Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Nielen Serena a Venus, Bob s Mikom či Marat a Dinara

SITA|Publikované 22. jan 2008 o 03:55

MELBOURNE 22. januára (SITA, AFP) - Úvodný grandslamový turnaj sezóny Australian Open v Melbourne opäť upozornil na fenomén úspešných súrodencov na tenisovej scéne. Vo štvorhre po prvý raz od roku 2003 ...

MELBOURNE 22. januára (SITA, AFP) - Úvodný grandslamový turnaj sezóny Australian Open v Melbourne opäť upozornil na fenomén úspešných súrodencov na tenisovej scéne. Vo štvorhre po prvý raz od roku 2003 na južnej pologuli spojili svoje sily sestry Serena a Venus Williamsové, ktoré v singli nazbierali spolu 14 titulov z takejto úrovne. Na podujatiach „veľkej štvorky“ v minulosti vyťažili z deblovej kooperácie 6 trofejí a dominovali aj na OH 2000 v Sydney. USA disponujú silnou a práve na štvorhru zameranou dvojicou tohto typu aj medzi mužmi. Dvojičky Bob a Mike Bryanovci majú kolekciu 44 turnajových primátov, z nich piatich grandslamových, a v decembri boli pri tom, keď Spojené štáty, svojho času disponujúce Johnom a Patrickom McEnroovcami či Timom a Tomom Gulliksonovcami, po dvanástich rokoch získali Davisov pohár. „Hráme spolu od našich piatich rokov. Určitým spôsobom si na dvorci už dokážeme čítať myšlienky,“ skonštatoval Mike Bryan.

Tento rok na turnaji ATP v indickom Chennai v debli vynikli thajské dvojičky Sanchai a Sonchat Ratiwatanovci. „Výzorom sme úplne rovnakí, čo je pre nás v poriadku, ale súperov to možno pletie,“ zasmial sa Sanchai. Zo známejších súrodencov sa na Grandslame Ázie a Pacifiku objavili napríklad škótski bratia Andy a Jamie Murrayovci, Belgičania Olivier a Christophe Rochusovci, ukrajinské sestry Aľona a Kateryna Bondarenkové či Poľky Agnieszka a Urszula Radwanské. Posledná spomenutá podľahla „Age“, súperke Daniely Hantuchovej vo štvrťfinále dvojhry, vo finále bratislavského mládežníckeho podujatia Slovak Junior Indoor 2005. Spoločne vtedy opanovali štvorhru a mladšia Urszula vlani vo Wimbledone triumfom nadviazala na rodinnú tradíciu založenú dve sezóny predtým. Na US Open potom vo finále súťaže dievčat nestačila na Slovenku Kristínu Kučovú, ktorá má vzor vo svojej sestre Zuzane.

Súrodencov úspech na posvätnej londýnskej tráve sa zatiaľ nepodarilo pripomenúť Michaelle Krajicekovej, ktorej latku nastavil brat Richard. Marat Safin zabodoval na grandslamovom turnaji dokonca dvakrát. Momentálne ho síce renkingovo prevyšuje jeho sestra Dinara, vyhlásila však: „Pre mňa je stále hrdinom a tým najlepším.“ Súčasná líderka deblového počítačového poradia Cara Blacková sa mohla nechať inšpirovať bratmi Waynom a Byronom, takisto grandslamovými šampiónmi vo štvorhre. V početnosti hrajúcich členov jednej rodiny nezaostávali ani Bulharky Manuela, Magdalena a Katerina Meleevové, všetky svojho času členky hornej desiatky rebríčka.

V budúcnosti by zaujímavou výzvou pre Srba Novaka Djokoviča mohol byť jeho mladší brat Marko, ktorý však v 1. kole dvojhry chlapcov v Melbourne Parku prehral v troch setoch. Účinkovaniu na zámorských antukových turnajoch teraz dáva prednosť Nicolas Lapentti, ktorému sa skratka pred priezviskom v spravodajských materiáloch vyskytuje na rozlíšenie od jeho brata Giovanniho. Niečo podobné nepotrebovala Kim Clijstersová, pretože jej sestra Elke v seniorskom veku nenaplnila prísľuby z juniorskej úrovne.

Pochmúrnosť do tejto zvyčajne frivolnej témy nedávno vniesol príbeh rakúskych dvojičiek Daniely a Sandry Klemenschitsových, ktoré postihlo zriedkavé zhubné ochorenie v oblasti podbruška a v ostatných mesiacoch obe bojujú o život.


Súvisiace články