Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

NHL: Šatan 2. najproduktívnejší, Sabres blízko postupu, San Jose vyrovnalo

TASR|18. apr 2001 o 12:07

New York 18. apríla (TASR) - Štyrmi zápasmi pokračovalo v noci na stredu 1. kolo play off zámorskej NHL. Predstavili sa v nich dvaja slovenskí hokejisti - Miroslav Šatan z Buffala a Pavol Demitra zo St. Louis, bodoval však len Šatan. Topoľčiansky rodák opäť naplnil svoju dvojbodovú "normu" a jedným gólom a jednou asistenciou nielenže prispel k tretiemu víťazstvu Sabres v sérii s Philadelphiou, ale sám sa zároveň prepracoval na 2. priečku v kanadskom bodovaní (2 góly + 4 asistencie). Najproduktívnejším je zatiaľ so siedmimi bodmi (3+4) Demitrov spoluhráč Pierre Turgeon.

Buffalo odštartovalo zápas výborne a už po 138 sekundách vyhrávali 2:0. Úvodný gól strelil Šatan, ktorý najskôr rýchlym prienikom s Dumontom a Barnesom úplne rozhádzali obranu domácich a po krátkej kombinácii Šatan sám pred Čechmánkom nezaváhal. "Neviem kam odišli ich obrancovia, ale zrazu sme sa pred Čechmánkom ocitli dvaja," opísal gólovú situáciu kanonier vlaňajších MS a dodal: "Jednoducho som si vyzdvihol puk a pri strele som ho trochu nadvihol." Rozhodujúci gól strelil v predĺžení Curtis Brown, ktorý predviedol neuveriteľné sólo spoza Haškovej bránky cez celú hraciu plochu a puk doviedol až za Čechmánkov chrbát (4:3). Šable vedú sériu už 3:1 na zápasy a na postup do semifinále Východnej konferencie im stačí už iba jediné víťazstvo. Letci ešte nikdy v dejinách klubu neotočili nepriaznivý stav 1:3 vo svoj postup.

San Jose s fínskym brankárom Kiprusoffom rozhodlo o vyrovnaní série na 2:2 v druhej tretine, keď Tureka v bránke Blues prekonali v krátkom časovom úseku Damphousse, Thornton a Nolan (3:2). Hostia však udávali tón počas celého zápasu, keď fínskeho náhradníka za Kazacha Nabokova, ktorý nastúpil iba na druhý zápas v kariére, zasypali 41 strelami. Slovák Pavol Demitra skúšal šťastie päťkrát, no jeho útok s Hechtom a Tkachukom nazbieral najviac mínusových bodov, keď bol pri všetkých troch góloch žralokov. Piaty súboj je na progame vo štvrtok v St. Louis.

BUFFALO - PHILADELPHIA 4:3 po predĺžení (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Domáci zápas výborne odštartovali a už po 138 sekundách vyhrávali 2:0. Úvodný gól strelil Šatan, ktorý najskôr rýchlym prienikom s Dumontom a Barnesom úplne rozhádzali obranu domácich a po krátkej kombinácii Šatan sám pred Čechmánkom nezaváhal. "Neviem kam odišli ich obrancovia, ale zrazu sme sa pred Čechmánkom ocitli dvaja," opísal gólovú situáciu kanonier vlaňajších MS a dodal: "Jednoducho som si vyzdvihol puk a pri strele som ho trochu nadvihol." Mimoriadne úspešný deň nemal ani Čechmánkov krajan Hašek v bránke domácich. Síce vykryl 30 striel súpera, svoj nadštandard však nepotrvdil a Flyers až dvakrát vyrovnali stav stretnutia. Rozhodujúci gól strelil Curtis Brown, ktorý predviedol neuveriteľné sólo spoza Haškovej bránky cez celú hraciu plochu a puk doviedol až za Čechmánkov chrbát. Vďaka Brownovi vedú šable už 3:1 na zápasy a na postup do semifinále Východnej konferencie im stačí už iba jediné víťazstvo. Letci ešte nikdy v dejinách klubu neotočili nepriaznivý stav 1:3 vo svoj postup.

