Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

NHL: Theodore písal históriu, Zedník pomohol asistenciou

TASR|12. apr 2004 o 09:43

New York 12. apríla (TASR) - Prvé kolo play off o Stanleyho pohár pokračovalo v noci na pondelok v troch sériách, v ktorých sa presadil jediný slovenský ...

New York 12. apríla (TASR) - Prvé kolo play off o Stanleyho pohár pokračovalo v noci na pondelok v troch sériách, v ktorých sa presadil jediný slovenský hokejista. Richard Zedník z Montrealu prihral na víťazný gól Canadiens proti Bostonu (3:2) a kanadský tím tak získal prvé víťazstvo v sérii.

Výrazný podiel na triumfe Montrealu nad Bostonom (3:2) mal aj gólman Habs Jose Theodore, ktorý okrem 21 úspešných zákrokov stihol aj asistovať pri oboch góloch Alexeja Kovaľova. "Na konci základnej časti som sa trápil, pretože som sa nevedel presadiť. Diváci mi však neprestali veriť a nechcel som ich sklamať," povedal Kovaľov, ktorý prišiel do Montrealu 2. marca z NY Rangers. Theodore sa stal tretím brankárom v histórii NHL, ktorý v zápase play off zaznamenal dve asistencie a po edmontonskom Grantovi Fuhrovi iba druhým, ktorému sa to podarilo v jednej tretine. "Vedel som, že dobrou prihrávkou môžem dostať spoluhráčov do prečíslenia. Zvyšok je už ich zásluha," povedal gólman Habs. "Bolo však zábavné počuť svoje meno pri vyhlasovaní asistentov." Víťazný gól zaznamenal Andrej Markov, ktorý dorazil za chrbát Andrewa Raycrofta strelu Richarda Zedníka. Slovenský reprezentant bol so šiestimi pokusmi druhým najaktívnejším strelcom zápasu a pripísal si aj dva plusové body.

Po prvý raz v histórii súťaže sa boje o najcennejšiu klubovú trofej presunuli do Nashvillu, kde domáci Predators zažili víťaznú premiéru proti favorizovanému Detroitu (3:1) a znížili stav série na 1:2. Slovenský útočník predátorov Vladimír Országh zaznamenal počas takmer 19 minút strávených na ľade iba jednu neúspešnú strelu. Red Wings mali v úvodnej tretine viac z hry, vyhrali ju na strely 13:5, no ich elán paradoxne schladilo vylúčenie domáceho Steva Sullivana. V presilovke na vlastnej modrej hosťujúci Derian Hatcher ideálne "prihral" Davidovi Legwandovi, ktorý pohodlne otvoril skóre a 15 sekúnd pred koncom dostal domácich divákov do varu druhým gólom v play off Adam Hall. V domácej bránke čaroval Tomáš Vokoun, za ktorého chrbát prešiel zo 42 striel iba puk z hokejky Bretta Hulla. V záverečnom tlaku hostí pridal gólovú poistku Scott Hartnell.

V kanadskom derby Calgary podľahlo Vancouveru 1:2 a aj v sérii prehráva rovnakým rozdielom. Hráčmi Canucks neotriaslo zranenie Dana Cloutiera v závere prvej tretiny, ktorého musel nahradiť Johan Hedberg, a ani gól Chrisa Simona, ktorým sa domáci na začiatku druhého dejstva ujali vedenia. O 66 sekúnd využil presilovku na vyrovnanie Markus Näslund a v 89. sekunde záverečnej tretiny strhol víťazstvo na stranu hostí Matt Cooke, ktorý hrá v prvom útoku s Näslundom a Brendanom Morrisonom namiesto dištancovaného Todda Bertuzziho.

Východná konferencia:

MONTREAL - BOSTON 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Góly: 3. Kovaľov (Koivu, Theodore), 16. Kovaľov (Rivet, Theodore), 34. Markov (ZEDNÍK, Koivu) - 7. Hilbert, 44. Rolston (Gill, Green). Strely na bránku: 32:23, brankári: Theodore - Raycroft, 21.273 divákov. Stav série: 1:2 (0:3, 1:2pp, 3:2).

Západná konferencia:

NASHVILLE - DETROIT 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Góly: 19. Legwand, 20. Hall (Johnson, York), 57. Hartnell (Hall) - 46. Hull (Dacjuk, Zetterberg). Strely na bránku: 21:42, brankári: Vokoun - Legace, 17.113 divákov. Stav série: 1:2 (1:3, 1:2, 3:1).

CALGARY - VANCOUVER 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 22. Simon (Lombardi, Iginla) - 23. Näslund (Jovanovski), 42. Cooke (Morrison). Strely na bránku: 31:25, brankári: Kiprusoff - Cloutier (20. Hedberg), 19.289 divákov. Stav série: 1:2 (3:5, 2:1, 1:2).