Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

NHL:Gáboríkov gól a nepremenený samostatný nájazd

TASR|5. apr 2004 o 10:16

New York 5. apríla (TASR) - Zámorská hokejová NHL mala v posledný hrací deň základnej časti na programe deväť zápasov. Zo slovenských hráčov sa bodovo ...

New York 5. apríla (TASR) - Zámorská hokejová NHL mala v posledný hrací deň základnej časti na programe deväť zápasov. Zo slovenských hráčov sa bodovo presadili "letci" Branko Radivojevič a Radovan Somík, keď obaja si pripísali asistenciu na gól Johnssona. V zápase Minnesota - St. Louis (3:0) sa gólom prezentoval odchovanec trenčianskeho hokeja Marián Gáborík, ktorý navyše v 53. minúte nepremenil trestné strieľanie. Vladimír Országh si svoje osobné štatistiky vylepšil o jeden bod za prihrávku.

V 1. kole play off sa v ani jednej sérii nestretnú mužstvá, ktoré majú v radoch hviezdnych slovenských hokejistov. Celkovo za normálnych okolností boje o Stanleyho pohár odštartujú minimálne s 9 Slovákmi, pričom vzhľadom na priebeh základnej časti majú šancu do hry zasiahnuť aj ďalší štyria.

Napriek tomu, že Minnesota už dávnejšie pred koncom základnej časti stratila šancu kvalifikovať sa do vyraďovacích bojov, so sezónou sa rozlúčila víťazstvom nad St. Louis 3:0. Marián Gáborík v 49. minúte zvýšil vedenie svojho tímu na 2:0, aby však o 4 minúty neskôr nepremenil trestné strieľanie. Brankár Dwayne Roloson kryl všetkých 24 striel súperových hráčov a dosiahol tak svoj piaty shutout v sezóne. "Hrali sme skutočne dobre, škoda, že sme takto nehrali počas celej sezóny. To by sme istotne postúpili do play off," povedal po zápase tréner "divochov" Jacques Lemaire. "Mladí chlapci výborne zapadli do zostavy. Je pekné, že sme v poslednom zápase sezóny vyhrali, najmä kvôli našim fantastickým priaznivcom," vyhlásil Gáborík, pre ktorého bol gól proti St. Louis osemnástym v sezóne. Hostia si miestenku v play off vybojovali zakaždým od roku 1980, i keď mužstvo vo februári a marci prežívalo hernú krízu.

V zápase San Jose - Los Angeles (4:3 po predĺžení) sa od začiatku oba tímy prezentovali ofenzívnym štýlom hokeja. Už v 6. minúte otvoril skóre stretnutia Koroľuk. V 11. minúte pod hornú žŕdku nechytateľne zavesil Nathan Dempsey a vyrovnal stav na 1:1. "Králi" však i vďaka výbornému brankárovi Čechmánkovi udržiavali prijateľný stav až do záverečnej tretiny. Parádnymi trefami Modrého a Trippa dokonca viedli 3:1, no kormidelník "žralokov" Ron Wilson minútu pred koncom zápasu odvolal brankára Nabokova a dvomi gólmi poslal zápas do predĺženia obranca Stuart. Víťazný gól vsietil v 64. minúte Damphousse. Pre 38-ročného ľavého krídelníka LA Luca Robitailla to bol pravdepodobne posledný zápas v kariére.

Prvou hviezdou zápasu Dallas - Chicago (5:2) sa stal domáci krídelník Bill Guerin (1 gól a 2 asistencie). Víťazný návrat po odpykaní štvorzápasového trestu sa vydaril brankárovi Martymu Turcovi, ktorý zneškodnil 24 striel súpera. V drese hviezd sa po zraneniach objavili i Stu Barnes, Sergej Zubov a Jon Klemm. V bojoch o pohár lorda Stanleyho sa v 1. kole stretnú zverenci Dava Tippetta s Coloradom. Séria začína na ľade denverského tímu.

