Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Novozélanďan toľko trestal telo, až vyhral

Sportnet|27. aug 2004 o 00:00

Telo je zlé a musí byť potrestané - také je krédo večne strapatého Hamisha Cartera, včerajšieho víťaza olympijského triatlonu mužov. Preplávať 1500 m, odjazdiť 40 km na bicykli a prebehnúť 10 km zvládol 27-ročný Novozélanďan za hodinu, 51 minút a 7 ...

Hamish Carter v cieli olympijského triatlonu. FOTO - REUTERS

Telo je zlé a musí byť potrestané - také je krédo večne strapatého Hamisha Cartera, včerajšieho víťaza olympijského triatlonu mužov. Preplávať 1500 m, odjazdiť 40 km na bicykli a prebehnúť 10 km zvládol 27-ročný Novozélanďan za hodinu, 51 minút a 7 sekúnd. O svojom víťazstve však rozhodol až v závere, keď prešprintoval krajana Dochertyho.

Carter sa na triatlonovom výslní drží už jedenásť rokov, prvú medailu získal na MS v Manchestri 1993 (bronzovú). Do včerajšieho aténskeho vrcholu bolo jeho maximom striebro z MS 1997 v Perthe.

Hamishovo tajomstvo úspechu je jednoduché. "Som na seba krutý. Snažím sa odmakať celý triatlon naraz, neoddeľovať ho na tri tréningové jednotky, ako to robia iní," vyznal sa pre denník The Sunday Times. Čo to v praxi znamená? Vášnivý surfista a milovník dobrého jedla vstáva už za úsvitu. Od pol siedmej do ôsmej pláva, potom si dá 120 km na bicykli a na záver odbehne 12 až 15 kilometrov. Keď si chce hrabnúť na dno síl, tak beží 30 km. Toto s drobnými zmenami praktizuje šesť dní v týždni, niekedy aj v nedeľu.

"Dôležité je správne načasovať formu. Je to ako puzzle, stačí sa trafiť do správneho dňa," vysvetľoval rodák z Aucklandu, ktorý vyštudoval stavarinu a manažment. Živia ho však najmä sponzorské peniaze mnohých známych firiem. Do 21. roku pretekársky vesloval, ale potom sa dal na triatlon. "Nebol som dosť veľký, no najmä som individualista," vravel 183 cm vysoký a 75 kg vážiaci triatlonista, prezývaný Larry. Otec jedného syna si chce teraz užívať s rodinou, no rád by sa stal aj majstrom sveta. Zatiaľ bol druhý, tretí, piaty a šiesty. A ešte jeden cieľ má pred sebou? "Piť červené víno," vravel už pred piatimi rokmi.


Súvisiace články