Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Nový súťažný ročník v kolkoch po novom

Sportnet|Publikované 23. sep 2002 o 22:00

Spišská Nová Ves - Súťažný ročník 2002-2003 v kolkárskych súťažiach začal s niektorými zmenami o ktorých nás informoval predseda kolkárskeho oddielu

Tatran Spišská Nová Ves Ján Valigura.

Čo nového v súťaži sa pre nový ročník pripravilo?

"Prvou zmenou je, že sa zrušilo bodovanie v kolkárskych súťažiach. O výsledku bude rozhodovať celkový súčet kolov zvalených jednotlivými hráčmi. Druhou veľkou zmenou je, že ženy budú súťažiť podobne ako muži. Každá hráčka musí absolvovať pri hre všetky štyri dráhy. K vôli tomu sa upravil počet hodov na 4x30. Takže každá hráčka odohrá 120 hodov.

Nie je to veľa a čo sa tým sleduje?

"Myslím si, že hráčky nebudú mať problém s množstvom hodov. Na tréningu hrajú aj 150 hodov. Sleduje sa tým, aby každá hráčka hrala na každej dráhe. V minulosti dochádzalo k tomu, že hráčky si natrénovali doma len dve dráhy na ktoré potom nastupovali stále. Teraz sa musia rýchlo prispôsobovať všetkým dráham. Tým by mala stúpať ich kvalita."

Je tento model prevzatý z iných súťaží vo svete, alebo je len u nás na Slovensku?

"Takouto formou by sa mali hrať majstrovstvá sveta. Preto Slovenský kolkársky zväz zaviedol tento model už do našej súťaže, aby hráčky boli dobre pripravené. Uvažuje sa že takouto formou na 120 hodov budú hrať aj muži. Je to preto, aby sa zvýšila zaujímavosť súťaže. Aby hra mala rýchli spád. Aby sa pritiahlo viac divákov do hľadiska. Lebo muži hrajú 200 hodov a to je zdĺhavé a pre divákov málo zaujímavé."

Aké novinky sú v spišskonovoveskom kolkárskom klube?

"Pre tento súťažný ročník sme do súťaže prihlásili dve družstva mužov a jedno družstvo žien. Muži budú hrať v extralige a v II. lige skupina východ. Ženy nás budú reprezentovať v prvej lige."

Ale muži v minulom ročníku vypadli z extraligy, keď skončili na predposlednom mieste.

"Je to pravda. Ale do súťaže v extralige sa neprihlásilo družstvo HS Košice, ktoré sa zlúčilo s Lokomotívou. Tak sa uvoľnilo v súťaži jedno miesto, ktoré nám ponúkol výkonný výbor obsadiť, do celkového počtu 12 družstiev. Nemáme dorastencov, len dorastenky. Ony mali hrať celoslovenskú súťaž, ktorá sa však pre malí počet záujemcov nevytvorila. Budú hrať však turnaje jednotlivcov. Celkove ich bude päť, čo nieje veľa. Ale predsa sa ľady pohli a aj v tejto kategórii sa začína s nejakou súťažou."

Výsledky prvého kola:

Extraliga muži: Lokomotíva HS Košice - Tatran Spišská Nová Ves A 5041:4770.

V prvom extraligovom zápase neuspeli hráči Tatrana u novovytvoreného družstva Loko HS Košice. Vo východniarskom derby vysoko podľahli svojmu súperovi, keď ani jeden hráč nevynikol. V prvom zápase nastúpili V. Pešta, ktorý zvalil 800 kolov, Tokarčík 775, Bajtoš 777, V. Valigura, Klubert 839 a Čech 821.

Liga žien: Spišská Nová Ves - Sučany 3054:3031

Husársky kúsok sa podaril ženám, ktoré v novej súťaži privítali hneď v prvom kole úradujúceho majstra Slovenska, hráčky zo Sučian. V zaujímavom stretnutí boli nadšene hrajúce domáce hráčky, ktoré výkonmi Valková 547, Granecová 516, I. Peštová 481, Klubertová 520, Čechová 503 a Szentkerestyová 487 zvalených kolov prekvapili a porazili hráčky Sučian. Dokázali tak aj sami sebe, že stále patria do slovenskej špičky v kolkoch.

II. liga muži: Jelšava - Tatran Spišská Nová Ves B 5014:5060.

Správnou nohou vkročili do súťaže v II. lige muži, keď v Rimavskej Sobote porazili hráčov Jelšavy, ktorý tam majú svoju domácu kolkáreň o 46 kolov. Hráči J. Pešta 880 kolov, Bezák spolu s Fukerom 812, Novotný 800, Korenko 852, Karchutňák 883 a Lapšanský 833 zvalených kolov naznačili, že budú patriť v tejto súťaži do špičky.

Výsledky, 2. kola

Extraliga muži: Tatran Spišská Nová Ves A - Inter Bratislava A 5342:5480. Ťažkého súpera, v druhom kole súťaže, privítali hráči Tatranu a to hráčov Interu Bratislava A. Svojím výkonom a prístupom však Spišiaci ukázali, že nemusia hrať v súťaži len druhé husle. Aj keď nakoniec podľahli lepšiemu súperovi o 138 kolov, celkový súčet však naznačil že môžu pomýšľať aj na lepšie výsledky. Za domácich nastúpili Bajtoš , ktorý zvalil 908 kolov V. Pešta 881, Klubert 878, Čech 833, V. Valigura 920 a Tokarčík 922. Aj traja hráči, ktorí neprekročili 900 bodovú hranicu majú na to, aby ju prekonali. Tak určite celé družstvo uspeje v extralige.

Liga žien: Tatran Spišská Nová Ves - Spoje Bratislava 3109:3047

Tradičného a dlhoročného súpera z Bratislavy privítali Spišiačky v druhom kole vo svojej kolkárni. Aj keď s obavami o výsledok nastupovali na zápas, nakoniec domáce hráčky zvíťazili a pripísali si tak druhé víťazstvo v súťaži v novom ročníku. Na výsledky sa svojimi výkonmi podieľali hráčky takto: Valková zvalila 514 kolov, Granecová 526, Peštová 536, Klubertová 525, Čechová 494 a Sentkerestyová 514 kolov.

II. liga muži: Tatran Spišská Nová Ves B - Lokomotíva Vrútky B.

Muži v druhej lige napodobnili ženy zo svojho oddielu a pripísali si druhú výhru v súťaži. Na domácej kolkárni si ľahko poradili a rozdielom triedy porazili hráčov Vrútok o 233 kolov. Na celkovom vysokom víťazstve sa hráči podieľali takto: Lapšanský ktorý zvalil 961 kolov, Korenko 840, Fuker 853, Jánoš 855, Novotný 843 a Karchutňák 870 kolov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.