Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Nový kráľ ľadu neovláda štvoritý skok

Jeffrey Buttle v akcii a so zlatou medailou svetového šampióna (dole). (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 24. mar 2008 o 23:00

Francúz Joubert už nie je svetovým šampiónom. Na krasokorčuliarskom tróne ho vystriedal Kanaďan Buttle, čo rozvírilo debatu o chybách nového systému rozhodovania.

GÖTEBORG, BRATISLAVA. Keď Francúz Brian Joubert dojazdil, kľakol si na ľad a pobozkal ho. Bol si istý, že obhájil svetový primát. Omyl. Vyhral ten, ktorý nastúpil po ňom, na samý záver göteborského krasokorčuliarskeho šampionátu: Kanaďan Jeffrey Buttle.

Obaja krútili hlavou. Kým 25-ročný Kanaďan preto, lebo nemohol uveriť, že sa mu splnilo, o čom sníval, o dva roky mladší Francúz bol presvedčený o krivde.

Čo naštvalo obhajcu

Joubert hromžil na rozhodcov už po krátkom programe. Strhli mu bod za to, že jeho hudba (Damianiho All for You) obsahovala spievané slová. „Nechápem: jazdil som na ňu celú sezónu, aj na majstrovstvách Európy, a dnes povedia, že nezodpovedá pravidlám,“ citoval ho Le Parisien. O deň neskôr bol červený ako pivonka a štipľavý ako paprika. Len čo zišiel z piedestálu s treťou striebornou medailou kariéry, v rozhovore pre televíznu stanicu France 2 povedal: „Sklonil som sa pred niekým, kto neovláda štvoritý skok a ani sa nepokúša o ťažké veci. Budem úprimný, to ma serie.“

Verner: Bolo to utrpenie

Favoriti si v sobotu ponúkali titul. Pred voľnými jazdami bol medzi prvým a šiestym rozdiel len 4,35 b.

Prvý sa odpísal európsky šampión Tomáš Verner. Čech skočil štvoritého tulupa, ale pri druhom sa vyváľal a potom sa to s ním viezlo: tro­jito zvládol len axla a flipa. Mal najnižšie technické známky z 24 finalistov a zo štvrtého miesta sa zošupol na pätnáste! „Psychicky som to nezvládol, bolo to utrpenie,“ priznal.

Japonec Daisuke Takahaši, ktorý získaným počtom bodov na majstrovstvách štyroch kontinentov tromfol aj fenomenálneho Pľuščenka (264,41), tiež spadol po druhom štvoritom tulupe a druhý trojitý axel zachránil rukou. Švajčiarovi Stéphanovi Lambielovi čisto nevyšiel nielen trojitý axel, jeho čierna mora, ale ani jeden z dvoch štvoritých tulupov, rittberger či flip. Ako-tak, no so štvoritým tulupom na dve nohy, zajazdil Američan Johnny Weir.

Dilema: 2 x 3 alebo 1 x 4

Ostali dvaja: po krátkom programe šiesty Joubert a prvý Buttle. Obaja stavili na istotu a obom jazdy vyšli.

Francúz skočil jeden štvoritý skok a sedem trojitých. Kanaďan „iba“ osem trojitých. Štvo­ritý ešte v živote neskočil. Napriek tomu za technickú hodnotu dostal o vyše desať bodov viac. To preto, že mal tri kombinácie aspoň s jedným trojitým skokom, kým Francúz len jednu.

„Som sklamaný,“ otvoril Joubert problém na tlačovej konferencii. „Jeffrey mal síce perfektný program, no bez štvoritého skoku. Štvorité skoky by mali byť lepšie odmeňované. Za to Buttle nemôže, za to môže systém rozhodovania.“

Nedávno ho v Bratislave tvrdej kritike podrobil aj Rus Pľuščenko. „Voľakedy sme viacerí skákali po dva štvorité skoky. Dnes na titul stačí kombinácia trojitých,“ vravel s dešpektom. Argumentoval o. i. krajanom Voronovom, ten v sobotu skočil jeden z najkraj­ších štvoritých skokov a takého vysokého trojitého axla, že by neprekvapilo, keby čoskoro ako prvý na svete zvládol aj štvoritého.

Buttle je na seba hrdý

Nový šampión Buttle je však presvedčený o svojej pravde. „Krasokorčuľovanie, to je všetko, nielen skoky,“ cituje ho Toronto Star. „Začať s krasokorčuľovaním ma inšpirovali Kurt Browning a Brian Orser. Pamätám si ich programy, ale nie jednotlivé prvky. Som hrdý na seba a svoje víťazstvo.“

Buttle je šiestym kanadským majstrom sveta, prvým po 11 rokoch (v Lausanne 1997 vyhral Elvis Stojko). Hostiteľská krajina najbližšej zimnej olympiády je na najlepšej ceste: na MS ako jediná získala tri medaily, čo sa jej nepodarilo 20 rokov.

Fakty MS

Muži: 1. Buttle (Kan.) 245,17, 2. Joubert (Fr.) 231,22, 3. Weir (USA) 221,84, 4. Takahaši (Jap.) 220,11, 5. Lambiel (Švajč.) 217,88, 6. Van der Perren (Belg.) 216,02, 7. Voronov (Rus.) 209,93, ... 21. Macypura (SR) 169,93.

Tanečné páry: 1. Delobelová, Schoenfelder (Fr.) 212,94, 2. Virtueová, Moir (Kan.) 208,80, 3. Chochlovová, Novickij (Rus.) 203,26, 4. Belbinová, Agosto (USA) 203,00, 5. Faiellová, Scali (Tal.) 201,91, 6. Davisová, White (USA) 191,19.

Medaily: Kanada 1 – 1 – 1, Francúzsko 1 – 1 – 0, Nemecko a Japonsko 1 – 0 – 0, Taliansko a Čína 1 – 0 – 0, USA, Rusko a Kórejská republika 0 – 0 – 1.

Macypura: tri skvelé minúty

Slovenský šampión Igor Macypura sa rehabilitoval za neúspech na januárovom európskom šampionáte (33. miesto). Zopakoval 21. miesto z lanských MS v Tokiu. Keby ho hodnotili po dvoch tretinách voľnej jazdy, skončil by podstatne vyššie.

Skočil trojitú kombináciu axla a tulupa, flipa, s pomocou ruky ďalšieho axla, rittbergra aj trojkombináciu trojitého salchova s dvojitým tulupom a rittbergrom. Potom? Zdalo sa, že mu došli sily. „Asi áno,“ pripustila jeho externá bratislavská trénerka Eva Križková. „Avšak na to, za akých podmienok v Amerike žije a trénuje, odviedol v krátkom aj vo voľnom programe maximum.“

Igor si to uvedomoval, tešil sa. „Zlepšil si piruety,“ oceňuje trénerka. „Jazde ako keby chýbalo tempo, ale Igor je typ, ktorému vyhovujú pomalšie nájazdy na skoky. Má veľké rezervy, ale skrývajú sa v príprave, ktorú momentálne nevieme veľmi ovplyvniť.“

(mo)

Slovák Igor Macypura skončil na MS na 21. mieste. FOTO – REUTERS

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.