Góly: 2. ŠATAN (Dumont, Barnes), 3. Audette (Heinze), 36. Gratton (ŠATAN, Žitnik), 67. Brown (Varaďa) - 15. Langkow (Tocchet, LeClair), 21. Gagne (Recchi), 51. McGillis (Ranheim, Manderville). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 35:33. Brankári: Hašek - Čechmánek. Rozhodcovia: Koharski, Walkom - 18.690 divákov.

EDMONTON - DALLAS 2:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1, 1:0)

Olejári vyrovnali sériu s minuloročným finalistom Stanley Cupu, keď v 18. minúte predĺženia využili domáci vylúčenie hosťujúceho Langenbrunnera, ktorý oslabil Dallas hrou vysokou hokejkou. Štastným zakončovateľom bol Mike Comrie, ktorý asistoval i pri prvom góle Oilers. Stav série, v ktorej sa predlžovalo už v troch prípadoch, je 2:2 a piaty duel je na programe vo štvrtok v Dallase.

Góly: 35. Carter (Comrie, Brewer), 78. Comrie (Smyth, Carter) - 54. Keane (Muller, Zubov). Vylúčení: 5:7 na 2 min, Weight (EDM) 5+DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:35. Brankári: Salo - Belfour. Rozhodcovia: Gregson, Marouelli - 17.100 divákov.

CAROLINA - NEW JERSEY 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Obhajca trofeje nedal domácim Hurricanes žiadnu šancu a zatiaľ bez zaváhania kráča v ústrety ďalšiemu kolu, kam môže postúpiť už v stredu v Caroline. O "čistom" víťazstve rozhodli Devils v prvých dvoch tretinách, keď najproduktívnejší hráč zápasu Scott Gomez zaznamenal gól a dve asistencie. Diabli vedú sériu 3:0 s úctyhodným celkovým skóre 11:1. Piaty "shutout" v play off v kariére a druhý v sérii zaznamenal brankár Martin Brodeur a výrazne zatienil obávaného Lotyša Artursa Irbeho.

Góly: 5. Holík (McKay), 8. Gomez (Mogiľnyj), 22. McKay (Mogiľnyj, Gomez), 25. Rafalski (Gomez, Brylin). Vylúčení: 14:9 na 2 min, Carpa, Ozolinš (CAR), Holík, Rafalski a Stevens (NJ) na 5 min, Tanabe (CAR) na 10 min, Westlund (CAR) na 5+10, Langdon (CAR) DKZ, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 16:24. Brankári: Irbe - Brodeur. Rozhodcovia: Devorski, Pollock - 17.525 divákov.

SAN JOSE - ST. LOUIS 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Domáci s fínskym brankárom Kiprusoffom rozhodli o vyrovnaní série na 2:2 v druhej tretine, keď Tureka v bránke Blues prekonali v krátkom časovom úseku Damphousse, Thornton a Nolan. Hostia však udávali tón počas celého zápasu, keď fínskeho náhradníka za Kazacha Nabokova, ktorý nastúpil iba na druhý zápas v kariére, zasypali 41 strelami. Slovák Pavol Demitra skúšal šťastie päťkrát, no jeho útok s Hechtom a Tkachukom nazbieral najviac mínusových bodov, keď bol pri všetkých troch góloch žralokov. Piaty súboj je na progame vo štvrtok v St. Louis.

Góly: 21. Damphousse (Nolan, Sturm), 27. Thornton (Ricci), 33. Nolan (Sturm, Ricci) - 20. Tkachuk (Chavanov, Stillman), 60. Drake (Turgeon, Hecht). Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:41. Brankári: Kiprusoff - Turek. Rozhodcovia: Fraser, Leggo - 17.496 divákov.