Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

NHL si v novembri pripomína výročie vzniku

Sportnet|Publikované 28. nov 2002 o 23:00

Najlepšia hokejová súťaž sveta, kanadsko-americká National Hockey League (NHL), oslavuje 85. výročie svojej existencie. Pred 85 rokmi sa v

montrealskom hoteli Windsor stretli šéfovia montrealských klubov Wanderers a Canadiens, Québecu a Ottawy a po niekoľkohodinových rokovaniach sa dohodli na zalžení ligy, v ktorej hrať je teraz snom každého malého chlapca na korčuliach. Prvým (z doterajších šiestich, tým šiestym je súčasný Gary Bettman - pozn. red.) prezidentom NHL sa v roku 1917 stal Frank Calder (bol ním až do roku 1943), dovtedajší sekretár a pokladník zaniknutej NHA. Práve po ňom je pomenovaná Calder Trophy, trofej, ktorá sa každú sezónu udeľuje najlepšiemu nováčikovi NHL.

NHL nebola prvá. Pred ňou existovala Amateurt Hockey Association (AHA), ktorá skrachovala v roku 1899. Vystriedala ju Kanadská amatérska hockejová liga (CAHL), ktorá prežila len pár rokov. V roku 1910 vzniká National Hockey Association (NHA), v Kanade vôbec prvá plnoprofesionálna hokejová asociácia s pravidelným modelom súťaže. Vzápätí vznikla i Pacific Coast League (PCL), na čele s prezidentom Lesterom B. Patrickom - mimochodom v jej súťaži mali hráči prvýkrát čísla na chrbte.

Nezabúdajme, od roku 1893 sa hrával Stanley Cup, v prvých rokoch len záležitosť dvoch kanadských tímov.

V roku 1914 došlo ku zmene, o Stanley Cup hral víťaz PCL a šampión NHA.

Ku vzniku NHL prispela prvá svetová vojna. Obe súťaže prišli o množstvo hráčov, na bojiskách v Európe bojovali i americké a kanadské jednotky. A povolávacie rozkazy nebrali ohľad na to, či sa niekto živí hokejom či zberom zeleniny... Utrpela však najmä NHA.

Aj preto sa vo štvrtok 22. novembra 1917 uskutočnila pamätná schôdza. Na nej sa rozhodlo, že premiérový ročník bude mať 22 kôl, ktorého zohralo kvarteto tímov. Montreal Canadiens, Montreal Wanderes, Ottawa Senators a Toronto Arenas (namiesto Québec Bulldogs, ktorí zanikli). Vôbec prvý zápas NHL zohrali 19. decembra 1917 pútnici z Montrealu a Toronto, vo Westmount Arene v Montreale vyhrali domáci pred 700 divákmi 10:9. Druhý zápas medzi Canadiens a Ottawou bol za stavu 7:4 prerušený (keď už mal montrealský Joe Malone na konte 5 strelených gólov, čo bol dlhoročný rekord "rannej" NHL - pozn. red.), šestica hráčov Senators totiž odmietla pokračovať, kým jej šéfovia nesľúbia zvýšenie platu. V tomto sa hráči na zámorských klziskách nezmenili...

Prvý triumf v NHL išiel na konto Canadiens, v play off o Stanley Cup však vypadli s Torontom - prestížnu trofej však v marci 1918 získali Vancouver Millionares z konkurenčnej PCL. Druhá sezóna v NHL sa odohrala pri účasti troch tímov, Montreal Wanderers prišli po požiari o štadión, po čom následne skolabovali i finančne. V ďalšej sezóne sa však obnovy dočkali buldoci z Québecu, torontskí Arenas zas menili názov na Toronto St. Patricks.

Ináč, brankárskou legendou bol v tomto čase Georges Vezina, trofej pomenovanú po ňom dostávajú najlepší brankári NHL. Zvyčazne mávajú priemer 2,1 - 2,5 gólov na zápas, mimochodom Vezina sa pýšil priemerom 4,0.

V 20. rokoch už bola zrejmá prevaha tímov NHL, tie porážali mužstvá z PCL i WCHL (Western Canada Hockey League). A NHL slávila i diplmatický triumf, Stanley Cup, trofej od britského guvernéra lorda Fredericka Arthura Stanleyho (ktorá pôvodne stála 48,5 libry!), sa stala jej majetkom! V roku 1942 sa počet členov NHL ustálil na čísle šesť, kronikári NHL tejto ére hovoria éra veľkej šestky (Great Six alebo Original Six Teams: Montreal Canadiens, Boston Bruins, Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings, Chicago Black Hawks a New York Rangers. Tento stav trval do roku 1967, potom začali do NHL pribúdať ďalšie kluby.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.