Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Nuno Gomes rozsvietil krajinu

Sportnet|22. jún 2004 o 00:00

Nuno Gomes, to meno v nedeľu večer elektrizovalo celú krajinu usporiadateľov ME. Stačila jedna akcia a je opäť geniálny. Na všetko zlé sa zabudlo, noviny píšu: "Nuno Gomes daroval Portugalsku pas medzi osem najlepších, veľký gól nás posunul do štvrťfinále

." Nielen 47 491 ľudí na štadióne, ale aj všetci pri veľkoplošných obrazovkách či doma oslavovali a spievali ódy najmä na útočníka Benficy. Zrazu je však dobrý aj tréner Scolari, jeden duel zmazal všetko zlé. Portugalsko po bezmála štvrťstoročí vyhralo nad Španielskom, a to sa ráta dvojnásobne. A hneď sa začalo spomínať, veď aj pred štyrmi rokmi sa rozohral až v poslednom stretnutí skupiny.

Najlepšie si to pamätajú Angličania, veď nad súperom viedli už 2:0. No potom portugalský uragán zmietol hrdý Albión. Víťaznú bodku dal Nuno Gomes. Prvý reprezentačný gól mu dal krídla. V štvrťfinále vyradil Turkov, dal im oba góly. Aj v semifinále otváral účet, no Francúzi vývoj otočili. V nepríjemnom závere účinkoval aj náš asistent Igor Šramka, videl ruku, ukázal ju a Portugalsko sa lúčilo.

Nuno Gomes hodil dres do rakúskeho arbitra Benka a okrem červenej karty dostal aj sedemmesačný dištanc. Dal však štyri góly, bojoval s "nespravodlivosťou", logicky sa stal miláčikom. Menej však potešilo priaznivcov orlov, že Benfica Lisabon mu bola tesná a prešiel za 17 miliónov dolárov do talianskej Série A. Zlákala ho Fiorentina, ale nebola to dobrá voľba.

Nuno Miguel Soares Pereira Ribeiro sa narodil na severe krajiny, po rodnom Amarante chcel ísť do FC Porto. Šikovnejšia bola Boavista. Tam sa rozohrával a v tretej sezóne bol už platným útočníkom mužstva. Dokonca rozhodol finále národného pohára. Slávnej Benfice sa to síce nepáčilo, ale šikovný futbalista ju upútal. A pozvala ho do hlavného mesta. Tam mu to padalo tiež. Hoci novinárom prezradil: "Futbalové meno som si vybral podľa svojho veľkého vzoru. Fernando Gomes bol skvelým zakončovateľom nielen u nás, ale dvakrát aj v Európe. Jeho formát dosiahnem len ťažko."

No po úspechoch na MS 20-ročných a účinkovaní na OH 1996 v USA sa mu naplno darilo a stával sa známym vďaka streleckým schopnostiam. Aj v Taliansku bola prvá sezóna výborná, tiež vyhral domáci pohár po výhre nad Parmou, no finančné suchoty mužstva z Florencie ho vyradili dokonca o dve súťaže nižšie (mimochodom sa práve teraz pri rozšírení najvyššej súťaži a po baráži medzi elitu vrátila). (dus)

Nuno Gomes

Narodený: 5. 7. 1976 v Amarante

Hráčska kariéra: Boavista Porto (1994 - 1997), Benfica Lisabon (1997 - 2000), Fiorentina (2000 - 2002), Benfica (2002 -)

Reprezentácia Portugalska: 42 zápasov - 21 gólov.


Súvisiace články