Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Nóri si pozlátili biatlonovú štafetu, Slováci až na 18. mieste

Ladislav Harsányi|11. mar 2011 o 15:38

Slovenské biatlonové kvarteto obsadilo v pretekoch mužských štafiet na MS v biatlone iba 18. miesto z 26 štartujúcich tímov.

Agentúrnu správu sme o 17.30 h nahradili autorským článkom SME.

BRATISLAVA. Nemec Michael Greis v siedmej streleckej položke (v ležke) prepadol neuveriteľným spôsobom. Nazbieral tri trestné okruhy a Nór Tarjei Bö sa tak zbavil najväčšieho konkurenta v boji o zlato v štafete na 4 x 7,5 km na MS v Chanty­Mansijsku.

Olympijskí víťazi a obhajcovia titulu spred dvoch rokov si už prvenstvo nenechali vziať. Zostava Ole Einar Björndalen, Alexander Os, Emil Hegle Svendsen a Tarjei Bö získala už tretie zlato pre Nórov na tomto šampionáte.

Björndalen sa tešil zo svojho 16. prvenstva kariéry, najúspešnejším biatlonistom týchto MS je však jeho krajan Bö. Ten má z piatich štartov tri zlaté medaily a dve bronzové.

Slovenská mizéria

Preteky mužských štafiet prebiehali v príjemnej teplote (mínus štyri stupne), no spočiatku mierny vietor neskôr zosilnel a narobil viacerým veľké problémy.

Zo striebra sa tešil aj člen ruskej štafety a brat Anastasie Kuzminovej Anton Šipulin. Bronz získali prekvapujúco Ukrajinci. Strelecký prepad Greisa odsunul Nemcov až na siedmu priečku.

Mužská časť slovenskej biatlonovej reprezentácie uzavrela svoje slabučké účinkovanie na šampionáte podpriemerným 18. miestom v súťaži štafiet.

Po dvanástom mieste na olympijských hrách vo Vancouvri a pätnástom na predchádzajúcich MS v Pjongčangu ide o ústup z pozícií.

Štvorica Miroslav Matiaško, Pavol Hurajt, Martin Otčenáš a Dušan Šimočko musela dobíjať v štafete štrnásťkrát, navyše Otčenáš šiel jedno trestné kolo.

Zo Slovákov najlepšie bežal i strieľal (jedno dobíjanie) Pavol Hurajt. Jeho 23. priečka vo vytrvalostných pretekoch na 20 km bolo najlepším umiestením Slováka na týchto majstrovstvách sveta.

Šanca pre Kuzminovú i Gerekovú

Po prvý raz na podujatí takéhoto rangu bude mať Slovensko na štarte pretekov s hromadným štartom dve biatlonistky, ktoré sa vklinili do elitnej triadsiatky štartujúcich. Popri Anastasii Kuzminovej sa dnes vydá na 12,5 km trať aj Janka Gereková (začiatok o 12.30 h), ktorá v stíhačke skončila na výbornom ôsmom mieste. Z pretekov na 15 km ju však vyradila choroba.

Kuzminová sa zatiaľ pri všetkých svojich štartoch v Chanty­Mansijsku zmestila do prvej desiatky (bronz, šieste a deviate miesto) a opäť sa pokúsi zaútočiť na medailové pozície.

Slovenky budú v akcii aj v posledný deň šampionátu v nedeľu, keď sú na programe štafety na 4 x 6 kilometrov.

Súvisiace články