Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

NHL mení pravidlá, týkajú sa aj vhadzovaní či zakázaných uvoľnení

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 27. sep 2017 o 12:07

Vedenie súťaže chce zabezpečiť aj ochranu hráčov či rozhodcov.

NEW YORK. Vedenie NHL sa niekoľko dní pred začiatkom nového súťažného ročníka rozhodlo sprísniť niektoré pravidlá a zaviesť aj niekoľko nových.

Informuje o tom agentúra The Associated Press.

Za nesprávnu trénerskú výzvu hrozí trest

Najväčšia zmena čaká možnosť využitia trénerskej výzvy (tzv. coach challenge) v istých povolených situáciách na ich opakovanie na videu.

V uplynulej sezóne sa stávalo, že tréner si vyžiadal pomoc videotechniky pri posudzovaní postavenia mimo hry nielen na zvrátenie platnosti gólu, ale aj z dôvodu, že tým poskytol svojim hráčom možnosť na vydýchnutie, keďže prezretie záznamu istý čas trvá.

Jediným postihom za to bola strata oddychového času. Po novom by malo dôjsť k zmene. Ak sa v stredu schváli návrh Rady guvernérov NHL, tak pri neúspešnej žiadosti o preskúmanie ofsajdu dostane tím trest v podobe dvoch minút.

"Snažíme sa efektívne donútiť trénerov, ktorí chcú využiť výzvu preskúmania videa v prípade postavenia mimo hry na oddych hráčov, aby tak učinili len v prípade, že sú si tým stopercentne istí," uviedol komisár NHL Gary Bettman.

"Zaviedli sme ju z dôvodu, aby sa odstránili očividné chyby. Ak potrestáme nesprávne rozhodnutie dvomi trestnými minútami, malo by to limitovať množstvo jej vyžiadaní práve na tieto zjavné pochybenia," pokračoval.

Najprestížnejšia hokejová klubová súťaž sveta však ani týmto opatrením nemá vyhrané, pretože tréneri si môžu vyžiadať preskúmanie videozáznamu v prípade nedovoleného bránenia v hre brankárovi, ktorého prezretie si takisto vyžaduje istý čas. Vedenie ligy dúfa, že nižší počet využitia trénerských výziev bude pozitívnym krokom vpred.

Žiaden oddychový čas po zakázanom uvoľnení

Od roku 2005 v NHL platí, že hráči nesmú po vyhodení puku cez všetky čiary striedať. Tréneri tieto situácie predovšetkým v záveroch zápasu riešili oddychovým časom, aby unaveným hráčom dopriali oddych. Od novej sezóny to pravidlá neumožnia.

Táto stratégia stavia do lepšieho postavenia útočiaci tím.


Ryan Getzlaf

"Je to v súlade s pôvodným zámerom zamedziť striedanie tímu, ktorý vyhodil puk na zakázané uvoľnenie. Naším cieľom je iniciovať to, aby mužstvá, ktoré sa uchyľujú k vyhodeniu puku cez všetky čiary z dôvodu únavy, nemali možnosť na oddych. Myslím si, že by to malo fungovať," pokračoval Bettman.

Svoj pohľad na toto pravidlo poskytol kapitán a skúsený center Anaheimu Ducks Ryan Getzlaf.

"Táto stratégia stavia do lepšieho postavenia útočiaci tím. V momente, keď puk prejde všetkými čiarami, môžete si všimnúť, že tréneri okamžite posielajú na ľad svoje najlepšie formácie. To sa zrejme v budúcnosti ešte zosilní, keďže súper nebude môcť vystriedať."

Väčší dôraz na správny postoj pri vhadzovaní

Predstavitelia NHL neustále bojujú s podvádzaním na vhadzovaniach. Hráči budú trestaní v prípade, že nedodržia postoj na určených značkách. Liga sa tak snaží vrátiť do čias z rokov deväťdesiatych, keď to prvýkrát zaviedli do pravidiel, aby zvýšili bezpečnosť hráčov a čiarových rozhodcov.

"Postupom času sa to prestalo dodržiavať a dospelo to až do štádia, keď si hokejisti pomáhajú rukami, pretláčajú sa hlavami ponad bod pre vhadzovanie a nesprávnym postojom ohrozujú postranných arbitrov, ktorým môžu prerezať nohu počas takmer každého vhadzovania. Nesnažíme sa toto pravidlo pretvoriť, len chceme vytvoriť priestor na to, aby sme dosiahli férové a súťaživé vhadzovania," vyjadril sa viceprezident NHL zodpovedný za rozhodcov Stephen Walkom.

Počas prípravných zápasov najviac trestov pochádzalo práve z vhadzovaní. Útočník Washingtonu Capitals Lars Eller však verí v pozitívny dopad tohto opatrenia.

"Najväčšia nevýhoda to bude pre hráčov, ktorí radi vysúvajú nohu pri vhadzovaní dopredu, čo bolo súčasťou ich víťaznej stratégie. Teraz ju však musia mať oveľa viac vzadu a bude to pre nich ťažšie. Zvykli si mať ju vpredu, čím poriadne presahovali stanovenú červenú čiaru. Výhodu takto dostanú hokejisti, ktorí na víťazné buly využívali len svoju hokejku."

Seknutie sa bude trestať dôraznejšie

Starosti vedeniu NHL spôsobili v uplynulej sezóne seknutia hokejkou. Johnnymu Gaudreauovi z Calgary Flames po takomto zákroku zostal zlomený palec. Ešte horšie skončil Marc Methot, ktorému ešte v drese Ottawy Senators týmto spôsobom odťal kus prstu hviezdny Sidney Crosby.

Aj preto sa budú tieto previnenia proti pravidlám sledovať oveľa dôkladnejšie. "Táto liga sa vždy snažila urobiť všetko preto, aby bola hra bezpečnejšia a prostredníctvom týchto opatrení podporujú ofenzívnejší štýl," komentoval situáciu útočník Caroliny Hurricanes Jeff Skinner.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.