Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Novinkou je štafeta v tobogane

_novy|16. nov 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Poolympijská zima svetového sánkovania sa začína tam, kde sa minulá končila: presne 276 dní po turínskej olympiáde v Cesane Pariol. Na štarte piatkového Pohára národov, ktorý je kvalifikáciou na víkendovú ouvertúru Svetového pohára, bude ...

BRATISLAVA - Poolympijská zima svetového sánkovania sa začína tam, kde sa minulá končila: presne 276 dní po turínskej olympiáde v Cesane Pariol. Na štarte piatkového Pohára národov, ktorý je kvalifikáciou na víkendovú ouvertúru Svetového pohára, bude aj osmička našich reprezentantov.

Chýbajú v nej dve dlhoročné opory: sólista Jaroslav Slávik a pilot najúspešnejšej dvojice Ľubomír Mick. Obaja si prinajmenej na jednu sezónu dali pauzu. Slávik z existenčných a Mick zo zdravotných dôvodov.

Jeho partner Walter Marx bude jazdiť súťaže jednotlivcov. "V lete na trenažéri si síce s mladým sólistom Jozefom Ninisom vyskúšali aj dvojsedadlové sane, no na to, aby v nich súťažili, by potrebovali - dlhšie trénovať," vraví päťnásobná olympionička Mária Jasenčáková, generálna sekretárka zväzu. "Na oficiálnych tréningových týždňoch medzinárodnej federácie sme však dostali k dispozícii tak málo jázd, že mali problém doladiť aj jednotky."

Na saniach Micka a Marxa zatiaľ jazdia mladučké nádeje Karol Stuchlík (15 r.) a Sebastián Olšavský (17). "Učia sa na dobrých saniach, tento týždeň sú na výcvikovom tábore v Sigulde - azda z nich raz niečo bude," dúfa Jasenčáková. Vo Svetovom pohári sa v pozícii našej jednotkovej dvojky predstavia Ján Harniš a Branislav Regec. V oklieštenej zostave sa do centra pozornosti dostanú ženy, najmä Veronika Sabolová a Jana Šišajová.

Svetová federácia chce do olympijského programu presadiť ešte jednu sánkarskú disciplínu. Navrhla súťaž družstiev, ktorá je už 15 rokov súčasťou MS, no skúša aj čosi atraktívnejšie: miešanú štafetu. Kvarteto (muž, žena, dvojica) si fiktívny kolík bude odovzdávať na diaľku. Len čo sa jeho člen po prejazde toboganom za cieľom dotkne elektronickej dosky, kolegovi či kolegyni na štarte sa rozsvieti zelená a môže sa spustiť dolu. "Bude záležať nielen na technike jazdy, ale aj na reakčnej schopnosti jazdca. Keď sa vychytajú muchy a vylúči hrozba zrážok so saňami, ktoré predošlý jazdec nedobrovoľne opustil, mohla by to byť zaujímavá súťaž," myslí si Jasenčáková. Štafetové preteky budú premiérovo súčasťou dvoch kôl pohára: v januári v Königsee a vo februári vo Winterbergu.

Program SP v sánkovaní

18. - 19. 11. 2006: Turín (Tal.), 1. - 2. 12. 2006: Park City (USA), 8. - 9. 12. 2006: Calgary (Kan.), 16. - 17. 12. 2006: Nagano (Jap.), 6. - 7. 1. 2007: Königssee (Nem.), 13. - 14. 1. 2007: Oberhof (Nem.), 20. - 21. 1. 2007: Altenberg (Nem.), 10. - 11. 2. 2007: Winterberg (Nem.), 17. - 18. 2. 2007: Sigulda (Lot.).

Slovenská pohárová zostava

Muži: Jozef Ninis, Walter Marx, Jozef Kuchár. Ženy: Veronika Sabolová, Jana Šišajová, Romana Nováková. Dvojice: Ján Harniš - Branislav Regec, Leo Horváth - Jozef Kuchár (tento juniorský pár pre Horváthove študijné povinnosti nastúpi v SP až začiatkom budúceho roka).

Už bez Hackla, útočiť naňho bude Zöggeler

Zbohom saniam dali aj niektoré svetové esá: Nemec Georg Hackl, ktorý vyhral tri olympiády a získal 35 medailí na ZOH, MS a ME, Rakúšania Markus Kleinheinz (celkový víťaz SP 2002-2003) a Rainer Margreiter či Nemka Barbara Niedernhuberová. Talianka ruského pôvodu Anastasia Oberstolzová-Antonovová si dala len prestávku, lebo čaká dieťa. Všetci turínski šampióni však pokračujú. Pravda, Sylke Ottová pripomína, že táto sezóna bude rozlúčková. "Chcem skončiť na svetovom šampionáte v Iglse, kde som vyhrala prvé preteky Svetového pohára," tvrdí 37-ročná Nemka. Rekordný počet 33 víťazstiev majú na konte Hackl a Rakúšan Markus Prock. Keď však Talian Armin Zöggeler vyhrá tri z deviatich kôl SP, dobehne ich. (mo)

Súvisiace články