Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Nové loptičky na Roland Garros rozladili hráčov

Nové loptičky sú tvrdšie a rýchlejšie. (Autor: ČTK/AP)
Ondrej Gajdoš|24. máj 2011 o 22:30

Roger Federer, Andy Murray i Novak Djokovič majú k novej značke loptičiek na Roland Garros výhrady.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Organizátori Roland Garros si v prvých dňoch vypočuli kritiku za zmenu loptičiek. Klasickú značku Dunlop vymenili na budúcich päť rokov za Babolat, ich kvalita sa úplne zmenila.

„Nemalo sa to stať,“ povedal pre SME slovenský tréner Marián Vajda, ktorý vedie svetovú dvojku Novaka Djokoviča. „Loptičky sú neobyčajne rýchle a veľmi tvrdé - ťažko sa ovládajú, keď sú nové. Po čase, keď sa obohrajú, tak sú zase iné a vtedy už pripomínajú normálne lopty dunlopky. Organizátori to nemali urobiť bez dohody s hráčmi.“

Djokovič vyhral v 1. kole s Holanďanom De Bakkerom hladko, ale neobišiel problémové loptičky. Babolatky sú podľa Srba nepredvídateľné. Ich odskoky od antukového povrchu sú rýchlejšie, ako tie u doteraz používaných loptičiek Dunlop.

„Najhoršie je, že tieto loptičky sú iné, než s akými sme hrali počas antukovej sezóny,“ zlostil sa Roger Federer.

„Turnaje na antuke by sa mali hrať s jednou značkou loptičiek,“ podporil bývalú svetovú jednotku Andy Murray, ktorý upozornil na riziká zranenia hráčov. Britský tenista si zvykal na novinku počas prípravy v Londýne. „Malo by to zmysel najmä pre kĺby, zápästia a lakte hráčov.“

Loptičky sa na grandslamových turnajoch nezvyknú meniť. Slazengerky sa na Wimbledone používajú od roku 1902, na US Open sa hrá s wilsonkami od roku 1970.

Nové loptičky by mali vyhovovať hráčom s prudkým servisom, agresívnou hrou. V utorok to v zápase s obhajcom titulu Rafaelom Nadalom ukázal americký dlháň John Isner.

„Babolatky lietajú priam brutálne, najmä keď pri výmene dostaneme novú kolekciu,“ poznamenala Daniela Hantuchová. Zvykala si na ne na poslednom turnaji v Štrasburgu a tam sa jej celkom darilo. „Pri každej zmene loptičiek mením aj raketu, aby mala pevný výplet. Inak by mi lietali ďaleko do plota.“

Organizátori sa bránia, že zmenou loptičiek neporušili žiadne pravidlá a aj Babolat tvrdí, že loptičky z jeho produkcie spĺňajú všetky požiadavky.

Súvisiace články