Štvrtok, 16. septembra, 2021Meniny má Ľudmila

NHL: V profilige hrá 15 černochov, z toho piati v Edmontone

TASR|13. jan 2001 o 10:16

Edmonton 11. januára (TASR)- V zámorskej hokejovej NHL pôsobí momentálne pätnásť hráčov čiernej pleti. Tento fakt vzrušil mediálnu verejnosť v Severnej Amerike po výmene edmontonského Billa Guerina do Bostonu Bruins za Ansona Cartera. Nový útočník Edmonto


Anson Carter
nu Carter je totiž hráčom čiernej pleti, čo by nebolo až také zvláštne, keby nebol "čiernu enklávu" olejárov doplnil na číslo päť.

Táto skutočnosť stála za pozornosť športovému žurnalistovi Garymu Gravesovi z renomovaného amerického denníka USA Today, ktorý sa problémom minorít v najprestížnejšej hokejovej lige sveta venuje v obsiahlom článku. Pravé krídlo Mike Grier, obranca Sean Brown, brankár Joaquin Gage a pravý krídelník Georges Laraque tvoria v mužstve olejárov dôležitú súčasť tímu a zároveň spolu s Carterom predstavujú celú jednu tretinu všetkých hráčov tmavej pleti v NHL.

"Po trejde do Edmontonu bola odlišná rasa či farba pleti tou poslednou vecou, na ktorú som myslel. Fakt, že v Oilers hrajú štyria ďalší čierni hráči, je však naozaj zaujímavý. Nájsť v nejakom inom tíme jedného či nebodaj dvoch černochov je veľký unikát. Myslím si však, že táto skutočnosť je mužstvu iba na prospech," povedal s rozvahou o neobyčajnej, ba až do očí bijúcej okolnosti, Carter. "Vieme, že sa stávame vzorovým modelom pre veľa mladých detí čiernej pleti. Je to pre nás i veľká zodpovednosť," doplňuje spoluhráča Cartera Georges Laraque, francúzsky Kanaďan, ktorý si pôvod odvodzuje z karibského ostrova Haiti.

Podľa novín Edmonton Journal je tento počet hráčov čiernej pleti na súpiske rovnakého tíme najväčším od roku 1940, keď v Quebec Senior League pôsobilo mužstvo Sherbrooke Randies. V rozvojovom programe minorít je najviac zainteresovaný Willie OďRee, súčasný riaditeľ oddelenia rozvoja mládežníckeho hokeja NHL. OďRee bol prvým hráčom čiernej pleti v NHL a teraz má na starosti 28 rozvojových programov smerujúcich k podpore mladých hokejistov prevažne z rôznych minorít. Za svoju najväčšiu úlohu považuje poraziť stereotyp označujúci NHL, i hokej vôbec, za čisto "biely šport". Ako príklad jednotlivých programov môže slúžiť projekt Ansona Cartera, kým hral ešte v Bostone. Jeho program pomenovaný "Carterďs Corner" zabezpečoval černošským deťom z predmestských slumov či iným neprivilegovaným mladým záujemcom o hokej, 10 voľných lístkov na každý domáci zápas Bruins. OďRee však dobre vie, že najväčším problémom pre mladých černošských hráčov pochádzajúcich z nižších vrstiev americkej spoločnosti, je zaobstarať si drahý hokejový výstroj a zaplatiť ihrisko či ľadovú plochu, kde by mohli pravidelne trénovať. Tento fakt zatiaľ v porovnaní z inými športami, ako sú napríklad futbal, či basketbal, ktoré vyžadujú iba loptu a kúsok otvoreného priestoru, znamená najväčšiu prekážku rastu a rozvoja pre deti z radov mnohých amerických minorít.

Na záver uvádza Graves zoznam pätnástich aktívnych čiernych hokejistov, ktorý pôsobia v NHL:

Donald Brashear, ľavé krídlo, Vancouver

Fred Braithwaite, Brankár, Calgary

Sean Brown, obranca, Edmonton

Anson Carter, pravé krídlo, Edmonton

Joaquin Gage, brankár, Edmonton

Jean-Luc Grand-Pierre, obranca, Edmonton

Mike Grier, pravé krídlo, Edmonton

Jarome Iginla, pravé krídlo, Calgary

Georges Laraque, pravé krídlo, Edmonton

Jamal Mayers, center, St. Louis

Manny Malhotra, center, N.Y. Rangers

Sandy McCarthy, pravé krídlo, N.Y. Rangers

Rumun Nďdur, obranca, Atlanta

Kevin Weekes, brankár, Tampa Bay

Peter Worrell, ľavé krídlo, Florida

Súvisiace články