Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Nový povrch otestovali parkúrové preteky

Na úvodných prešovských pretekoch. Domáca Bibiána Ižarová (6.) na kobyle Charis. (Autor: Michal Frank)
Michal Frank|Publikované 18. apr 2018 o 00:00

Otvorili parkúrovú sezónu v Prešove.

PREŠOV Parkúrovú sezónu v Prešove už tradične odštartovali Prešovské halové preteky. Kone si mohli premiérovo odskúšať vymenený povrch.

Lepší jazdci na mladších koňoch i tí menej skúsení na kvalitných koňoch sa zišli v sobotu v prešovskom jazdeckom areáli.

TJ Slavoj Parkúr Team Prešov takto tradične odštartoval novú sezónu. Celkovo išlo o druhé preteky, prvé sa konali v Košiciach, súťažilo sa v parkúrových disciplínach.

„Tradične týmto začíname sezónu. Skáče sa v štyroch súťažiach, cez 80 až 110 cm prekážky. Prvá a druhá kategória je vyhlásená aj ako hobby súťaž,“ povedala nám šéfka klubu Drahomíra Olexová. Znamená to, že mohli prísť i rekreační jazdci? „Rekreační nie, ale súťažiť môžu aj jazdci, ktorí nemajú licenciu, ale majú urobené skúšky základného výcviku. Čiže kôň, alebo jazdec môže byť bez licencie.“

V Prešove sa zišlo vyše päťdesiat jazdcov i koní, juniorov i dospelých. Medzi nimi aj jeden ukrajinský jazdec, ktorý ale reprezentuje klub Bechera Stropkov.

Kone len začínajú sezónu, preto boli prekážky len do výšky meter desať. Sezóna u „koňarov“ vyvrcholí jesennými pretekmi počas Prešovských trhov.

„Sú to len druhé jazdecké preteky v tejto sezóne, takže koníky nie sú také vyskákané,“ povedala o podujatí rozhodkyňa a predsedníčka východoslovenskej jazdeckej oblasti Slovenskej jazdeckej federácie Janka Rindošová z Fulianky. Ocenila nový povrch jazdiarne: „Vymenili piesok, kvalita podkladu je skvelá, Všetko péruje, koníky môžu skákať, majú to voľnejšie.“

Preteky boli otvorené, no mali kvalitné obsadenie. „Čo sa týka jazdeckej špičky, máme tu niekoľkonásobného majstra Slovenska Juraja Poláša i mladé talenty,“ podotkla J. Rindošová. Poláš skúšal až štyri kone, najvyššie obsadil siedme miesto.

Z VÝSLEDKOVEJ LISTINY

Skok talentov – hobby súťaž: 1. GADONA, Lenka Borovská, Spišská Nová Ves; 2. ATYŠ, Šarlota Háberová, PARKUR TEAM SLAVOJ Prešov.

Skok talentov II – hobby súťaž: 1. CLINTENDER, Zuzana Hermanová, Košice.

Skok Z: 1. CHRISTEFAN, Dušan Koprivňak, Rafajovce.

Skok ZL: 1. ACHILES-CO, Robert Sopkovič; 2. CURONA, Zuzana Nováková, JK DIAMOND Prešov.

Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny č.15/2018. V predaji od utorka 17. 4. do pondelka 23. 4.

Súvisiace články