Slovenskí "letci" Branko Radivojevič a Radovan Somík výraznou mierou dopomohli svojmu tímu k remíze na ľade NY Islanders (3:3). Obaja si totiž pripísali po asistencii pri vyrovnávajúcom góle Johnssona zo 45. minúty. Michal Handzuš vyslal na brankára Dubielewicza tri strelecké pokusy. V 1. kole play off sa Philadelphia stretne s úradujúcimi šampiónmi súťaže New Jersey Devils. "Veríme si a naším cieľom je postúpiť ďalej," povedal kouč Philadelphie Ken Hitchcock.

Gólové hody videli diváci v Office Depot Center, kde svoje domáce zápasy hráva Florida. Tá v predošlú noc hostila Carolinu a zápas sa skončil divokým výsledkom 6:6. V prvej tretine si síce Carolina vytvorila už štvorgólový náskok, ktorý však "panteri" predovšetkým vďaka skvelému výkonu Audetta (2 góly a 2 asistencie) otočili vo svoj prospech. Skóre stretnutia, ktoré sa skončilo spravodlivou deľbou bodov, uzavrel svojim prvým gólom v kariére Brad Fast tri minúty pred záverečnou sirénou. Juraj Kolník počas 20 minút strávených na ľade ohrozil súperovho brankára trikrát a do tabuľky pravdy si pripísal dve mínusky. Obranca Branislav Mezei sa na ľade objavil len pri jednom striedaní.

Diabli z New Jersey podľahli v poslednom tohtosezónnom vystúpení na domácom ľade medveďom z Bostonu 1:3 a prišli tak na úkor Philadelphie Flyers o svoje vedúce postavenie v Atlantickej divízii. Bruins sa naopak výhrou v Continental Airlines Arene stali celkovými víťazmi Severovýchodu. "Je to skvelé zdolať Devils na ich vlastnom ľade a ešte aj pred play off. Dodá to naozaj veľa sebavedomia a chuti ďalej pracovať," uviedol brankára Bostonu Andrew Raycroft, ktorého doplnil i kolega a autor jednej gólovej asistencie Mike Knuble: "Na každom z nás je vidieť veľké odhodlanie a sebavedomie. Všetci veľmi chceme a dávame do hry všetko. Celý tím je teraz vo veľkej pohode." V drese diablov dostal opäť dôveru Jiří Bicek, no bodovo sa nepresadil.

V súboji dvoch jasne nepostupujúcich mužstiev, ktorým sa táto sezóna v žiadnom ohľade nepodarila, triumfoval Pittsburgh nad Washingtonom iba tesne 4:3. Penguins tak aspoň čiastočne zmiernili skutočnosť, že ako posledný celok vo svojej divízii skončili po prvý raz od sezóny 1984. V zostave hosťujúcich Capitals sa opäť objavil Roman Tvrdoň, no podobne ako domáci Martin Štrbák si svoje bodové konto o ďalší zárez nevylepšil.

Kapitán Calgary Flames Jarome Iginla síce vsietil už svoj 41. presný zásah sezóny, no ani to napokon nestačilo a plamene podľahli Anaheimu tesne 1:2.

V kríze sa zmietajúce lavíny z Colorada opäť zaváhali a prehrali v prostredí domácich Rocky Mountains s predátormi z Nashvillu po päťminútovom nadstavení hry 1:2, keď víťaznú "trefu" obstaral už po 32 sekundách predĺženia David Legwand. Jeho spoluhráč Vladimír Országh mal prsty v prvom góle Predators, keď ku skórovaniu vyzval v polovici stretnutia kolegu z druhého útoku Scotta Hartnella. Za denverské Colorado sa opäť predstavil i uzdravený Marek Svatoš, no tentoraz vyšiel naprázdno.

