Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

NHL: Slovenské hviezdy vraj chystajú revolučný ilegálny odchod na olympiádu

TASR|14. feb 2001 o 16:33

Toronto/Bratislava 14. februára (TASR) - Olympijský hokejový sen slovenských hráčov pôsobiacich za morom sa v blízkej budúcnosti môže stať pre NHL nočnou morou. Najčerstvejším problémom, o ktorom sa v zákulisí profiligy začína nahlas šepkať, je pravdepodo

bná neústupčivosť majiteľov klubov, ktorí na prvú fázu turnaja na ZOH 2002 v Salt Lake City nemienia svoje hviezdy uvoľniť, čo slovenská hviezdna enkláva vraj plánuje riešiť revolučným samovoľným odchodom do tímu trénera Jána Filca.

V takom prípade by Slováci pravdepodobne vynechali zápasy v NHL, pretože tá sa má prerušiť pre druhú fázu olympijského turnaja. Doň vedie slovenská cesta iba z prvého miesta v tabuľke skupiny, v ktorej rovnaké ambície majú Nemci, Lotyši i Rakúšania. V prípade prvých dvoch výberov síce manažéri tiež lobujú za štart svojich hviezd NHL (Nemci Kölzig, Hecht, Sturm, Lotyši Irbe, Ozolinš, Žoltoks a ďalší), ale Slovenska sa tento problém dotýka viacnásobne. Podľa Toronta Sun vraj 14 Slovákov (medzitým však Róbert Petrovický prestúpil do švédskeho MoDo) chystá revolúciu a plánuje hromadný exodus na hry.

Podľa renomovaného kanadského periodika nikto nechce zatiaľ o pripravovanom bojkote slovenských hráčov oficiálne hovoriť, no zrejmé je, že ich neprítomnosť v tímoch by bola pre jednotlivé tímy veľkým oslabením. Medzi hráčmi, ktorí by pri nedoriešení tohto problému zo strany vedenia NHL opustili počas trvania olympijského turnaja svoje kluby, sú mená Miroslav Šatan, Róbert Švehla, Jozef Stümpel, Žigmund Pálffy, Ľubomír Višňovský, Marián Gáborík, Marián Hossa, Ľuboš Bartečko, Pavol Demitra, Michal Handzuš, Peter Bondra, Zdeno Chára a Richard Zedník. "Je to olympiáda pre celý svet alebo iba pre Severnú Ameriku?" cituje denník nemenovaného slovenského hokejového predstaviteľa.

Toronto Sun pripomína, že "na zimnej olympiáde 1998 v Nagane slovenský tím zložený z amatérov a poloprofesionálov neuspel a prílet posíl z NHL prišiel neskoro. Pre hokejovo cítiace Slovensko to bolo veľké sklamanie, veď susedné Česko získalo olympijské zlato".

Hráč, ktorý svojvoľne opustí svoj tím, by mal byť podľa pravidiel NHL potrestaný za nedodržanie podmienok kontraktu. Okrem finančnej pokuty sa vedenie NHL môže obrátiť na Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF) a požiadať ju, aby podľa vzájomných zmlúv zakázala inkriminovaným hriešnikom štart na ZOH. Lenže kluby podľa Toronta Sun nebudú mať na svojich hráčov páky. Denník to demonštruje na príklade: "Hviezdy sú v silnejšej pozícii. Napríklad St. Louis by len s malou pravdepodobnosťou uplatnil väčšie sankcie voči Michalovi Handzušovi, kým u takého Petra Smreka by to bola iná vec".

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc, ktorý sa s väčšinou zámorských hviezd stretol počas svojej pracovnej cesty, považuje celú situáciu za ešte komplikovanejšiu, ako líči článok: "Táto záležitosť je o to neprehľadnejšia, že naša diplomacia sa musí dokonca zaoberať akýmsi povolením letného kempu, lebo zo zámoria prišli naň negatívne stanoviská. Čo sa týka samotného turnaja, ešte nie je termínovo uzavreté prerušenie NHL. Ozvali sa dokonca aj americké hlasy, že by bolo dobré dať možnosť sústredenia pred ZOH všetkým tímom. To by nebolo zlé riešenie a zrejme by sme pristali aj na to, že by silná šestka mala na prípravu niekoľko dní a my spolu s našimi súpermi v prvej fáze by sme naskočili s plánovanými hráčmi rovno do turnaja, v tom by som problém nevidel. My sme sa s chlapcami nezáväzne a v teoreticej rovine dokonca bavili o tom, že v prípade najhoršieho termínového variantu by podľa možností prilietavali na olympijské zápasy a vracali by sa a do klubov, takže by hrali aj tam, aj tam. O žiadnom hromadnom odchode neviem, takéto vyjadrenia v zámorských periodikách môžu zvýšiť konfrontáciu, no na druhej strane možno otvoria oči tým, ktorí nevidia jasnú diskrimináciu. Viem o tom, že z Hráčskej asociácie NHL idú pre nás pozitívne tlaky, sú tam ľudia, ktorí poukazujú na Nagano a vtedajšie uškodenie slovenskému hokeju. Naša hokejová diplomcia už úzko kooperuje so Slovenským olympijským výborom a jeho šéf František Chmelár by mal po rokovaniach s naším zväzom v najbližších dňoch oficiálnou cestou osloviť MOV, NHL, IIHF a ďalšie vplyvné inštancie so žiadosťou o rešpektovanie rovnakých podmienok pre všetkých."

Súvisiace články