Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

"No, pasará" síce nebolo gramaticky správne, platilo však i na Španielky

Sportnet|Publikované 5. nov 2002 o 23:00

Košice/ Bratislava Pod heslom No pasarán, teda neprejdú, bojovali proti generálovi Francovi a jeho nemeckým a talianskym spojencom interbrigadisti v

španielskej občianskej vojne (1936 1939). Franco prešiel, na dobrých 40 rokov... Čo je však podstatné pre nás, pod týmto heslom bojovala v Maspalomas slovenské tenistky. A ich súperky naozaj neprešli.

Vlajka s týmto nápisom sa "narodila" pred daviscupovým zápasom Argentína Slovensko. V baráži vtedy Slováci na horúcej pôde v Buenos Aires vyhrali 3:2. "Vtedy, to už je nejaký rok, sme spravili práve takúto vlajku. Chlapci vtedy vyhrali, tak sme si povedali, že na španielsky hovoriacich súperov to asi platí. Tak sme to opäť vyskúšali," smeje sa medzinárodný sekretár STZ Ľubomír Páleník. Asi platí, Slovensko zdolalo Argentínu, zdolalo v Davis Cupe i Čile, teraz vo finále Fed Cupu i Španielky vo finále Fed Cupu.

Španieli vraj Páleníka upozorňovali na to, že to "no pasará" nemá gramaticky práve najsprávnejšie. "No, tam ide o množné alebo jednotné číslo. No pasará je neprejde. No pasarán, ktoré sa teda používalo, neprejdú. Ale musím sa priznať, že sám doteraz neviem, čo vlastne bolo správne. Pritom som sa na to jedného Španiela, novinára, pýtal, on mi to aj vysvetľoval... Ale veru neviem. Ja som povzbudzoval jednu hráčku, teda, že jej súperka neprejde," smeje sa Páleník. Vzhľadom na to, že Slovenky nenastúpili do štvorhry ani v semifinále proti Taliansku, ani vo finále proti Španielsku, rozhodlo sa totiž skôr (oba zápasy končili po singloch výsledkami 3:1), ten transparent platil. Množné číslo nebolo potrebné. "Jasné! Navyše, my sme naše dievčatá na štvorhru netrénovali. Samotné dievčatá povedali, že ony štvorhru nepôjdu hrať. Tak ani nešli," opäť sa nezdrží smiechu Ľubomír Páleník.

Pristavili sme sa i pri tom, že takéto heslo používali pred vyše polstoročím ľavičiari. Tí sa v Španielsku nejakým sympatiám netešia. "Hmmm, tak to nám povedali. Ale my sme to tak nebrali, že to používali komunisti. Napadlo nám to v tej Argentíne, ujalo sa to a prináša nám to úspech," hovorí zničeným hlasom Ľubomír Páleník. "Fed Cup dal zabrať hlasivkám i nervom. Ale stálo to za to. To máte tak. Veľké veci nebývajú zadarmo."

Na Kanárskych ostrovoch fungovala i poverčivosť. Daniela Hantuchová si odmietala zobrať čiernu šiltovku, Ľubomír Páleník zas pred jej súbojom s Magui Sernovou nečakane opustil halu. "Musel som sa ísť von. Keď Daniela hrala v semifinále so Schiavoneovou, bol som v hľadisku a prehrala. Možno, keby som tam ostal sedieť, dopadlo by to rovnako," smeje sa Páleník.

S Taliankami a Španielkami to nakoniec dopadlo rovnako, ale v prospech Slovenska. Zápasy s rovnakým scenárom končili výsledkami 3:1, po tom, čo Slovenky obracali z 0:1. "Pomohlo nám to, že máme dve vyrovnané hráčky. Aj keď Daniela Hantuchová je rebríčkovo vyššie, v tímových súťažiach to stále neplatí. Janette svoju silu dokázala vtedy, keď Daniela prehrala úvodný zápas so Schiavoneovou a Janette dokázala vyrovnať. Ani proti Martinezovej nehrala zle, tá však chytila formu a zápas vyhrala. Navyše, Janette to, že išla hrať prvá, nevyhovovalo. Ona radšej hráva druhá, ako hovorí, potrebuje sa najprv ísť na lavičku riadne rozhecovať. Takto vlastne išla na zápas rovno z rozcvičky. Ale treba povedať, že na strane Španielky stálo veľké šťastie. Potom, v zápase Martinezovej proti Daniele zas trochu na strane Daniely. Ale to už tak býva... Dôležité bolo, že sme zo štyroch singlov vyhrali tri," dodáva Ľubomír Páleník, ktorý neveril vlastným očiam v poslednom finálovom singli, keď Janette Husárová nemilosrdne drvila Arantxu Sanchezovú - Vicariovú. "Ale musím úprimne povedať, že ja som z toho zápasu videl málo. Išiel som s Danielou na tlačovku. Potom tam niekto po desiatich - pätnástich minútach vbehol a hovorí - 1:0. A ja, to nie je možné! Kým som zbehol dole, bolo 6:0 a 1:0. Potom som mal ďalšie povinnosti, prišiel som nazad a pani Hantuchová mi hovorí, že už je 2:0. Reku, tu sa tie gemy hrajú rýchlo. Potom som si išiel umyť ruky, prišiel som a bolo 4:0 a končil gem na 5:0..."

Za stavu 6:0 a 5:0 v prospech Husárovej sme už v Korzári pripravovali titulok. Triumf na Kanárskych ostrovoch zakončili Slovenky dvojitým kanárom. "Ááá, tak to by bolo dobré. No, chýbala tam jedna loptička. Ale Sanchezová zas nie je hráčka, ktorá aj keď nemá formu, tak prehráva 0:6 a 0:6. A hlavne nie doma. Ale Janette Husárová hrala výborne, od prvej lopty, od prvého bodu a Sanchezová bola nervózna, Španielky prehrávali." Keď Sanchezová získala za stavu 0:5 gem, usmievala sa viac, ako Husárová po získanom sete. Aj tak by to bolo efektné, 6:0 a 6:0. "Ale to by bolo také nedôstojné. Hovorilo by sa, že čo to bolo za finále. Ale bol to najjasnejší zápas zo všetkých, ktoré sa tam odohrali."

Po zápase a slávnostnej ceremónii absolvovala slovenská výprava slávnostnú večeru. O polnoci opustila hotel, o tretej ráno letela do Madridu. "Tu sme čakali tri hodiny, rozlúčili sme sa s dievčatami s tým, že to poriadne oslávime, keď sa vrátia z turnajov z LA a Pattaye."

Ináč, slovenský úspech v Maspalomas má jeden ďalší reálny dopad. ITF vydala prvý raz v histórii rebríček krajín účinkujúcich v Pohári federácie. V konkurencii 104 krajín je samozrejme lídrom aktuálny víťaz, teda Slovensko. Náš tím má pred Španielskom náskok 1125 bodov, tretie miesto patrí USA, štvrté Belgicku. Nemecko, súper Slovenska v 1. Kole v roku 2003 (hrať sa bude 26. a 27. apríla 2003), je na desiatom mieste. Vedenie ITF počíta s tým, že práve ranking jednotlivých krajín bude najdôležitejším faktorom pri ich

nasadzovaní. Rebríček sa má upravovať po každom kole.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.