Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

NHL: Súboj Pálffy, Stümpel - Osgood nerozhodne, Kings odštartovali prehrou

TASR|12. apr 2001 o 11:16

New York 12. apríla (TASR) - Program zámorskej hokejovej NHL v noci na štvrtok odštartoval úvodnými zápasmi 1. kola play off o Stanleyho pohár. V troch stretnutiach sa predstavili traja Slováci - v drese Los Angeles Kings gól do bránky Detroitu strelil Žigmund Pálffy po prihrávke Jozefa Stümpela, Miroslav Šatan z Buffala sa bodovo nepresadil.

Králi odštartovali sériu s Detroitom prehrou (3:5), rovnako ako v minuloročnom play off. Úvodných 14 minút stretnutia udalo smer vývoja celého zápasu. Potvina v bránke Kings najskôr pri úvodnej presilovej hre prekonal Švéd Holmström, o dve minúty neskôr Rus Fiodorov a na 3:0 zvýšil Brendan Shanahan. Hostia s dvojicou Slovákov Žigmundom Pálffym a Jozefom Stümpelom začali kontrovať až v druhej časti hry, v ktorej sa na jednom z troch gólov podieľalo i slovenské duo. Po ukážkovej akcii na jeden dotyk a prečíslení obrany Red Wings v útočnej tretine sa po Stümpelovej prihrávke presadil proti "vyšachovanému" Osgoodovi Pálffy a znížil na 2:4. V druhej tretine mali slovenskí králi ešte jednu stopercentnú šancu, keď ležiaceho Osgooda najprv neprekonal po sóle zázrakom Pálffy a následne nedorazil puk za jeho chrbát ani Stümpel. Domáci neokúsili prehru v prvom kole play off už dva roky. Obranca Ľubomír Višňovský nenastúpil pre zranenie kolena a z rovnakého dôvodu odstúpil v prvej časti hry aj kapitán červených krídiel Steve Yzerman. Stihol však vyrovnať klubový rekord Gordieho Howa so 154 štartami v play off.

Duel dvoch českých brankárskych hviezd vyznel vo Philadelphii jednoznačne v prospech skúseného gólmana Sabres Dominika Hašeka (1:2). V základnej časti bol vo všetkých štyroch zápasoch síce úspešnejší nováčik ligy Roman Čechmánek a zo 102 strieľ šablí nezneškodnil iba dve, no vo svojej premiére v play off inkasoval oba góly zo situácií, ktoré sa nezdali byť príliš nebezpečné. Slovenský hokejista hostí Šatan sa ani jednou z troch strieľ na Čechmánka nepresadil, pripísal si však plusový bod za účasť na ľade pri úvodnom góle zápasu. V druhej tretine Šatana rozhodcovia vylúčili na dvakrát dve minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou, no domáci sa za celé štyri minúty nedostali ani k jedinej strele. Ešte v prvej tretine mali Flyers aj výhodu trestného strieľania, no Recchi v súboji s Hašekom do bodky zreprízoval neúspešný pokus z play off v roku 1995.

Dominanciu vo vyraďovacích zápasoch nad Oilers dallaské hviezdy opäť potvrdili. V hale Reunion Arena zvíťazili nad olejármi už 13-krát v poradí a z posledných 15 vzájomných zápasov v play off triumfovali taktiež trinásťkrát, hoci v desiatich prípadoch len o jediný gól. Ten najnovší zabezpečil Jamie Langenbrunner v predĺžení. Oba celky narazili na seba v súbojoch po základnej časti už po piaty raz v rade, rekord v NHL však držia Montreal Canadiens a Boston Bruins, ktorí sa v play off stretli v deviatich ročníkoch po sebe (1984-1992).

