Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

NHL: Zedníkov prestup diváci vypískali, na Handzuša a Nagya sa tešia vo Phoenixe

TASR|14. mar 2001 o 12:37

New York 14. marca (TASR) - Hráčske výmeny v zámorskej NHL, ktoré sa bytostne týkajú aj štvorice slovenských hokejistov (Michal Handzuš, Ladislav Nagy, Richard Zedník, Peter Smrek) sa stretli u fanúšikov a médií s protichodnými reakciami. Zatiaľ čo výmena bluesmanov Handzuša, Nagya, Jeffa Taffa a právo výberu v 1. kole draftu 2001 za kanoniera Keitha Tkachuka do Phoenixu sa stretla s obojstranným pozitívnym ohlasom, odchod talentovanej dvojice Richarda Zedníka, Jana Bulisa (plus 1. kolo draftu 2001) do Montrealu výmenou za Trevora Lindena a Dainiusa Zubrusa (plus 2. kolo draftu 2001) ocenili fanúšikovia Washingtonu hlasitým piskotom. Podobne kritizovali médiá v St. Louis výmenu talentovaného obrancu Petra Smreka do New Yorku Rangers za veterána Alexeja Gusarova.

"Oznámenie výmeny hráčov medzi Washingtonom a Montrealom vyvolalo počas utorkového zápasu v hale MCI Center u divákov vlnu nesúhlasu. Diváci začali pískať, pretože prišli o svojho obľúbeného hráča s prefarbenými vlasmi na blond," uviedol mediálny gigant ESPN na adresu Slováka Zedníka, ku ktorého prestupu tréner Capitals Ron Wilson dodal: "Potrebovali sme podobnú výmenu uskutočniť. V posledných zápasoch sa mi príliš nepozdávala súdržnosť tímu a kvalitný výkon sme podávali len tretinu zápasu."

Na rozdiel od Zedníka má dvojica Handzuš a Nagy istotu, že ich mužstvo nebude chýbať v bojoch play off. Napriek tomu, že príchod Tkachuka do St. Louis je ťahom na istotu, vnímajú médiá aj odchod talentovaných Slovákov z tímu bluesmanov ako stratu.

"Táto výmena je výhodná pre obe strany. Potom, čo Larry Pleau nepochopiteľne vymenil talentovaného Petra Smreka za Alexeja Gusarova do New Yorku Rangers, urobil generálny manažér bluesmanov veľký obchod. Do tímu St. Louis získal ťažkého kanoniera Keitha Tkachuka i produktívneho centra Corryho Stillmana, možno hovoriť o posilnení mužstva," uvádza denník Post-Dispatch, ktorý vzápätí dodáva, o čo bluesmani prišli: "Zdravý Handzuš je bezpochyby jedným z najlepšie brániacich útočníkov v posledných sezónach NHL a nie je tajomstvom, že ho bluesmani veľmi neradi zahrnuli do hráčskej výmeny. Nagy sa zlepšoval od zápasu k zápasu priamo pred očami divákov. V lete ho dokonca vedenie St. Louis nebolo ochotné zapojiť do hráčskej multivýmeny za Raya Bourqua. Má kanonierské predpoklady, vynikajúcu akceleráciu, ofenzívne cítenie a šikovné ruky. Pre Phoenix ešte môže byť pokladom."

Prestup slovenských hokejistov do Phoenixu, ktorého dres oblieka aj obranca Radoslav Suchý, nie je vôbec náhodný. Generálny manažér kojotov Cliff Fletcher má presnú predstavu o etablovaní slovenských hráčov do mužstva.

"Ešte máme pred sebou dlhú cestu pri budovaní tímu, s ktorým chceme získať Stanley Cup. Práve príchod týchto mladých hráčov je vynikajúcim začiatkom," povedal generálny manažér Coyotes, ktorý ďalej zverejnil svoje predstavy: "Verím, že ak bude Handzuš zdravý, pomôže Phoenixu súperiť s najlepšími tímami v Západnej konferencii. Ak hráte v konferencii proti Coloradu, ktoré má Forsberga a Sakica, Dallasu s Modanom a Nieuwendykom, či Detroitu s Fiodorovom a Yzermanom, potrebujete minimálne dvoch kvalitných centrov. My sme mali len Jeremy Roenicka a nikoho iného. Handzuš má len 24 rokov a vyrastá v najlepšieho centra za posledné roky v NHL, ktorý si kvalitne plní ofenzívne i defenzívne úlohy." pb ph jch

Súvisiace články