Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Nový štadión, viac jastrabov

Pohľad na Arénu Roda Lavera v Melbourne pri večernom zápase na turnaji Australian Open. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 30. jan 2007 o 00:00

Organizátori Australian Open plánujú investície za 200 miliónov dolárov.

„Majú dve arény s pohyblivou strechou ako jediná grandslamová súťaž, vynikajúce prostredie a atmosféru pre hráčov i divákov. Ak toto chcú zlepšiť, potom to bude superturnaj,“ povedal v nedeľu prekvapený trojnásobný tenisový majster Austrálie Roger Federer.

Organizátori Australian Open sa v týchto dňoch chystajú sadnúť si za stôl s predstaviteľmi vlády Victorie a rokovať o investícii vyše 200 miliónov dolárov do rozšírenia a skvalitnenia Melbourne Parku.

Aréna Roda Lavera má dosiahnuť kapacitu 25 000 miest a predstihnúť v súčasnosti najväčší Štadión Arthura Ashea­. „Bývalý Flinders Park sme postavili pred 20 rokmi a je načase znovu prehodnotiť podmienky,“ poznamenal výkonný šéf federácie Tennis Australia Steve Wood.

„Wimbledon zvýšil kapacitu hlavného dvorca z 13 800 na 15 000 sedadiel, Paríž má ­­­15 059­. Našich 15 000 v Aréne Roda Lavera už patrí k najmenším.“

Riaditeľ Australian Open Craig Tiley sa pridal: „Musíme renovovať vo veľkom, a to hneď. Potrebujeme viac priestoru pre divákov, nové šatne pre hráčov, telocvičňu, dvorce na tréning, reštaurácie, parkoviská. Sme najväčšie športové podujatie v Austrálii a len do ekonomiky Victorie prispievame ročne vyše 230 mi­­l­­ión­mi.“

Vedenie federácie chce inštalovať videorozhodcu Jastrabie oko aj do Vodafone arény, nielen Roda Lavera, ale nie viac, lebo cena na jeden dvorec je pol milióna dolárov.

Šéfovia turnaja uvažujú aj o zmene povrchu. Rebound Ace položený pred 20 rokmi sa ukázal ako nezdravý, ohrozujúci členky a kolená, páliaci na horúcom slnku a meniaci rýchlosť v rôznej teplote.

„Je to nielen v záujme Melbourne Parku, ale celej krajiny. Musíme nájsť čo najvhodnejší povrch, ktorý ostane na betóne, ale bude nenáročný na údržbu, pevnejší, zdravší, rozšírený po celej krajine a perspektívnejší pre deti,“ vyhlásil Tiley. „V nasledujúcich mesiacoch pripravíme analýzu a návrh, no Rebound Ace ešte ostane aj na turnaj 2008.“

Súvisiace články