PHILADELPHIA - BUFFALO 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Duel dvoch českých brankárskych hviezd vyznel vo Philadelphii jednoznačne v prospech skúseného gólmana Sabres Dominika Hašeka. V základnej časti bol vo všetkých štyroch zápasoch síce úspešnejší nováčik ligy Roman Čechmánek a zo 102 striel šablí nezneškodnil iba dve, no vo svojej premiére v play off inkasoval oba góly zo situácií, ktoré sa nezdali byť príliš nebezpečné. Slovenský hokejista hostí Šatan sa ani jednou z troch striel na Čechmánka nepresadil, pripísal si však plusový bod za účasť na ľade pri úvodnom góle zápasu. V druhej tretine Šatana rozhodcovia vylúčili na dvakrát dve minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou, no domáci sa za celé štyri minúty nedostali ani k jedinej strele. Ešte v prvej tretine mali Flyers aj výhodu trestného strieľania, no Recchi v súboji s Hašekom do bodky zreprízoval neúspešný pokus z play off v roku 1995.

Góly: 14. Desjardins - 5. Gratton (Heinze, Gilmour), 19. Gilmour (Audette, Kalinin). Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, Recchi (PHI) nepremenené tr. strieľanie. Strely na bránku: 32:26. Brankári: Čechmánek - Hašek. Rozhodcovia: Shick, Van Massenhoven - 19.543 divákov.

DETROIT - LOS ANGELES 5:3 (3:0, 2:3, 0:0)

Králi odštartovali sériu s Detroitom prehrou, rovnako ako v minuloročnom play off. Úvodných 14 minút stretnutia udalo smer vývoja celého zápasu. Potvina v bránke Kings najskôr pri úvodnej presilovej hre prekonal Švéd Holmström, o dve minúty neskôr Rus Fiodorov a na 3:0 zvýšil Brendan Shanahan. Hostia s dvojicou Slovákov Žigmundom Pálffym a Jozefom Stümpelom začali kontrovať až v druhej časti hry, v ktorej sa na jednom z troch gólov podieľalo i slovenské duo. Po ukážkovej akcii na jeden dotyk a prečíslení obrany Red Wings v útočnej tretine sa po Stümpelovej prihrávke presadil proti "vyšachovanému" Osgoodovi Pálffy a znížil na 2:4. V druhej tretine mali slovenskí králi ešte jednu stopercentnú šancu, keď ležiaceho Osgooda najprv neprekonal po sóle Pálffy a následne nedorazil puk za jeho chrbát ani Stümpel. Domáci neokúsili prehru v prvom kole play off už dva roky. Obranca Ľubomír Višňovský nenastúpil pre zranenie kolena a z rovnakého dôvodu odstúpil v prvej časti hry aj kapitán červených krídiel Steve Yzerman. Stihol však vyrovnať klubový rekord Gordieho Howa so 154 štartami v play off.

Góly: 7. Holmström (Fiodorov, Lidström), 9. Fiodorov (Shanahan, Lidström), 14. Shanahan (Gilchrist), 23. Shanahan (Fiodorov), 33. Larionov (Lapointe, Dandenault) - 23. Buchberger (Emerson), 28. PÁLFFY (STÜMPEL, Boucher), 38. Robitaille (Murray). Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:30. Brankári: Osgood - Potvin. Rozhodcovia: McCreary, McGeough - 19.995 divákov.

DALLAS - EDMONTON 2:1 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Dominanciu vo vyraďovacích zápasoch nad Oilers dallaské hviezdy opäť potvrdili. V hale Reunion Arena zvíťazili nad olejármi už 13-krát v poradí a z posledných 15 vzájomných zápasov v play off triumfovali taktiež trinásťkrát, hoci v desiatich prípadoch len o jediný gól. Ten najnovšie zabezpečil Jamie Langenbrunner v predĺžení. Oba celky narazili na seba v súbojoch po základnej časti už po piaty raz v rade, rekord v NHL však držia Montreal Canadiens a Boston Bruins, ktorí sa v play off stretli v deviatich ročníkoch po sebe (1984-1992).

Góly: 39. Modano (Sydor, Zubov), 63. Langenbrunner (Van Allen) - 27. Smyth (Smith, Weight). Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:22. Brankári: Belfour - Salo. Rozhodcovia: Fraser, Larue - 17.001 divákov.