Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

O košickom omladení, zomknutí, chuti

Sportnet|Publikované 26. feb 2009 o 23:00

TOMÁŠ TÓTH, tomas.tothkorzar.skSuverénnym spôsobom vyhrali hokejisti HC Košice dlhodobú časť extraligy. Svedčí o tom 14-bodový náskok pred Slovanom

TOMÁŠ TÓTH, tomas.tothkorzar.sk

Suverénnym spôsobom vyhrali hokejisti HC Košice dlhodobú časť extraligy. Svedčí o tom 14-bodový náskok pred Slovanom a rekordných 126 nazbieraných bodov. Do play-off vstúpia v pondelok z prvého miesta, a to bol jeden z predsezónnych cieľov.

KOŠICE. Dnes Košičania spoznajú svojho štvrťfinálového súpera. Ak sa v poslednom kole nadstavbovej časti v skupine o 7. až 13. miesto nestane niečo nepredvídané, oceliari narazia v prvom kole play-off na nováčika z Banskej Bystrice.

V play-off asi s Bystricou

"Nech bude naším súperom ktokoľvek, jednoznačne chceme postúpiť. Ak by to bola Banská Bystrica, čakal by nás súper, ktorý dokáže prekvapiť, zvlášť doma je nepríjemný. Nováčik podával počas sezóny veľmi dobré výkony, v tabuľke bol dlho vyššie, v závere základnej časti v nej klesol pri väčšej maródke," poznamenal tréner Košíc Anton Tomko na adresu možného súpera vo štvrťfinále. Druhou alternatívou je Martin, ktorý má osud vo svojich rukách. Pri rovnosti bodov má s Bystricou lepšie vzájomné zápasy, no a dnes ho čaká súboj s reprezentačnou dvadsiatkou, kde je Martin jasným favoritom.

Zapracovali mladých

Dlhodobá časť súťaže priniesla z pohľadu trénera Tomka predovšetkým pozitíva. Lebo po nevydarenej kvalifikácii Ligy majstrov v Norimbergu sa mužstvo Košíc otriaslo a šnúrou desiatich výhier dostalo do správnej prevádzkovej teploty. "Po Norimbergu sa tím dal dokopy, chlapci mali snahu, chceli ukázať, že hokej hrať vedia, že môžu vyhrať základnú časť. Mali sme v kolektíve lídrov, strednú generáciu, ale čo ma teší, počas sezóny sme dokázali do tímu zapracovať mladých. Vidím v tom veľké plus, lebo nám predtým vyčítali, že máme prestarnuté mužstvo a my sme ho v tejto sezóne prebudovali. Na začiatku sezóny sme dali šancu Gajdošovi a Chmelovi, potom aj Kozákovi. Po svetovom šampionáte stiahli z dvadsiatky Deyla. No a mladí obrancovia zabrali v čase, keď sme mali maródku, keď nastupovali so Šterbákom a v obrane vypomáhali útočníci Sýkora a Petričko. V čase zranení sme mali azda najväčšiu krízu, ale aj tú sme dokázali prejsť bez väčšej ujmy. Aj preto sme tak hladko vyhrali dlhodobú časť. Vytvorila sa dobrá partia, kolektív, v ktorom sú starší hráči, stredná generácia, mladí. Potešiteľné je, že sa nám vytvorila aj dobrá brankárska dvojica, naši brankári sa vedeli zastúpiť. V extralige sme mali najmenší počet inkasovaných gólov. V kanadskom bodovaní máme až sedem hráčov, ktorí dosiahli 40-bodovú hranicu. Kvitujem snahu nášho vedenia, lebo to nám vytvára profesionálne podmienky, v Košiciach nám nič nechýba. No a v neposlednom rade chcem vyzdvihnúť našich divákov. Takú návštevnosť, atmosféru, akú máme v Steel Aréne, nemá v súťaži nik," vyratúval Tomko plusy uplynulých mesiacov.

Nemali výpadok

Len dvakrát sa v uplynulých 56 kolách stalo, že oceliari prehrali dve stretnutia po sebe. Aj preto sa neustále držali na pozícii lídra. "Nemali sme väčší výpadok. Po prehrách sme si všetko hneď analyzovali, opäť prišli výhry. Máme v mužstve hráčov, ktorí chceli potvrdiť, že na to prvé miesto majú. A keď bolo najťažšie, útočníci dokázali pomôcť mladším obrancom."

V posledných kolách sa skladba zadných radov HC miešala, no tréner tvrdí, že má jasnú predstavu o tom, ako by to malo vyzerať v play-off. "Myslím, že istý návod som predostrel už v poslednom zápase so Skalicou. Stavili sme na šesť skúsených bekov, s tým, že nám ešte chýbal Chmelo. Možno v stretnutiach u súperov budeme hrávať na osem obrancov. Každopádne, tie zmeny v zostave boli v poslednom čase spôsobené tým, že nám chýbali pre zranenia Tabaček či Šterbák."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.