Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

NHL:Stümpel vrátil kráľov do hry víťazným gólom,Pálffy asistoval,"čistý" Brodeur

TASR|16. apr 2001 o 14:09

Los Angeles 16. apríla (TASR) - Z nedele na pondelok pokračovala zámorská hokejová NHL troma stretnutiami prvého kola play off, v ktorých sa predstavil rovnaký počet slovenských legionárov. Z trojlístka slovenských kráľov v drese Los Angeles vyšiel síce obranca Ľubomír Višňovský bodovo naprázdno, no Žigmund Pálffy prihrával Jozefovi Stümpelovi na víťazný gól. Pre Stümpela to bol vôbec prvý gól v tohtoročnej play off, zásluhou ktorého znížili králi nepriaznivý stav série s Detroitom na 1:2.

Králi v rekordne zaplnenom Staples Centre (18.478) využili absenciu zranených opôr hostí Steva Yzermana (členok) a Brendana Shanahana (noha) k prvému víťazstvu v play off od roku 1993. Negatívnu šnúru prestrihol svojím prvým gólom v nadstavbovej časti Jozef Stümpel, ktorý po spolupráci Žigmunda Pálffyho s Mathieu Schneiderom, tečoval strelu obrancu kráľov. Kings pred necelými ôsmimi rokmi naposledy zvíťazili nad Montrealom 4:1, Luc Robitaille zaznamenal svoj 51. gól v play off. Naopak, Detroit ukončil šnúru trinástich víťazných zápasov v 1. kole nadstavbovej časti, červené krídla si tak pripomenuli prehru 2:3 z 26. apríla 1998 proti Phoenixu.

"Nezaujímajú nás prerušené série, potrebovali sme vyhrať a vrátiť sa do série," povedal Luc Robitaille, ktorému sekundoval Slovák Stümpel: "Skúšali sme viac strielať a pretlačiť puk do bránky za každú cenu. Napokon sa nám to podarilo."

Napriek víťazstvu však kráľov straší nepríjemná bilancia, keď vrátane minuloročných zápasov play off nevyužili už 34 presilových hier v rade. Slovenský obranca Ľubomír Višňovský vyšiel bodovo naprázdno, Pálffy dostal dvojminútový trest za hru vysokou hokejkou. Obranca Detroitu Chris Chelios dostal pokutu 1000 dolárov za nebezpečnú hru hokejkou v druhom zápase série.

Ani herná prevaha hostí v záverečnej tretine nepokazila brankárovi diablov Martinovi Brodeurovi radosť zo siedmeho "shutoutu" v play off v kariére (New Jersey - Carolina 2:0). Zápas, v ktorom Devils zvýšili vedenie v sérii na 2:0, mal nepríjmenú dohru pre talentovaného hráča hostí Shane Willisa. Zaváhanie 23-ročného krídelníka, ktorý pár sekúnd pred koncom prestal sledovať hru využil Scott Stevens. Skúsený obranca poslal tvrdým, no dovoleným spôsobom Willisa na ľad, otvorená rana na pravom obočí si vyžiadala päť stehov a prevoz do nemocnice.

"Zápas sa končí až po siréne. Mňa nezaujíma, či je dokonca pár sekúnd, alebo minúta. Môj zákrok 11 sekúnd pred koncom bol tvrdý, ale nie zakerný," povedal Stevens. Willis odkorčuľoval so skrčenou hlavou z ľadu a o jeho štarte v ďalšom stretnutí rozhodne klubový lekár.

Vypredaný štadión (19.040) opäť nevidel gól z presilovej hry, zo sedemnástich nevyužili oba tímy v dvoch stretnutiach ani jednu. Rus Alexander Mogiľnyj zaznamenal vo svojom 62. play off zápase jubilejný 20. gól.

V jednej z najvyrovnanejších sérii 1. kola (Edmonton - Dallas 2:3) sa olejárom takmer podarilo vstať z mŕtvych. Dallas kontroloval 59 minút vyvoj zápasu, no 63 sekúnd pred koncom hviezdy najprv zatienil Ryan Smyth a na pár minút ich dokonca zhasol Rem Murray. Stars však dôležité víťazstvo i vedenie v sérii získali zásluhou Benoita Hogueho, ktorý 12 sekúnd pred koncom prvého predĺženia skóroval.

"Také skúsené mužstvom, by nemalo záver zápasu vypustiť. Na druhej strane treba pochváliť hráčov Edmontonu, ktorí bojujú do poslednej sekundy," povedal tréner Dallasu Ken Hitchcock, ktorého doplnil bývalý úspešný kormidelník Stars a momentálne tréner Bostonu Mike Keane: "Séria s Edmontonom bola vždy zaujímavá a lákavá pre divákov. Radšej by preto mali zostať sedieť na svojich miestach až do záverečnej sirény."

