Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Nie je bod ako bod

Sportnet|11. sep 2009 o 00:00

n Po víťazstve v Severnom Írsku sa pochopiteľne naštartovala eufória radosti. Naozaj sme už blízko blizučko k postupu.

Po víťazstve v Severnom Írsku sa pochopiteľne naštartovala eufória radosti. Naozaj sme už blízko blizučko k postupu. Vlna nadšenia priniesla so sebou i vyjadrenia, že k Mysu dobrej nádeje nám chýba už len jediný bod v zostávajúcich dvoch zápasoch. Je aj nie je to pravda.

Naozaj nám chýba jeden bod, no nie je až tak jedno, z ktorého stretnutia. My ho musíme získať proti Slovinsku. Ak by sme ho získali proti Poľsku, priamy postup by na 90 percent pripadol Slovinsku. My by sme museli do baráže, a keď si pozrieme mužstvá na súčasných 2. miestach v zostávajúcich skupinách (Chorvátsko, Rusko či Francúzsko), mohli by sme sa ešte poriadne zapotiť. A nedaj Boh, aj zabudnúť na Afriku...

Už v apríli po víťazstve Slovákov v Prahe sme upozorňovali na Slovincov. Všetci ich odpisovali, no prízvukovali sme, že len tento tím ešte nehral proti San Marínu. A to sa teraz ukazuje ako veľmi dôležité. Tu je aktuálny stav v tabuľke. Ak doma minimálne remizujeme so Slovinskom, nie je čo riešiť a do Poľska môžeme ísť na krowky. Nik nás už nepredbehne. Slovinci sú však v závere kvalifikácie riadne nabudení. Vyprášili aj Poliakov a trúfajú si i na Slovákov. Nehovoriac, že pre karty nebudú môcť nastúpiť Hamšík so Šestákom. A len sa modlime, aby sa za mesiac nezranili ešte jeden-dvaja hráči... Čo by sa stalo, keby sme ten jeden vytúžený bod nezískali proti Slovincom, ale proti Poliakom? Veľa. Veľmi veľa. Podľa nových kritérií pri rovnosti bodov nerozhodujú vzájomné zápasy, ale celkové skóre, a to môže byť za určitých okolností kameň nášho úrazu. Tu je súčasná tabuľka a zostávajúci program.

1. SLOVENSKO 8 6 1 1 21:8 19

2. Slovinsko 8 4 2 2 13:4 14

3. Sev. Írsko 9 4 2 3 13:9 14

4. Česko 8 3 3 2 15:6 12

5. Poľsko 8 3 2 3 19:11 11

6. San Maríno 9 0 0 9 1:44 0

Zostávajúci program - 10. októbra: Česko - Poľsko, SLOVENSKO - Slovinsko, 14. októbra: San Maríno - Slovinsko, Česko - Severné Írsko, Poľsko - SLOVENSKO.

Ak by sme so Slovinskom prehrali len najtesnejším rozdielom 0:1 a Česi by zdolali Poliakov, pred posledným kolom by bola nasledujúca tabuľka.

1. SLOVENSKO 9 6 1 2 21:9 19

2. Slovinsko 9 5 2 2 14:4 17

3. Česko 9 4 3 2 15:6 15

4. Sev. Írsko 9 4 2 3 13:9 14

5. Poľsko 9 3 2 4 19:11 11

6. San Maríno 9 0 0 9 1:44 0

Mali by sme náskok dvoch bodov a +12 gólov v skóre. Slovinci majú +10 gólov. Ak by sme teda získali potrebný bod remízou v Poľsku, na našom plusovom skóre by sa nič nezmenilo, no Slovinci by v San Maríne naháňali góly jedna radosť. Pri rovnakom počte 20 bodov je veľmi málo pravdepodobné, že by sme uhájili 1. priečku. Nie je teda bod ako bod! Ak nám stačí získať vytúžený bod, tak nie v dvoch nasledujúcich stretnutiach, ale konkrétne hneď v tom prvom proti Slovinsku!

Po strede a dve kolá pred koncom kvalifikácie vypadlo z boja o prvé dve priečky (ak nerátame San Maríno) Poľsko, čo je veľké prekvapenie. Za istých okolností môže mať rovnaký počet bodov ako Slovinsko (ak prehrá na Slovensku a vyhrá v San Maríne), no so skóre ho asi netromfne. Podobne tak i Severné Írsko. To navyše odohrá už len jeden zápas. Aj keby v Česku vyhralo a Slovinsko prehralo na Slovensku a vyhralo v San Maríne, bude mať oveľa lepšie skóre. Z toho vychádza len jedno: o prvé dve priečky sú reálne v hre okrem Slovenska - 2. miesto má isté - už len Slovinci a Česi. Práve my môžeme pomôcť Čechom do baráže. Česi nás už predbehnúť nemôžu. Ak by sme však zdolali Slovincov (tí by získali tri body v San Maríne a mali by ich 17) a Česi by porazili Poliakov i Severných Írov, o bod by predbehli Slovincov a skončili by druhí! Český postup do baráže je len a len v slovenských rukách. A tréner Weiss povedal, že chce pomôcť svojmu kolegovi Ivanovi Haškovi, to znamená, že chce poraziť Slovincov... Akýkoľvek zisk Slovincov v Bratislave by Čechom vystavil stopku.

Súvisiace články