Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

NHL: Smrek s dvoma asistenciami, Šatanov 28. gól v sezóne

TASR|2. apr 2001 o 12:51

New York 2. apríla (TASR) - Zámorská NHL pokračovala v noci na pondelok ďalšími siedmimi zápasmi, v ktorých sa predstavilo šesť slovenských hokejistov. Štatistiky v kanadskom bodovaní si vylepšili iba Miroslav Šatan z Buffala jedným gólom a Peter Smrek z NY Rangers dvoma asistenciami.

Útočník Sabres Miroslav Šatan skóroval v piatom zápase v poradí už piaty gól a celkovo ich má na svojom konte už 28. Jeho spoluhráč veterán Dawe Andreychuk svojím gólom v záverečnej tretine zápasu v Tampe (2:4) predstihol Bretta Hulla na druhom mieste v rebríčku presilovkových strelcov s 236 gólmi. V poradí vedie legendárny Phil Esposito s 249 presnými zásahmi.

Slovenský nováčik v obranných radoch hostí Peter Smrek v zápase Atlanta - NY Rangers (2:4) asistoval pri oboch góloch hostí v druhej tretine. Najskôr počas presilovky jeho strelu, ktorá minula bránku a odrazila sa od zadného mantinelu, za Rhodesov chrbát dorazil Valerij Kamenskij. O pár minút neskôr sa martinský rodák vyznamenal aj počas oslabenia jazdcov, keď peknou prihávkou uvoľnil Mika Yorka, ktorý strelil 14. gól v ročníku. Smrek bude v najbližších stretnutiach dostávať pravdepodobne ešte viac príležitostí na ľade, lebo jeho kolegu z obrany Rangers Čecha Tomáša Kloučeka až do konca základnej časti vyradilo zranenie ľavého kolena.

Ruský útočník Alexej Jašin svojím 38. gólom v ročníku vyrovnal v stretnutí Ottawy s Carolinou (2:3) na 2:2, no v predĺžení dôležité dva body v boji o play off hosťom zabezpečil druhý najproduktívnejší nováčik ligy Shane Willis. Slovenský krídelník senátorov Marián Hossa šesťkrát neúspešne skúšal pozornosť brankára Irbeho a nakoniec si pripísal iba dva mínusové body.

Red Wings neprehrali na domácom ľade v hale Joe Louis Arena už v 17. zápase v poradí a víťazstvom po predĺžení nad Washingtonom (2:1) si zabezpečili titul víťaza Centrálnej divízie. Aj bod za prehru po extradejstve stačil hráčom Capitals na poistenie celkového víťazstva v Juhovýchodnej divízii. Ich najlepší strelec Peter Bondra neprekonal Osgooda ani jedným zo štyroch pokusov.

Ani návrat Chrisa Prongera do zostavy Blues nezabránil prehre hostí v Columbuse (1:2). Blue Jackets gólom Nummelina ukončili vyše 161 minútový gólový pôst. Slovenskí útočníci Ľuboš Bartečko a Pavol Demitra sa bodovo nepresadili.

TAMPA BAY - BUFFALO 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Ostrostrelec Sabres Miroslav Šatan skóroval v piatom zápase v poradí už piaty gól a celkovo ich má na svojom konte už 28. Jeho spoluhráč veterán Dawe Andreychuk svojím gólom v záverečnej tretine predstihol Bretta Hulla na druhom mieste v rebríčku presilovkových strelcov s 236 gólmi. V poradí vedie legendárny Phil Esposito s 249 presnými zásahmi.

Góly: 24. Emmons (Sarich), 54. Kubina (Richards, Modin) - 32. Žitnik (Gilmour, Andreychuk), 47. Andreychuk (Audette, Žitnik), 48. ŠATAN (Brown, Heinze), 59. Žitnik (Hašek). Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:25. Brankári: Weekes - Hašek. Rozhodcovia: Faucette, Walsh - 15.214 divákov.

CHICAGO - EDMONTON 3:3 po predĺžení (2:0, 1:1, 0:2 - 0:0)

Olejárov nezlomil ani dvojgólový náskok domácich a získali ďalší bod v záverečnom finiši pred nadstavbou v Západnej konferencii. Postup do štvrťfinále play off však Oilers na piatej priečke ešte stále nemajú istý - deviaty Los Angeles na nich stráca iba štyri body.