LOS ANGELES - DETROIT 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Králi v rekordne zaplnenom Staples Centre (18.478) využili absenciu zranených opôr hostí Steva Yzermana (členok) a Brendana Shanahana (noha) k prvému víťazstvu v play off od roku 1993. Negatívnu šnúru prestrihol svojim prvým gólov v nadstavbovej časti Jozef Stümpel, ktorý po spolupráci Žigmunda Pálffyho s Mathieu Schneiderom, tečoval strelu obrancu kráľov. Kings pred necelými ôsmimi rokmi naposledy zvíťazili nad Montrealom 4:1, Luc Robitaille zazamenal svoj 51. gól v play off. Naopak, Detroit ukončil šnúru trinástich víťazných zápasov v 1. kole nadstavbovej časti, červené krídla si tak pripomenuli prehru 2:3 z 26. apríla 1998 proti Phoenixu.

Napriek víťazstvu však kráľov straší nepríjemná bilancia, keď vrátane minuloročných zápasov play off nevyužili už 34 presilových hier v rade. Slovenský obranca Ľubomír Višňovský vyšiel bodovo narázdno, Pálffy dostal dvojminútový trest za hru vysoko hokejkou. Obranca Detroitu Chris Chelios dostal pokutu 1000 dolárov za nebezbečnú hru hokejkou v druhom zápase série.

Góly: 29. Robitaille (Belanger, Laperriere), 54. STÜMPEL (Schneider, PÁLFFY) - 39. Lidström (Kozlov, Larionov). Vylúčení: 9:7, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:23. Brankári: Potvin - Osgood. Rozhodcovia: Stewart, Jackson - 18.478 divákov. /Stav série 1:2/

NEW JERSEY - CAROLINA 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Ani herná prevaha hostí v záverečnej tretine nepokazila brankárovi diablov Martinovi Brodeurovi radosť zo siedmeho "shutoutu" v play off v kariére. Zápas, v ktorom Devils zvýšili vedenie v sérii na 2:0 malo nepríjmenú dohru pre talentovaného hráča hostí Shane Willisa. Zaváhanie 23-ročného krídelníka, ktorý pár sekúnd pred koncom prestal sledovať hru využil Scott Stevens. Skúsený obranca poslal trvdým, no dovoleným spôsobom Willisa na ľad, otovorená rana na pravom obočí si vyžiadala päť stehov a prevoz do nemocnice.

Vypredaný štadión (19.040) opäť nevidel gól z presilovej hry, zo sedmemnástich nevyužili oba tímy v dvoch stretnutiach ani jednu. Rus Alexander Mogiľnyj zaznamenal vo svojom 62. play off zápase jubilejný 20. gól.

Góly: 5. Mogiľnyj (Brylin, Gomez), 23. OďDonnell (McKay, Holík). Vylúčení: 8:7, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:18. Brankári: Brodeur - Irbe. Rozhodcovia: Mccreary, Oďhalloran - 19.040 divákov. /Stav série 2:0/

EDMONTON - DALLAS 2:3 po predĺžení (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)

V jednej z najvyrovnanejších sérii 1. kola sa olejárom takmer podarilo vstať z mŕtvych. Dallas kontroloval 59 minút vyvoj zápasu, no 63 sekúnd pred koncom hviezdy najprv zatienil Ryan Smyth a na pár minút ich dokonca zhasol Rem Murray. Stars však dôležité víťazstvo i vedenie v sérii získali zásluhou Benoita Hogueho, ktorý 12 sekúnd pred koncom prvého predĺženia skóroval.

"Také skúsené mužstvom, by nemalo záver zápasu vypustiť. Na druhej strane treba pochváliť hráčov Edmontonu, ktorí bojujú do poslednej sekundy," povedal tréner Dallasu Ken Hitchcock, ktorého doplnil bývalý úspešný kormidelník Stars a momentálne tréner Bostonu Mike Keane: "Séria z Edmontonom bola vždy zaujímavá a lákavá pre divákov. Radšej by preto mali zostať sedieť na svojich miestach až do záverečnej sirény."

Góly: 59. Smyth (Laraque, Brewer), 60. Murray (Brewer, Smyth) - 4. Zubov (Modano, Müller), 46. Modano (Langenbrunner, 65. Hogue (Hull). Vylúčení: 4:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:40. Brankári: Salo - Belfour. Rozhodcovia: Faucette, Mcgeough - 17.100 divákov. /Stav série 1:2/