Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Nohejbal:Olympijský rok najúspešnejší v histórii

TASR|10. jan 2001 o 15:51

Košice 10. januára (TASR) - Uplynulý olympijský rok 2000 bol najúspešnejším v doterajšej histórii slovenského nohejbalu. Na Slovensko putovalo päť z ôsmich udeľovaných titulov majstrov sveta (muži a ženy po dva, juniori jeden), hráči 13-násobného klubovéh

o majstra Slovenska DPMK Košice vybojovali už štvrtýkrát prvenstvo v EPM a dosiahli aj rad ďaľších medzinárodných úspechov. Práve Košice sa stali baštou slovenského nohejbalu, základňou reprezentačných tímov všetkých kategórií, čo je výsledkom dlhoročnej systematickej a koncepčnej práce klubu i manažérov, vytvárajúcich tomuto tzv.malému športu čo najlepšie podmienky. Veľkú podporu majú tiež v materskom podniku DPMK.

Pred viac ako štvrťstoročím sa Košičania chodili učiť na západ Slovenska, dnes je to práve naopak. Organizujú viaceré podujatia i na podporu rozšírenia popularity tohto športu nielen v regióne. Získavajú tak nielen pre seba, ale aj iné kluby nové talenty už od žiackych kategórií. V školských športových strediskách i triedach sa im venujú mnohí bývalí výborní hráči. Počtom takmer 70 registrovaných hráčov a štartom vo všetkých druhoch súťaží sú najväčším klubom na Slovensku podobne ako je to u českého Liaporu Karlove Vary, ktorý sa však podobne rozvíja len krátky čas.

Slovensko je od 8. júla 1993 členom Medzinárodnej federácie nohejbalu IFTA, nechýbalo dosiaľ na žiadnom vrcholnom podujatí, kde jeho najväčším súperom sú hráči Česka. V roku 2001 sa však žiadny svetový šampionát nekoná. Vrcholom budú októbrové ME na francúzskom ostrove Réunion. Dôjde tam zaujímavému súpereniu, lebo nohejbalisti Česka majú obhajovať dve zlaté z posledných MEď99 v Istanbule a Slováci budú nastupovať ako dvojnásobní majstri sveta z roku 2000 v Prostějove.