V Ruhpoldingu triumfovali Nóri.
V Ruhpoldingu triumfovali Nóri. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|11. jan 2017 o 16:10

Vo štvrtok o 14.30 h prídu v rovnakom stredisku na rad štafety žien na 4x6 km.

RUHPOLDING. Nórski biatlonisti Ole Einar Björndalen, Vetle Sjästad Christiansen, Henrik L´Abée-Lund a Emil Hegle Svendsen zvíťazili v stredu v nemeckom Ruhpoldingu v pretekoch štafiet mužov na 4x7,5 km na úvod 5. kola Svetového pohára 2016/2017.

Druhí skončili s odstupom iba 5,1 sekundy Rusi Alexej Volkov, Anton Šipulin, Matvej Jelisejev a Anton Babikov a tretí boli Nemci Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer a Simon Schempp, ktorí zaostali o 23,5 s.

Druhí skončili s odstupom iba 5,1 sekundy Rusi.
Druhí skončili s odstupom iba 5,1 sekundy Rusi. (Autor: TASR/AP)

Slováci Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Michal Šima a Martin Otčenáš s mankom 2:44,5 min pri streleckej bilancii 0+8 obsadili 14. miesto medzi 25 kvartetami.

Priebeh

Až 25 štafiet sa postavilo na štart, v teplote na bode mrazu. Ruhpolding sa považuje za jednu z bášt svetového biatlonu, s behom na nie príliš ťažkých tratiach, so strelnicou zvyčajne chránenou pred vetrom.

Diváci v blízkom kontakte s biatlonistami hnali dopredu najmä svojich Nemcov, ktorí sa považovali v silnej zostave za jedného z favoritov.

Fotogaléria zo štafety v Ruhpoldingu: fotogaléria

11.1.2017

Štafety sa bežali len druhýkrát v sezóne, Francúzsko, Rusko, Nemecko v Pokljuke najviac vynikli, 14-te skončilo v decembrovom meraní síl Slovensko, síce s rovnakými menami ako v Ruhpoldingu, no úplne poprehadzovanými.

Štafetu rozbehol Matej Kazár (strelecká bilancia 0+0, 0+1) na 12. mieste, 30,6 sa za vedúcim Talianom Hoferom. Na prvom úseku po stojke si musel odbehnúť domáci Lesser trestný okruh, nedarilo sa taktiež Francúzovi S. Fourcademu a favoriti museli naháňať značnú stratu.

Na druhom úseku Tomáš Hasilla (0+0, 0+1) zvládol ležku, pri ktorej napr. pohorel s trestným okruhom Čech Soukup. Po stojke nastala na čele zmena, Talian Windisch sa nevyhol trestnému okruhu a prepustil vedúci post Rusovi Šipulinovi.

Do druhej polovice pretekov vstúpil Michal Šima (0+2, 0+1) na 13. priečke, +1:10,2 za Ruskom, ktoré si vďaka Jelisejevovi udržalo výraznú dominanciu, na odovzdávke s vyše 30-sekundovým náskokom pred Nórskom i Nemeckom, +2:24,9 pred 15. Slovenskom.

Posledné kolo mužskej štafety v Ruhpoldingu

Na záverečnom úseku strážil, no neustrážil náskok Rusov Babikov, slovenským finišmanom sa stal Martin Otčenáš (0+1, 0+2) už len s miernym posunom vyššie.

Posledná streľba v polohe stojmo s jedným dobíjaním priniesla Babikovovi náskok 14,8 sekundy pred Nórom Svendsenom, ktorý mu však do cieľa nevydržal a Svendsen ho na štadióne predstihol.