Sumáre zápasov NHL:

ANAHEIM - CALGARY 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Góly: 49. Škoula (Prospal, Ozolinš), 50. Fiodorov (Lupul) - 30. Iginla (Conroy). Strely na bránku: 26:23, brankári: Giguere - Turek, 17.174 divákov.

SAN JOSE - LOS ANGELES 4:3 po predĺžení (1:1, 0:0, 2:2 - 1:0)

Góly: 6. Koroľuk (Ekman, Rathje), 60. Stuart (Ekman, McCauley), 60. Stuart (Damphousse, McCauley), 64. Damphousse (Marleau, Hannan) - 11. Dempsey (Pirnes), 46. Modrý (Belanger, Straka), 54. Tripp (Pirnes). Strely na bránku: 42:28, brankári: Nabokov - Čechmánek, 17.496 divákov.

COLORADO - NASHVILLE 1:2 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 2. Liles (Barnaby, Hinote) - 50. Hartnell (ORSZÁGH), 61. Legwand (Hamhuis, Židlický). Strely na bránku: 39:23, brankári: Salo - Mason, 18.007 divákov.

DALLAS - CHICAGO 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Góly: 6. Corson (Numminen, DiMaio), 10. Lehtinen (Modano, Guerin), 27. Guerin (Zubov, Lehtinen), 40. V.Bure (Barnes, Guerin), 50. Corson - 34. VandenBussche (Berard, Vandermeer), 55. VandenBussche (Vandermeer, Koroľov). Strely na bránku: 27:26, brankári: Turco - Thibault, 18.532 divákov.

NEW JERSEY - BOSTON 1:3 (0:3, 0:0, 1:0)

Góly: 52. Langenbrunner (Niedermayer, Rafalski) - 1. Green (Bergeron, Murray), 3. Murray (Nylander, Knuble), 16. Samsonov (Nylander, Boynton). Strely na bránku: 14:24, brankári: Brodeur - Raycroft, 19.040 divákov.

NY ISLANDERS - PHILADELPHIA 3:3 (2:2, 1:0, 0:1)

Góly: 11. Hamrlík (Niinimaa, Ronning), 15. Aucoin (Kvaša, Jašin), 33. Jašin (Aucoin, Hamrlík) - 8. Primeau (LeClair, Amonte), 20. Roenick, 45. Johnsson (RADIVOJEVIČ, SOMÍK). Strely na bránku: 26:36, brankári: Dubielewicz - Esche, 16.234 divákov.

PITTSBURGH - WASHINGTON 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Góly: 7. Pirjetä (Morozov, Malone), 21. Pirjetä (Morozov, Jackman), 32. Bradley (Fata, Focht), 58. Kraft (Hussey, Bradley) - 20. Peat (Battaglia, Johnson), 31. Miller (Halpern, Pettinger), 57. Willsie (Halpern). Strely na bránku: 33:30, brankári: Caron - Yeats, 16.124 divákov.

FLORIDA - CAROLINA 6:6 (0:4, 3:0, 3:2)

Góly: 22. Samuelsson (Jokinen, Van Ryn), 36. Berglund (Biron), 37. Audette (Van Ryn, Jokinen), 42. Berglund (Audette, Huselius), 45. Piroš (Audette, Jokinen), 47. Audette (Huselius, Van Ryn) - 6. Vrbata (Vašíček, Hill), 9. Boulerice (C. Adams, K. Adams), 17. BrindďAmour (Williams, Cole), 20. Cole (BrindďAmour), 56. Staal (Vašíček, Surma), 58. Fast (BrindďAmour, Cole). Strely na bránku: 39:32, brankári: Luongo - Irbe (47. Weekes), 16.207 divákov.

MINNESOTA - ST.LOUIS 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 35. Veilleux (Brunette, Burns), 49. GÁBORÍK (Daigle, Zjuzin), 60. Chouinard (Veilleux, Mitchell). Strely na bránku: 26:24, brankári: Roloson - Divis, 18.568 divákov.