Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Nová trénerska tvár na lavičke dorastencov

Sportnet|Publikované 15. dec 2006 o 23:00

Spišská Nová Ves - V sezóne 2006/2007 sa na striedačke extraligového dorastu objavil Jozef Škrak (na snímke). Stal sa trénerom tejto vekovej

kategórie. Nahradil Jána Nováka, ktorý odišiel do Liptovského Mikuláša.

Hokejový život

"Môj hokejový život začal v Košiciach. Prešiel som všetkými vekovými kategóriami od žiakov až po juniorku ako brankár. Po 19 rokoch som narukoval do Dukly Litoměřice ako hráč I. českej ligy, kde som bol dva roky. Po skončení ZVS som pendloval medzi Košicami , Zvolenom a Prešovom. Potom som prestúpil do Prešova, kde som pôsobil šesť sezón.

Hokejové úspechy...

"V kategórii juniorov som získal bronzovú medailu z majstrovstiev Slovenska. Za úspech pokladám postup Prešova do Extraligy, kde som sezónu 1993/94 odohral a potom som znova prestúpil do Košíc, kde v sezónach 1994/95 a 96 som bol v mužstve, ktoré získalo majstra Slovenska.

Trénerska činnosť....

"V trénovaní ma práca len čaká, mám licenciu B, ale študujem a robím si najvyššiu kvalifikáciu A na Fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave.

Ako ste sa dostali do Sp. Novej Vsi ?

"Na konci minulej sezóny ma oslovili funkcionári HK Sp. Nová Ves a ponúkli mi trénersky post, ale neuviedli vekovú kategóriu. V apríli už bola konkrétnejšia ponuka trénovať extraligový dorast. Prijal som to a zmluvu mám do konca sezóny.

Aký bol vstup do súťaže ?

"Vstup do súťaže extraligy bol nad očakávanie dobrý. Vyhrali sme všetkých šesť prvých zápasov. Je pravdou, že sme mali aj dobré vylosovanie, ale forma kolektívu bola nad očakávanie na dobrej úrovni. Porovnávať to s ostatnými súpermi na začiatku sezóny som nedokázal, pretože som nemal skúsenosti. Dosť dlho sme sa v súťaži držali na horných priečkach tabuľky, ale v poslednom čase došlo k zraneniam a chorobám kľúčových hráčov a tak sme v tabuľke klesli. Škoda , že je taký úzky káder, pretože ak by sme dokázali nahradiť opory naše výsledky by boli možno lepšie. Pomohlo by mužstvu, keby bola väčšia konkurencia , lebo niektorí hráči sú si veľmi istý svojou hrou, niekedy poľavia nielen v zápasoch, ale aj v tréningoch.

Prečo nemáme širší káder...?

"Pre slovenský hokej je mínusom to, že ekonomická situácia celého štátu nie je taká, ako by mala byť. Nie všetky deti si môžu dovoliť hrať a trénovať hokej, pretože je to dosť náročné na financie a toto zaťažuje rodičov, čiže v tomto smere by možná štát mohol vstúpiť do tohto diania a mal by dať viac dotácií na rozvoj hokeja.

Z roka na rok je užšia základňa, čím ďalej tým viac sa znižuje populácia hokeja a nároky na hokej ďalej stúpajú. Bolo by ozaj prínosom, keby sa v tomto smere angažoval viac štát , aby odbremenil aj menej finančne situovaných rodičov , aby rodičia nemuseli toľko platiť. Musí nám ísť o to, aby všetky deti , ktoré chcú hrať hokej a ešte k tomu majú talent, aby mohli tento šport pestovať. Ide o to, aby nám neunikali talenty z ulice. Toto je toho času najväčší nedostatok.

Myslím si , že mládežnícki tréneri v Spišskej Novej Vsi pracujú dobre. Určite je stále čo zlepšovať, zdokonaľovať, pretože nikto nie je dokonalý. Práca s mládežou aj pri nízkom počte žiakov v ŠHT je dobrá.

Čo by sa dalo zlepšiť ?

"Bolo by dobre , keby fungovala druhá ľadová plocha. To by umožnilo, aby sme mali dlhšie tréningy, aby mohli byť častejšie, lebo s hráčmi je potrebné pracovať, ale je to problém celého Slovenska. Každý klub pracuje v rámci svojich možností, my sa nemôžeme porovnávať s Košicami, alebo s Bratislavou, alebo s českými mužstvami a zahraničím. Tam sú lepšie materiálne podmienky a všetko čo patrí k hokeju je na vysokej úrovni. Bohužiaľ my musíme vychádzať s našich podmienok, aké máme a aké sú na Slovensku.

Záver

"Každý tréner i každý hráč chce obstáť čo najlepšie. Škoda , že sme klesli v tabuľke, pretože súťaž bola dobre rozohraná. Ja verím , že sa družstvo dá dokopy , lebo bez tohto cieľa nedokážeme hrať vyrovnanú partiu s každým družstvom extraligy. Pokiaľ budú všetci hráči zdraví , tak si myslím , že každé družstvo dokážeme poraziť. Súťaž je dosť vyrovnaná, dôraz treba klásť na to, aby chlapci hokejovo rástli individuálne i kolektívne. Pre mládežníckych trénerov je najdôležitejšie to, aby vychovali čo najviac hráčov, ktorí by boli použiteľní v kategórii seniorov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.