Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Nové antidopingové pravidlá spôsobia problémy, upozorňuje ITF

SITA|Publikované 18. jún 2008 o 17:44

BRUSEL 18. júna (SITA) - Nové antidopingové pravidlá, ktoré by mali začať platiť vo svetovom tenise 1. januára 2009, budú zrejme spôsobovať prevádzkové problémy. Pre denník The Guardian to predznamenal ...

BRUSEL 18. júna (SITA) - Nové antidopingové pravidlá, ktoré by mali začať platiť vo svetovom tenise 1. januára 2009, budú zrejme spôsobovať prevádzkové problémy. Pre denník The Guardian to predznamenal Stuart Miller, šéf antidopingovej sekcie Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Podľa pripravovaného súboru noriem Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) musia všetci tenisti pre prípad mimoturnajových odberov hlásiť miesto svojho pobytu na jednu hodinu denne na štvrť roka vopred a obnovovať túto informáciu po troch mesiacoch. V prípade trojnásobného nesplnenia tejto povinnosti resp. neplatnosti informácie hrozí tenistovi širšie spektrum sankcií až po doživotný trest. Táto prax sa v minulosti už osvedčila v atletike, ale zástupcovia svetového tenisu tvrdia, že v "bielom športe s chlpatou loptičkou" nie je aplikovanie možné. Sezóna totiž trvá kontinuálne s výnimkou šiestich týždňov v závere roka. "Tenisti majú úplne iný režim ako atléti. Tí presne vedia, na ktorých mítingoch budú štartovať a v mimosúťažnom období si môžu pevne organizovať tréningové pobyty. Tenista však nikdy nevie, kedy sa s turnajom rozlúči, a podľa svojej úspešnosti sa počas sezóny rozhoduje pre ďalšie podujatia respektíve si dopraje chvíľu voľna," upozornil S. Miller a na vysvetlenie dodal: "Z toho vyplýva, že tenisti často náhle menia miesto svojho pobytu a nie je možné, aby ho pravidelne nahlasovali s veľkým predstihom. Veľmi rýchlo sa môže stať, že nebudú zastihnuteľní v mieste pobytu, ktoré predtým avizovali. Keď sa to stane viackrát po sebe, majú na krku problém hraničiaci možno aj s koncom kariéry."

Podľa Millera najvyššie tenisové inštancie oboch pohlaví, ATP a WTA Tour, už otázku nového antidopingového systému preberali s predstaviteľmi ITF a zhodli sa, že v súčasnej podobe nie je akceptovateľný. Hráči budú jednoznačne požadovať úpravy. "Zo svojej kariéry poznám situácie, že jeden deň hrám v Mexiku, ale na druhý sa už rocvičujem na zápas vo Vietname. Je pre mňa nepredstaviteľné, aby som s trojmesačným predstihom dokázala lokalizovať miesto svojho pobytu," uviedla priemerná britská tenistka Sarah Borwellová. Na doplnenie dodala: "Viem si predstaviť, že by tejto požiadavke mohli vyhovieť špičkoví hráči, ktorí majú svojich agentov a vedia si lepšie rovrhnúť program aj na dlhšie obdobie."

Z 2028 dopingových testov, ktoré vlani odobrali pod hlavičkou ITF, sa iba osem skončilo s pozitívnym výsledkom. Ďalších desať hráčov je v súčasnosti v treste, pričom u žiadneho z nich nútená odmlka nepresahuje 2 roky.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.