Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

O ČOM SA HOVORÍ

Sportnet|Publikované 17. feb 2009 o 23:00

Spoja sa?!GELNICA. Skôr ako začneme debatovať na tému spojenia futbalových klubov Žakaroviec a Gelnice, upozorňujeme, že väčšina informácií je z

Spoja sa?!

GELNICA. Skôr ako začneme debatovať na tému spojenia futbalových klubov Žakaroviec a Gelnice, upozorňujeme, že väčšina informácií je z dielne "agentúry JPP". Nikto sa príliš k danému problému nechce vyjadrovať. Názory sú rôzne, ale už príliš silnejú hlasy v otázke - spoja sa Žakarovce s Gelnicou?

Správa JPP č.1

Na pôde magistrátu Gelnice a v mestskom zastupiteľstve už bola búrlivá debata na tému fúzie oboch klubov. Momentálne je situácia v štádiu, keď sa čaká, či vznik nového klubu (údajne s názvom MFK Gelnica) odklepnú aj poslanci. Povedané krátko, múdro, či mesto Gelnica podporí futbal. Debaty o možnom "sobáši" dvoch klubov majú dlhšie trvanie. Ešte za čias predsedovania Ľuboša Marcinka v Žakarovciach sa o tom hovorilo. Údajne za spojenie Žakarovčania pýtali niekoľkostotisícovú sumu. Vo vedení žakarovského klubu došlo pred sezónou k zmenám a nové vedenie je ochotné spojiť sa s Gelnicou.

Správa JPP č.2

Ako by to mohlo všetko v praxi vyzerať, sme sa neoficiálne zhovárali so šéfom Slovana Gelnica Dušanom Tomaškom. Ten však nechcel predbiehať udalosti a vopred niečo definitívne dávať do novín.

Objavilo sa niekoľko zaujímavých teórií:

1. Futbalové kluby Gelnica a Žakarovce sa spoja. Ak Žakarovčania udržia IV. ligu Juh, od novej sezóny sa bude v metropole Hnileckej doliny hrať štvrtá liga, na ihrisku v Gelnici. Aj v mládežníckych súťažiach sú na tom lepšie Žakarovčania. Žiaci a dorastenci (Žakaroviec+Gelnice) by tak hrali vyššie súťaže.

2. Fúziu dvoch klubov možno ostatní na Spiši sledujú len okrajovo, no môže to mať vážny vplyv na jarnú časť súťažného ročníka 2008/2009. Gelničania otvorene hovoria, že keď sa kluby spoja, prakticky Slovanu Gelnica sa neoplatí vôbec začínať jarnú časť. Hráčov dajú na hosťovania do okolitých klubov, dorast a žiaci pomôžu Žakarovčanom (nie je to žiadne tajomstvo - oni im pomáhali aj doteraz).

Napríklad v I. triede SOFZ (ale aj u mládeže) môže dôjsť k zaujímavým zmenám, ak Gelnica odstúpi zo súťaže a jar nezačne. Spozornejú aj kluby v II. triede, šanca na postup sa rozširuje.

3. Podľa správ agentúry JPP sa šušká aj o tom, že strojca veľkých úspechov žakarovského futbalu Ľuboš Marcinko nedopustí, aby taký úspešný klub za posledné roky len tak zanikol a do súťaže poskladá nové mužstvo a začne s ním hrať od najnižšej súťaže.

4. Ak už hovoríme o novom klube. Gelničania a Žakarovčania, pozor! Pri vzájomnom spojení sa hovorí, že vznikne nový klub MFK Gelnica. Keď však vzniká nový klub, začína od začiatku (viď príklad Domaňovce po "papierovej" zmene názvu a vzniku "akože" nového klubu). Právnicky a podľa futbalových zákonov sa fúzia musí uskutočniť tak, aby nevznikali pochybnosti o spoločnom klube Žakarovce-Gelnica.

Konšpirácie na záver

Je chvályhodné, že konečne mesto Gelnica budú mať poriadnu futbalovú súťaž. Rozhodne štvrtá liga (resp. aj tretia) do tohto mesta patrí. Ak gelnickí poslanci odklepnú spojenie dvoch klubov, to ešte nie je všetko. Rozhodujúce slovo budú mať financie, ktoré mesto vyčlení na futbal. Momentálne Gelničania urobili kusisko práce na rekonštrukcii zimného štadióna. Opäť vzniklo hokejové A - mužstvo. Otvorene povedané, hokej sa v tomto meste robí lepšie, ako futbal. Porovnajte si aj divácku návštevnosť. Je otázne, či štvrtá liga pritiahne do hľadiska viac futbalových fanúšikov - tí, ktorí chodili doteraz, budú chodiť aj naďalej.

Apropo, štvrtá liga! Aj Smižany a po nich Nálepkovčania sa strmhlav hrnuli do tejto súťaže. A ako to dopadlo! Možno hlúpy názor - ale najlepšie keby po prípadnej fúzii klubov Žakarovčania vypadli do V. ligy J-Z. Táto súťaž s množstvom klubov z okresu Gelnica je ako šitá na mieru pre novovzniknutý klub.

Ešte niečo

Kto bude robiť futbal v prípadnom MFK Gelnica? V Žakarovciach to po funkcionárskej stránke ide len so zotrvačnosťou. Počet reálnych funkcionárov terajšieho Slovana Gelnica môžete spočítať na prstoch jednej ruky, a to ešte si dva prsty môžete odrezať. A štvrtá liga je poriadne drahý špás.

Počkajme, ako sa vyvinie situácia. Veľa času na rozmýšľanie niet. Podľa futbalových noriem, prípadné zmeny by sa mali doriešiť do konca mája. Do začiatku jarných súťaží ostávajú necelé dva mesiace.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.