Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Nicol Čupková má za sebou aj olympijský gól

Radosť zo streleného gólu. N. Čupková (vľavo) so spoluhráčkami z reprezentácie. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 25. jún 2012 o 22:00

Talentovaná hokejistka z Michaloviec sa môže pochváliť streleným gólom na olympiáde. Teraz hráva v ruskom Agideli Ufa.

Talentovaná hokejistka sa môže pochváliť streleným gólom na olympiáde. Teraz hráva v ruskom Agideli Ufa, kde pôsobí od októbra minulého roka.

MICHALOVCE. Ženský hokej nie je na Slovensku veľmi rozšírený, preto je potešiteľné, že medzi opory reprezentačného tímu patrí Michalovčanka Nicol Čupková, ktorá má stále iba 19 rokov, no už si stihla zahrať na zimných olympijských hrách či majstrovstvách sveta.

Za sebou má premiérovú sezónu v Rusku a v tejto obrovskej krajine bude pôsobiť aj v tej nasledujúcej.

Rodáčka z Košíc, ktorá však odmalička býva v Michalovciach, sa prvýkrát na korčule postavila v štyroch rokoch a vtedy sa aj začala venovať hokeju.

„Pôvodne rodičia chceli prihlásiť na tento šport môjho brata, ale keďže on ho hrať nechcel, tak som sa do toho pustila ja. Hokej sa mi zapáčil a zostala som pri ňom až dodnes,“ rozhovorila sa mladá útočníčka, ktorá však dokáže zahrať aj na poste obrancu.

Prvé hokejové kroky robila na michalovskom zimnom štadióne. „Hrávala som s chlapcami, keďže tu dievčenské družstvá neboli. Začala som v prípravke a mojím prvým trénerom bol Michal Galan.“

Keď bola druháčkou na základnej škole, hosťovala v susednom Trebišove, kde pôsobila v družstve štvrtákov. Jej ďalšími trénermi, ktorí jej v HK Mládež pomáhali v hokejovom raste, boli aj Peter Tirpák, Martin Stripai, Peter Mihaľo či Čech Michal Pastrňák.

Už ako 13-ročná medzi ženami

Talentovaná hokejistka sa nestratila ani medzi chlapcami, nuž nečudo, že o jej služby prejavili záujem aj iné kluby a dokonca aj reprezentační kormidelníci.

Vo veku 13 rokov, keď navštevovala siedmy ročník ZŠ, začala okrem chlapčenských družstiev v HK Mládež striedavo nastupovať aj za ženský tím Šarišanky Prešov.

„Chvíľu som si musela zvyknúť na dievčenský štýl hokeja, ktorý sa od toho chlapčenského odlišoval. Bola som zvyknutá hrať do tela, tvrdšie,“ tvrdila N. Čupková, ktorá v nasledujúcom roku vymenila prešovský dres za popradský a naďalej hrávala aj v Michalovciach za ôsmakov.

„V poslednom ročníku na ZŠ som sa vrátila opäť do prešovskej Šarišanky,“ pokračovala v rozprávaní. Následne prišla ponuka z bratislavského Slovana – od najlepšieho slovenského ženského družstva.

„Taká ponuka sa neodmieta. Odišla som tam na hosťovanie, Slovan bol účastníkom medzinárodnej Elitnej ženskej hokejovej ligy.“ Tím z hlavného mesta bol de facto reprezentačným družstvom a viedol ho kormidelník národného tímu Miroslav Karafiát.

V novembri 2008 sa zúčastnila kvalifikačného turnaja v nemeckom Bad Tölze o postup na Zimné olympijské hry (ZOH) 2010 v kanadskom Vancouveri.

„Obsadili sme tam prvé miesto, čím sme si vybojovali postup na olympiádu, ktorá je snom každého športovca. Ja som bola zároveň najmladšou hráčkou slovenského výberu,“ prezradila Nicol, ktorá ďalší úspech s „repre“ zaznamenala o pár mesiacov neskôr v rakúskom Grazi, kde Slovensko zvíťazilo na Majstrovstvách sveta I. divízie (apríl 2009) a postúpilo na MS 2011.

