Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

NHL: Téma ochranných krytov aj "vďaka" Slovákom stále aktuálna

TASR|4. jan 2001 o 13:59

Ottawa 4. januára (TASR) - Téma povinných krytov na prilbách hokejistov v NHL je stále otvorená, pretože počet nebezpečných zranení na citlivých miestach tváre stúpa. Najviac zatiaľ šokoval nešťastný zákrok Slováka Mariána Hossu na obrancu Toronta Maple L

eafs Bryana Berarda, ktorý utrpel zranenie v marci a jeho návrat do NHL je stále otázny. Slovenskí hokejisti boli aktérmi aj toho posledného zo skupiny nešťastných zákrokov, po ktorom obranca Phoenixu Radoslav Suchý zasiahol podobným spôsobom hokejkou do oka hviezdneho krajana Pavla Demitru zo St. Louis.

Podľa informácii klubu zasiahol Suchý Demitru blízko slzných kanálikov a hoci sietnicové krvácanie nedovolilo lekárom urobiť úplnú prehliadku, očná guľa zostala neporušená a sietnica nebola oddelená. Podľa generálneho manažéra Blues Larryho Pleaua sa zdravotný stav Demitru stále zlepšuje, no pokoj na duši ešte nemá: "Teraz je už všetko podstatne lepšie a môžeme byť optimisti. Lekári však pre značné množstvo krvi nevideli celú očnú sietnicu, takže ešte nemáme celkom vyhraté. Podľa lekárov ešte existuje nebezpečenstvo a tak ešte niekoľko dní budeme v neistote."

Po slabšom začiatku prišlo Demitrovo zranenie, ktoré si vyžiada pauzu na tri-štyri týždne práve v období, keď slovenský reprezentant zaznamenal v 19 zápasoch 30 kandských bodov (16+14) a spoločne s Pierrom Turgeonom dominovali v produktivite blusmanov.

"Striaslo ma, keď som o tom počul. Určite sa mu ozvem, pretože som z toho smutný. Paľo ešte v lete skúšal plexisklo na prilbe, no nemohol si na to zvyknúť. Ťažko však povedať, či to hráčom pri takýchto nešťastných momentoch vôbec pomáha," povedal pre denník Ottawa Sun najproduktívnejší hráč senátorov (18+22), ktorý je šiestym najlepším hokejistom v NHL v ukazovateli plusových a mínusových bodov (+18). "Po tom nešťastnom zákroku na Berarda sa mi všetky spomienky na ten moment vracali. Bol to nepríjmený zážitok. Bryan mi povedal, že to isté sa mohlo stať na druhej strane a dodal, aby som sa netrápil. Boli to ťažké časy, ale je to za mnou," uzavrel odchovanec trenčianskeho hokeja, ktorého draftoval ottawský klub v roku 1997 z 18. pozície.

"Hrali sme v oslabení a preto som chcel, čo najrýchlejšie vyhodiť puk z nášho obranného pásma. Zastavil som si puk korčuľou a pri snahe vyhodiť puk, som nezaregistroval rozbehnutého Paľa. Prišiel ku mne zozadu a hneď po nešťastnom zákroku som sa cítil veľmi zle. Poznám síce Paľa osobne, ale rovnako nepríjmený pocit, by ma zachvátil aj v prípade niekoho iného. Bola to nešťastná náhoda," opísal nepríjemnú situáciu jeden z jej aktérov obranca Suchý.

Príjemné sny nemá v týchto dňoch ani Demitrov spoluhráč a jeden z členov slovenskej enklávy v St. Louis Ľuboš Bartečko: "Pre hráčov sú takéto situácie skutočne frustrujúce. Neviem si predstaviť, že by som zrazu nevidel. Keď som zazrel ako Paľo nemôže otvoriť oko, bol som šokovaný. V takýchto momentoch sa pýtate, čo ak sa sa to stane mne?! Je to skutočne nepríjemné."

Demitra nemal pri spomínanom zranení na prilbe ochranný kryt, ktorý v mužstve nenosí mnoho hráčov. "Nosenie krytu je individuálne rozhodnutie každého hráča. Dúfam, že ak sa Pavol vráti do hry, už ho bude používať," povedal tréner posledného víťaza Prezidentovej trofeje Joel Quenneville. Pleau by bol najradšej, keby všetci hráči boli chránení krytom na prilbách. "Ak by som bol teraz hráčom, iste by som ho nosil," dodal Pleau.

Súvisiace články