Góly: 10. Daze (Sullivan, Herperger), 16. Špaček (Mironov, Nylander), 36. Daze (Sullivan, Špaček) - 34. Weight (Žoltoks, Cleary), 48. Niinimää (Smyth, Weight), 49. Smyth (Smith, Marchant). Vylúčení: 7:4 na 2 min, Vandenbussche (CHIC) a Laraque (EDM) na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:29. Brankári: Thibault - Salo. Rozhodcovia: Kimmerly, OďHalloran - 14.387 divákov.

ATLANTA - NY RANGERS 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Slovenský nováčik v obranných radoch hostí Peter Smrek asistoval pri oboch góloch hostí v druhej tretine. Najskôr počas presilovky jeho strelu, ktorá minula bránku a odrazila sa od zadného mantinelu, za Rhodesov chrbát dorazil Valerij Kamenskij. O pár minút neskôr sa martinský rodák vyznamenal aj počas oslabenia jazdcov, keď peknou prihávkou uvoľnil Mika Yorka, ktorý strelil 14. gól v ročníku. Smrek bude v najbližších stretnutiach dostávať pravdepodobne ešte viac prílžitostí na ľade, lebo jeho kolegu z obrany Rangers Čecha Tomáša Kloučeka až do konca základnej časti vyradilo zranenie ľavého kolena.

Góly: 17. Brunnette (Vasilievs, Ferraro), 39. Murphy (Domenichelli, Kaberle) - 15. Leetch (Messier), 26. Kamenskij (SMREK, Grošek), 34. York (SMREK), 60. Dvořák (Messier, Malhotra). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 34:29. Brankári: Rhodes - McLean. Rozhodcovia: Murphy, Meier - 18.047 divákov.

OTTAWA - CAROLINA 2:3 po predĺžení (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)

Ruský útočník Alexej Jašin svojím 38. gólom v ročníku vyrovnal na 2:2, no v predĺžení dôležité dva body v boji o play off hosťom zabezpečil druhý najproduktívnejší nováčik ligy Shane Willis. Slovenský krídelník senátorov Marián Hossa šesťkrát neúspešne skúšal pozornosť brankára Irbeho a nakoniec si pripísal iba dva mínusové body.

Góly: 12. McEachern (Alfredsson, Redden), 24. Jašin (Leschyshyn, Alfredsson) - 3. OďNeill (BrindďAmour, Malík), 17. OďNeill (Gelinas, Hatcher), 62. Willis (Kapanen). Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:35. Brankári: Lalime - Irbe. Rozhodcovia: McCreary, Walkom - 18.500 divákov.

ANAHEIM - VANCOUVER 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Rozhodujúci gól Mighty Ducks strelil český útočník Petr Tenkrát po 32-zápasovej gólovej odmlke. Canucks, ktorí v posledných 14 zápasoch zvíťazili iba jediný raz, delia od predčasného ukončenia sezóny po základnej časti už iba dva body.

Góly: 7. Trepanier (Tverdovskij, Hrkac), 60. Tenkrat (Chouinard, Kariya) - 5. Schaefer (Morrison, Bertuzzi). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 15:30. Brankári: Giguere - Cloutier (13. Essensa, 14. Cloutier). Rozhodcovia: Hache, Larue - 16.006 divákov.

DETROIT - WASHINGTON 2:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Red Wings neprehrali na domácom ľade v hale Joe Louis Arena už v 17. zápase v poradí a víťazstvom po predĺžení si zabezpečili titul víťaza Centrálnej divízie. Aj bod za prehru po extradejstve stačil hráčom Capitals na poistenie celkového víťazstva v Juhovýchodnej divízii. Ich najlepší strelec Peter Bondra neprekonal Osgooda ani jedným zo štyroch pokusov.

Góly: 33. Draper (Murphy), 61. Yzerman (Fiodorov) - 52. Christič (Johansson, Halpern). Vylúčení: 6:9 na 2 min, Lapointe (DET), Zettler (WAS) na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 42:22. Brankári: Legace - Billington. Rozhodcovia: Gregson, Jackson - 19.995 divákov.

COLUMBUS - ST. LOUIS 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Ani návrat Chrisa Prongera do zostavy Blues nezabránil prehre hostí v Columbuse. Blue Jackets gólom Nummelina ukončili vyše 161 minútový gólový pôst. Slovenskí útočníci Ľuboš Bartečko a Pavol Demitra sa bodovo nepresadili. Góly: 5. Nummelin (Maneluk, Bowler), 24. Gardiner (Selivanov) - 19. Turgeon (Pronger, Young). Vylúčení: 6:10 na 2 min, Maneluk (CBS), Drake (STL) na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 17:30. Brankári: Tugnutt - Turek. Rozhodcovia: Degrace, Angus - 18.136 divákov.