Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

NHL prežila klinickú smrť a vracia sa v novom šate

Sportnet|Publikované 3. okt 2005 o 22:00

Fanúšikovia hokeja sa môžu od stredy tešiť na návrat najprestížnejšej hokejovej súťaže nasvete. NHL prežila svoju klinickú smrť a po ročnej výluke

Fanúšikovia hokeja sa môžu od stredy tešiť na návrat najprestížnejšej hokejovej súťaže na

svete. NHL prežila svoju klinickú smrť a po ročnej výluke sa vracia späť. Napriek viacerým negatívnym hlasom ostáva zámorská profisúťaž stále najkvalitnejšou hokejovou ligou na svete s najlepšími hokejistami. NHL prináša niekoľko nových impulzov. Profiliga sa pravdepodobne vyrovná. Prvá vynechaná sezóna v americkom profesionálnom športe spojená so zavedením platového stropu oslabila najbohatšie tímy, ktoré si už nemôžu dovoliť platiť toľko kvalitných hráčov. Na úkor silných tímov sa posilnili mužstvá, ktorých šanca na Stanleyho pohár bola v minulosti veľmi malá. Veľké sťahovanie postihlo aj slovenské hviezdy. Pavol Demitra zamieril zo St. Louis do Los Angeles, Miroslav Šatan z Buffala do New York Islanders. Marián Hossa a Peter Bondra sa sťahovali z Ottawy do Atlanty a Žigmund Pálffy z Los Angeles do Pittsburghu. Z ďalších dlhodobých lídrov svojich tímov menili dresy Peter Forsberg (Colorado - Philadelphia), Dany Heatley (Atlanta - Ottawa), Chris Pronger (St. Louis - Edmonton), Adam Foote (Colorado - Columbus), Paul Kariya (Colorado - Nashville), Scott Niedermayer (New Jersey - Anaheim) a Sergej Gončar (Boston -Pittsburgh). Všetci fanúšikovia sú zvedaví na pôsobenie nových mladých hviezd a hviezdičiek. Kanada veľa očakáva od Sidneyho Crosbyho, ktorého porovnávajú s legendami NHL Waynom Gretzkym a Mariom Lemieuxom. Washington sa bude opierať aj o hru jednotky minuloročného draftu Alexandra Ovečkina. Naopak niekoľko hviezd sa práve teraz rozlúčilo s aktívnou činnosťou. Korčule zavesili na klinec Mark Messier, Scott Stevens, Ron Francis aj muž s najtvrdšou strelou Al MacInnis. Vedenie NHL sa spolieha najmä na väčší počet gólov v stretnutiach, ku ktorým by mali pomôcť viaceré zmeny v pravidlách. Aj v NHL už nastúpili trend európskeho hokeja a zrušilo sa postavenie mimo hry na červenej čiare. Brankárom zmenšili nielen výstroj (o 11 percent), ale aj priestor za bránkou, v ktorom môžu rozohrávať puk. Žiadne stretnutie sa neskončí remízou - po každom nerozhodnom predĺžení prídu na rad samostatné nájazdy. Nielen zmeny v pravidlách by mali napomôcť ofenzívnejšiemu poňatiu hokeja. Taktiež ich dodržiavanie a nekompromisné trestanie faulov by malo dodať útočníkom väčšiu voľnosť. Predsezónne prípravné duely ukázali tvrdšie posudzovanie faulov hokejkou, najmä hákovania.

Pokiaľ v minulých rokoch sa pred štartom nového ročníka hovorilo o štyroch-piatich vážnych kandidátoch na zisk Stanleyho pohára, tentoraz sa spomínajú maximálne štyria-piati, ktorí na trofej určite nedosiahnu. K stabilným uchádzačom o prstene víťaza NHL totiž pribudli aj menej bohaté kluby, ktorých do svojich radov získali niekoľko zaujímavých posíl. Z pohľadu Slovenska by sa mala v NHL výraznejšie presadiť nová mladá vlna odchovancov spod Tatier. Medzi stabilných hráčov svojich klubov by sa mohli zaradiť Marek Svatoš (Colorado), Andrej Meszároš (Ottawa), Marcel Hossa (Rangers) alebo Milan Jurčina (Boston). Slovensko by malo mať po nadchádzajúcom ročníku taktiež tretieho gólmana so skúsenosťami z najlepšej hokejovej ligy na svete. Dvojkou v Colorade je totiž Peter Budaj.

V záverečnej sade prípravných zápasov pred novou sezónou NHL sa na severoamerických ľadoch predstavilo spolu 11 slovenských hokejistov: Florida - Tampa Bay 4:0, NY Rangers - New Jersey 3:2, Ottawa - Motreal 3:0 (za domácich MESZÁROŠ 0+1), Nashville - Columbus 4:1 (za hostí SUCHÝ 0+1), St. Louis - Chicago 2:1, Pittsburgh - Washington 7:1 (za domácich PÁLFFY 2+1).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.