Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

NHL: Tohtoročné individuálne ocenenia NHL bez Slovákov

TASR|14. jún 2001 o 10:31

New York 14. júna (TASR) - V torontskej hale Air Canada Center prevezme 14. júna viacero hokejových osobností ocenenia za ich výkony v uplynulej sezóne NHL. Už v máji vedenie ligy oznámilo mená troch finalistov, v každom zo siedmich hlavných ocenení. M

jaromír jágr

edzi kandidátmi však v tomto roku chýbajú po minuloročnom dvojnásobnom zastúpení slovenskí hokejisti.

V minulom roku figurovali na listine nominovaných vtedajší spoluhráči zo St. Louis Blues Pavol Demitra a Michal Handzuš, ktorí sa v predchádzajúcom ročníku výrazne pričinili o zisk kolektívnej ceny - Prezidentskej trofeje pre najúspešnejšie mužstvo NHL základnej časti. Pavol Demitra kandidoval na Lady Byng Trophy, ocenenie pre najslušnejšieho hráča ligy so športovým duchom a zmyslom pre fair play, Michal Handzuš na ocenenie Franka J. Selkeho pre najlepšie brániaceho útočníka v súťaži. Demitra napokon cenu aj získal.

Legenda zámorského hokeja so slovenskými koreňmi Stan Mikita, ktorý sa dostal 10-krát na listinu víťazov (4-krát Art Ross Trophy - 1964, 1965, 1967 a 1968, 2-krát Hart Trophy - 1967, 1968 a dvakrát Lady Byng Trophy - 1967, 1968, King Clancy Memorial Trophy a Lester Patrick Trophy - obe 1976), Peter Šťastný (Calder Trophy pre najlepšieho nováčika 1981) i Demitra tak nedostanú do historických zápisov svojich krajanov.

Okrem siedmich tradičných cien prevezmú v tento deň trofeje aj už známi víťazi v ďalších kategóriách. Pavel Bure obhájil Maurice Richard Trophy za najviac gólov (59) v základnej časti a Jaromír Jágr obdrží už piatykrát v kariére Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti (121 bodov). Z ďalšieho ocenenia sa teší brankár Buffala Dominik Hašek, ktorý má už teraz istú prémiu za zisk William M. Jennings Trophy, udeľovanú za najmenší počet inkasovaných gólov (137, ale rátaných z priemeru na zápas). Brankár Colorada Patrick Roy si okrem Stanleyho pohára prevezme i Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off.

Ocenení budú na galavečeri ešte ďalší siedmi i nie priamo hokejoví protagonisti. Na cenu Bill Masterton Memorial Trophy za oddanosť a vernosť hokeju sú nominovaní Kevin Dineen (Columbus), Ray Ferraro (Atlanta) a Adam Graves (NY Rangers). Cenu Pearson Award získa hokejista, ktorého zvolia hlasovaním samotní hráči - nominovaní sú Jaromír Jágr (Pittsburgh), Mario Lemieux (Pittsburgh) a Joe Sakic (Colorado). Ocenenie King Clancy Memorial Trophy pre hráča, ktorý je osobným príkladom ľudskosti v hokeji, ako jediné nepozná kandidátov a bude prekvapením večera. Cenu Boba Johnsona za úspešnú reprezentáciu na medzinárodnom fóre získa Darby Hendrickson z Minnesoty alebo Erich Weinrich z Bostonu Bruins. Za významný prínos americkému hokeju (USA Hockey Distinguished Achievement Award) si cenu prevezme tréner olympijského tímu USA Herb Brooks. Cenu Elmera Fergusona najlepšiemu hokejovému žurnalistovi udelia Erichovi Duhatschekovi z periodika Toronta Global. Cenu pre najlepšieho hokejového moderátora Foster Hewitt Award udelia Mikovi Langovi z Pittsburghu.

Kandidáti v siedmich hlavných oceneniach:

Hart Memorial Trophy (najužitočnejší hráč pre tím v základnej časti)

- Jaromír Jágr (Pittsburgh Penguins)

- Mario Lemieux (Pittsburgh Penguins)

- Joe Sakic (Colorado Avalanche)

James Norris Memorial Trophy (najlepší obranca)

- Ray Bourque (Colorado Avalanche)

- Nicklas Lidström (Detroit Red Wings)

- Scott Stevens (New Jersey)

Frank J. Selke Trophy (najlepšie brániaci útočník)

- John Madden (New Jersey)

- Mike Modano (Dallas Stars)

- Joe Sakic (Colorado Avalanche)

Vezina Trophy (najlepší brankár)

- Martin Brodeur (New Jersey)

- Roman Čechmánek (Philadelphia)

- Dominik Hašek (Buffalo)

Calder Memorial Trophy (najlepší nováčik v súťaži)

- Martin Havlát (Ottawa)

- Jevgenij Nabokov (San Jose)

- Brad Richards (Tampa Bay)

Lady Byng Memorial Trophy (najslušnejší hráč so zmyslom pre

fair play a športovým duchom)

- Nicklas Lidström (Detroit Red Wings)

- Adam Oates (Washington Capitals)

- Joe Sakic (Colorado Avalanche)

Jack Adams Award (pre najlepšieho trénera)

- Bill Barber (Philadelphia)

- Scotty Bowman (Detroit)

- Jacques Martin (Ottawa)


Aktuálne spravodajstvo z hokeja nájdete na hokej.sme.sk

Súvisiace články