Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Nórska krásavica sa lúči na domácej pôde

Rastislav Hríbik|Publikované 22. mar 2006 o 23:00

OSLO, BRATISLAVA - Trojročná Emma sa určite poteší. Nórska biatlonistka Liv Grete Poiréeovú sa rozhodla ukončiť kariéru a venovať sa dcére. Manželka francúzskeho ...

Nórka Liv Grete Poiréeová s krištáľovým glóbusom za triumf v šprinte pred dvoma rokmi. V tejto sezóne sa žiadneho nedočká a po finále SP pred domácim publikom v Holmenkollene s kariérou skončí. FOTO - TASR/AF

OSLO, BRATISLAVA - Trojročná Emma sa určite poteší. Nórska biatlonistka Liv Grete Poiréeovú sa rozhodla ukončiť kariéru a venovať sa dcére. Manželka francúzskeho lídra Svetového pohára Raphaela Poiréeho sa rok po pôrode dokázala vrátiť na trate. Ako prvá žena histórie si na MS 2004 v nemeckom Oberhofe vybojovala štyri zlaté medaily, no v tejto sezóne nie a nie chytiť formu. Každé ďalšie sklamanie ju utvrdzovalo v rozhodnutí.

"Je čas skončiť. Finále Svetového pohára v Holmenkollene bude mojou rozlúčkou s biatlonom. Nemám už motiváciu," potvrdila 31-ročná víťazka súťaže z roku 2004. Večne usmiata sympatická Nórka vyhrala počas celej sezóny len jediné preteky (stíhačku v Ruhpoldingu), v priebežnom poradí je až šestnásta s vyše 500-bodovým mankom na vedúcu a už istú víťazku SP Nemku Katie Wilhelmovú. Pre Liv Grete je to po jedenástich rokoch súťaženia pádny dôvod venovať sa iným veciam.

V kategórii mužov sa o veľkom krištáľovom glóbuse rozhodne až v Nórsku. Francúz Poirée (683 b.) má tri preteky pred koncom ročníka pred obhajcom prvenstva Nórom Ole Einarom Björndalenom (662) náskok 21 bodov a na dosah piaty celkový triumf. Teoretickú nádej má aj Nemec Sven Fischer (633), no k tretiemu prvenstvu potrebuje aj smolu dvoch najväčších favoritov.

Na severe Európy sa na štart chystá aj poltucet slovenských biatlonistov: Marcela Pavkovčeková, Soňa Mihoková, Anna Murínová, bratia Marek a Miroslav Matiaškovci a Matej Kazár. "Cieľ je jasný. Pridať k doterajším bodom ďalšie tak, aby sme skončili sezónu aspoň s jedným biatlonistom v prvej päťdesiatke. Len to nám zabezpečí právo postaviť do tej nasledujúcej v jedných pretekoch štyroch pretekárov," načrtol z nórskeho dejiska finále SP plány šéf našich biatlonistov Juraj Sanitra. "Ak budeme mať v päťdesiatke dve ženy, môžeme na štart postaviť až päť reprezentantiek." dodal.

V ženách momentálne 50. miesto (47 bodov) drží Martina Halinárová, ale tá do Osla necestovala a len ťažko ho udrží. Mareka Matiaška na 52. mieste delia od päťdesiateho Rusa Baškirova dva body. "Verím, že potrebné bodíky pridáme," tvrdí Sanitra. "Počasie je na toto ročné obdobie v Nórsku príjemné, len štyri-päť stupňov pod nulou. A trate po veľkých zimách, aká tu musela byť, budú dobre premrznuté." Finále SP štartuje dnes od 11.30 h šprintom žien na 7,5 km, pätnásť minút po druhej vybehnú na 10 km trať muži.

Slováci v Svetovom pohári

Muži 2004/05

59. Hurajt 39 b.

Ženy 2004/05

32. Mihoková 166

55. Halinárová 37

Aktuálna sezóna

Muži pred finále

52. Matiaško 54

79. Hurajt 7

Ženy pred finále

50. Halinárová 47

51. Pavkovčeková 46

55. Mihoková 32

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.