Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Nohejbalových reprezentantov čaká hektický záver roka

Sportnet|Publikované 11. nov 2006 o 00:00

Košice Záver roka budú mať slovenská nohejbalová reprezentácia nabitý. Keď pred časom Brazília odriekla usporiadanie svetového šampionátu zdalo sa,

že rok 2006 nebude mať svoj vrchol. V našom tábore zavládlo sklamanie. Dobré výsledky slovenských reprezentantov z tejto sezóny vraj nebude kde potvrdzovať. No všetko je nakoniec ináč. Tréner Slovenska Jaroslav Žigala dokonca hovorí o hektickom závere roka. Veď už na budúci týždeň sa koná Svetový pohár. Usporiadajú ho v susednom Česku, pôvodne mal byť akousi náhradou za zrušený šampionát v Brazílii. No v medzinárodnom nohejbalovom kalendári pribudli na poslednú chvíľu aj majstrovstvá sveta.

"Reprezentáciu čaká pred Svetovým pohárom v Prostějove ešte v strede budúceho týždňa charitatívne podujatie v Třinci. Stretneme sa tam s domácou reprezentáciou. V rámci akcie sa uskutoční aj tenisový zápas Novák Berdych. Potom už ostaneme v Prostějove, kde nás čaká Svetový pohár, kde okrem nás štartuje Česko, Maďarsko a Rumunsko, teda súčasná svetová špička. Pravda hrať sa nebude podľa súčasných medzinárodných pravidiel na jeden dopad, ale na dva. Viem, je to anomália, ale v Česku sa hrá stále na dva dopady a aj preto, že si pri týchto pravidlách viac veria, tak toto podujatie organizujú," prezradil nám Jaroslav Žigala. Známa je už aj nominácia. Singel si zahrá Milan Ižol. V dvojiciach Ladislav Stupák a Ján Brutovský (na snímke vpravo), v trojiciach bratia Patrik a Martin Perunovci, Richard Makara a Silven Galus.

"Prečo som v dvojiciach dal prednosť Stupákovi s Brutovským pred Perunovcami. Tak predovšetkým mala to byť odmena za to, že táto dvojka vyhrala majstrovstvá Slovenska. Okrem toho zápasy dvojíc a trojíc sa budú hrať hneď po sebe, nebude priestor na oddych, regeneráciu. V dvojiciach chceme vyskúšať aj niekoho iného ako osvedčený pár," zdôraznil štátny tréner.

V Prostějove sa bude hrať aj o finančné odmeny. Víťaz u jednotlivcov zinkasuje desaťtisíc českých korún, dvojica dvadsaťtisíc a najlepší v trojkách 30000.

Týždeň po Svetovom pohári sa uskutočnia majstrovstvá sveta. Rumunské mesto Oradea privíta najlepších nohejbalistov. "Oficiálne sme sa o tom dozvedeli len pred dvoma týždňami. No ani dnes, dva týždne pred vrcholom sezóny nevieme aký bude program, či sa bude hrať v dvoch halách, ako budú nasledovať semifinálové a finálové zápasy. Je to smutné," rozladený je Jaroslav Žigala z toho, že koncepcia prípravy dostáva pri takýchto zvratoch a čiastkových informáciách trhliny. Už dnes je jasné, kto do Rumunska pocestuje. "V singloch som nominoval Mariána Žigalu, ktorý sa stal majstrom republiky. Je tu aj disciplína cross double, v nej sa predstaví Ladislav Stupák a Štefan Forrai. V dvojiciach bratia Perunovci a náhradníkom je Brutovský. No a v trojiciach Perunovci, Makara, Brutovský a Ižol."

Kuriózne je, že Svetový pohár sa bude hrať na dva dopady, majstrovstvá sveta na jeden. Naši reprezentanti tak budú mať pár dní na to, aby sa preladili. "My počas celého roka trénujeme podľa nových medzinárodných pravidiel na jeden dopad. Ale chlapci nemajú problém s prechodom na české pravidlá. Všetky štyri tohtoročné najprestížnejšie turnaje u západných susedov vyhrali Slováci. Je oveľa jednoduchšie prejsť z jednodopadového nohejbalu na dvojdopadový ako naopak," tvrdí tréner DPMK Košice a súčasne slovenskej reprezentácie. Skôr ho mrzí, že na rozdiel od minulých rokov nepôjdu na šampionát s väčšou podporou. Stalo sa už pravidlom, že naši reprezentanti cestovali autobusom spoločne s priaznivcami. Tentoraz sa budú musieť vtesnať desiati do dvoch áut...

Pre našich najlepších sa v Rumunsku sezóna nekončí. Tréner Žigala načrtáva ďalší program. "Týždeň po Rumunsku je v Prahe Posledný smeč. Potom je jeden víkend voľný a nasleduje, opäť v Prahe Memoriál Jozefa Bicana. Tam sa stretnú reprezentačné výbery Česka a Slovenska. No a tam spoznáme aj najlepších nohejbalistov Slovenska za uplynulý rok."

Súvisiace články