Gól na olympiáde

Aj v nasledujúcej sezóne 2009/10 hosťovala N. Čupková v Slovane a práve vtedy si Slovenky zahrali na ZOH vo Vancouveri, ktorých sa zúčastnilo 8 ženských družstiev.

Premiérová účasť slovenského výberu znamenala v konečnom účtovaní posledné ôsme miesto. Zverenky M. Karafiáta postupne podľahli Kanade (0:18), Švédsku (2:6), Švajčiarsku (2:5), Rusku (2:4) a Číne (1:3).

V druhom zápase prišiel Čupkovej premiérový gól na olympiáde. „Proti Švédkam som vyrovnávala na 2:2. Bol to neopísateľný pocit, mala som obrovskú radosť,“ zaspomínala si hráčka, ktorá v reprezentácii hráva už od svojich trinástich rokov.

Ešte pred olympiádou hrávala za slovenský juniorský tím do 18 rokov a bola jeho kapitánkou.

Koniec v Slovane

Po skončení ZOH sa útočníčka vrátila do materských Michaloviec, pretože sa družstvo HC Slovan rozpadlo.

V ročníku 2010/11 však celok z hlavného mesta obnovil svoje účinkovanie, a tak zostala tam. Ešte predtým sa však zúčastnila ďalšieho vrcholného turnaja – elitné MS 2011 vo Švajčiarsku.

„Obsadili sme na ňom siedme miesto, čím sme sa v elitnej osmičke udržali,“ povedala N. Čupková, ktorá bola dokonca v druhom barážovom stretnutí proti Kazachstanu vyhlásená za najlepšiu hráčku Slovenska.

Po skončení sezóny prestúpila z Michaloviec do HC OSY Spišská Nová Ves. Na Spiši sa však dlho neohriala a už v októbri 2011 prišiel prvý zahraničný angažmán. Odišla do Agideľu Ufa.

„Už predtým mal o moje služby záujem HK Tornado Moskva, mala som sa zúčastniť jeho kempov, ktoré sa uskutočnili vo Vysokých Tatrách, ale kvôli zraneniu ruky ho neabsolvovala. Do HC OSY som odchádzala pod podmienkou, že ak dostanem ponuku z Ruska, klub ma uvoľní. Tak sa aj stalo a prestúpila som do Ufy.“

Premiéra ako hrom

Úvodný zápas v drese Agideľu odohrala presne 14. októbra 2011 a tak skoro naň nezabudne. „V Čeľabinsku sme nad tamojším tímom Fakel Korkino vyhrali 2:1 po samostatných nájazdoch a ten rozhodujúci som premenila práve ja,“ hovorila.

Na premiérovú sezónu v Rusku spomína iba v dobrom. „Zvykla som si tam rýchlo. Skončili sme na treťom mieste za dvojicou ruských klubov, ktoré sú úplne na inej úrovni. S niektorými spoluhráčkami som vychádzala veľmi dobre,“ skonštatovala N. Čupková.

Voľné chvíle v Ufe si krátila predovšetkým surfovaním po internete. V Agidele bude pôsobiť aj v budúcej sezóne.

„Prípravu začíname už o niekoľko dní, prvú fázu absolvujeme tu na Slovensku,“ dodala hokejistka.

ico

Vizitka Nicol Čupkovej

Narodená: 4. novembra 1992 v Košiciach
Výška: 174 cm
Váha: 60 kg
Post: útočník
Materský klub: HK Mládež Michalovce
Súčasný klub: Agideľ Ufa (Rusko)
Predchádzajúce kluby: HC OSY Spišská Nová Ves, HC Slovan Bratislava, HK Trebišov, Šarišanka Prešov, HK ŠKP Poprad.

ra

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.