Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Nová maska šermiarov vzbudzuje v Aténach kontroverzie

TASR|12. aug 2004 o 16:17

Atény 12. augusta (TASR) - Nové masky, ktoré iba pred niekoľkými dňami predstavili v dejisku olympijského turnaja šermiarov v súťaži šabliarov, vzbudili ...

Atény 12. augusta (TASR) - Nové masky, ktoré iba pred niekoľkými dňami predstavili v dejisku olympijského turnaja šermiarov v súťaži šabliarov, vzbudili búrku nevôle športovcov. Tí sa sťažujú najmä na slabú viditeľnosť cez ne a fakt, že im masky pôsobia problémy s dýchaním.

Nový model masky sa na OH po prvýkrát objavil už v Sydney, no vtedy ho využilo iba minimum šermiarov. Tradičnú mriežkovanú masku nahradil v Aténach jednoliaty plastový priesvitný kryt tváre. Novinku si vyžiadal najmä záujem televíznych spoločností pre lepšiu identifikáciu športovcov, argumentovalo sa i uľahčením práce fotoreportérom a komfortom pre divákov.

Nový model vzbudil kontroverzné reakcie. Kanaďan Michel Boulos uviedol, že ju použil iba preto, že mu to prikázali: "Skúsil som ju, no nepáči sa mi a preto ju už používať nebudem. Nedá sa cez ňu poriadne dýchať a aj s viditeľnosťou sú problémy," povedal Boulos. Maska nesedí ani Kubáncovi Candidovi Mayovi: " Odráža sa v nej svetlo v hale." Pozitívne však prijal novinku Talian Luigi Tarantino: "Myslím si, že sú dobré. Lepšie cez ne vidím. Oproti tradičnej sieťke je to ako pozerať cez sklo."

Šéfom technického riaditeľstva šermiarskych súťažiach olympijského turnaja v Aténach je Slovák Július Králik a teda o akomkoľvek prípadnom oficiálnom proteste by musel rozhodnúť on ako posledná inštancia. V prípade, že sa nový druh masky i napriek kritike osvedčí, plánujú ju zástupcovia Medzinárodnej šermiarskej federácie (FIE) zaviesť aj na OH 2008 v Pekingu v súťaži kordistov a fleuretistov.

Súvisiace články