po Číne najviac registrovaných futbalistov. S výrazným podielom mladých.

Na Slovensku hrá súťažný futbal 427-tisíc prevažne chlapcov a mužov. Tiež musia mať svoje zázemie. Tréneri, funkcionári, rozhodcovia, hospodári...

Budujeme, čo sme zničili

V množstve futbalistov na počet obyvateľov je Slovensko špičkou. Z futbalovo vyspelých krajín je veľmi tesne pred nami iba Írsko a Chorvátsko.

Sme takmer rovnako početní ako Dáni, v tomto futbalovom ukazovateli sme však ďaleko pred nimi. Škandinávska krajina pritom nie je v najpopulárnejšom športe žiadny trpaslík, je majstrom Európy 1992. Česi, Maďari, Rakúšania i Švajčiari sú ďaleko za nami. Pravdaže, majú viac obyvateľov.

Významný tréner Milan Lešický pred troma rokmi povedal, čo vidím dennodenne.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Súvisiace články