Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Novinka, čo vyčistila zrak rozhodcom

Radosť. Tréner Milan Čížek (úplne vpravo) mal dôvod na spokojnosť. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 9. jún 2009 o 22:00

Novosadské majstrovstvá Európy kulturistov umocnili, že Slovensko je skutočnou veľmocou. Päť medailových umiestnení a celkové tretie miesto v hodnotení krajín (dovedna štartovalo 168 pretekárov z 29 krajín) bolo skvelou vizitkou.

Pritom treba brať do úvahy i to, že deväť špičkových borcov zostalo doma. Kočiš, Havlík, Mozoláni, Solár, Vrábel a ďalší sa totiž hotujú na Svetové hry alebo MS, prípadne vynechali jarnú časť sezóny.

KOŠICE. Naša výprava mala niekoľko medailových poistiek, teda jednotlivcov, od ktorých sa očakávali vavríny. Išlo hlavne o Cibuľu či Maliňáka.

Boj v silnej konkurencii

"Najmilším prekvapením bol bronz Sotáka a zlato Tatarku. Hoci neskôr menovaný je etablovaný v špičke a predtým bol dva razy strieborný, mal skvelých súperov a preto bol boj o primát nesmierne vyrovnaný," podotkol štátny tréner Milan Čížek a dodal: "Nikto z nominovaných nesklamal, každý dosiahol svoj výkonnostný strop," ohodnotil vystúpenia zverencov kouč. Pripomenul aj novinku, ktorá sa objavila v Srbsku. Už predtým platilo, že po semifinále sa body finalistom anulovali a začínalo sa vlastne odznova. K tomu pribudla už aj obmena rozhodcov. V každej kategórii posudzovali iní arbitri výkony v semifinále i finále. "Je to preto, aby rozhodcovia neboli ovplyvnení svojím pohľadom na pretekárov z úvodného dňa súťaže. Niekedy sa stalo, že kulturista bol vo finále aj lepší, no v očiach rozhodcov bol akoby rovnaký a nedostal sa vyššie. Prípadne iný neklesol v poradí. Podľa mňa je to takto lepšie. V Novom Sade bolo šesť rozhodcovských panelov a každý arbiter vedel, k akému panelu prislúcha. Tesne pred zápoleniami jednotlivých kategórií vyžrebovali konkrétny panel, trebárs B a tí odborníci išli posudzovať účinkujúcich."

Kontroverzný líder

Lídrom našej výpravy bol Adam Cibuľa, enfant terrible slovenskej kulturistiky. Má talent od Boha, ale v minulosti si viackrát urobil z disciplíny a povinností holubník. Mal prestávky a musel čeliť i dištancom asociácie. Teraz dosiahol piaty titul starého kontinentu a možno sa len domnievať, čo by znamenal, keby nepochybil. Trebárs pred 13 rokmi, keď si posedel v krčme a nestihol odlet na MS v Ammáne. Neskôr sa zase nedostavil na dopingovú skúšku, za čo bol vyradený aj z národiaku. Pred dvoma rokmi sa rozhodol, že nebude pokračovať v príprave na MS. M. Čížek oponoval názoru, že funkcionári sú voči nemu stále zhovievaví. "Nejde o profesionála, nedostáva obrovské peniaze ako futbalisti či hokejisti. Inkasuje iba minimum financií, takže nemožno naňho tlačiť. Ak sa tak vtedy rozhodol, tak to bolo treba rešpektovať." Cibuľa si prešiel svojou kľukatou cestou života a zistil, že bez pódia nemôže byť. "Videli sme, že viacfázovo drie a preto dostal šancu."

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.