Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

NHL sa načas nezačne

Sportnet|17. sep 2004 o 00:00

TORONTO - Hrozba lockoutu a uzavretie kabín jednotlivých klubov najprestížnejšej hokejovej súťaže sveta NHL sa stali skutočnosťou. Dlhotrvajúce rokovania medzi majiteľmi klubov a Hráčskou asociáciou NHL (NHLPA) doteraz nepriniesli dohodu. Doterajšia ...

TORONTO - Hrozba lockoutu a uzavretie kabín jednotlivých klubov najprestížnejšej hokejovej súťaže sveta NHL sa stali skutočnosťou. Dlhotrvajúce rokovania medzi majiteľmi klubov a Hráčskou asociáciou NHL (NHLPA) doteraz nepriniesli dohodu. Doterajšia kolektívna zmluva vypršala o polnoci zo stredy na štvrtok východoamerického času a podpísanie novej je v nedohľadne.

Nádeje na plánované začatie základnej časti NHL 13. októbra zmrazil komisár súťaže Garry Bettman, ktorý počas stredajšej tlačovej konferencie v New Yorku oficiálne potvrdil lockout. Ten je už druhým za posledných desať rokov, keď v sezóne 1994/1995 prerušili kanadsko-americkú profiligu na 103 dní. Majitelia klubov oznámili, že neotvoria ani prípravné kempy, takže celá sezóna 2004/2005 je ohrozená. Gary Bettman má dokonca právo zrušiť celý ročník.

"Do tejto situácie sme sa nechceli dostať. Budeme sa snažiť čím skôr odstrániť všetky problémy, s ktorými sa liga borí," povedal komisár. Zástupcovia NHL a NHLPA sa nevedia zhodnúť najmä na finančných otázkach. Najväčším problémom je požiadavka majiteľov na zavedenie platového stropu, s čím NHLPA nesúhlasí. Doterajšia kolektívna zmluva bránila viacerým tímom, aby boli konkurencieschopné v ekonomickej oblasti. Približne 75% klubových príjmov išlo na platy hráčov a ďalšie odmeny, čo je najvyšší podiel zo všetkých profesionálnych športov v zámorí. V ostatných športoch je to asi 50 %. Doteraz platnú kolektívnu zmluvu podpísali v roku 1995 a o dva roky ju predĺžili.

"Dvadsať klubov je v strate. Viacero mužstiev v minulosti zbankrotovalo a črtajú sa aj ďalšie bankroty. Zároveň hrozí, že viacerí majitelia sa zbavia klubov, keď sa ekonomická situácia nezlepší. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých tento lockout zasiahne," dodal Bettman.

Finančná strata všetkých klubov dosiahla v sezóne 2002/03 celkovo 273 miliónov dolárov, v uplynulej to bolo o niečo menej - 224 miliónov. Obe strany rokovali dlhé týždne, všetky rokovania sa však skončili krachom. Naposledy NHLPA ponúkla zníženie platov, vylepšený daňový systém, zavedenie dane z luxusu, ale požadovala výnosy z klubových profitov. Vedenie NHL to odmietlo s tým, že by tretina klubov bola aj naďalej v strate.

Podobný systém však funguje aj v NBA, kde musia kluby zaplatiť do spoločnej kasy za každý minutý dolár navyše rovnakú sumu, o akú prekročili platové obmedzenie. NHL navrhla šesť možných riešení situácie, ktoré však NHLPA odmietla.

(sita)

Súvisiace články