Sobota, 4. decembra, 2021Meniny má Barbora, Barbara

NHL pomôže aj Banskej Bystrici

Sportnet|20. dec 2003 o 00:00

Slovenský hokejový klub ŠaHK Iskra Banská Bystrica dostane v rámci podporného programu A.S.S.I.S.T (Assist Skaters and Shooters In Succeeding Together) pomoc priamo z NHL. Ide o systém grantov so zameraním na rozvoj a podporu mládežníckeho hokeja.

NHL odčerpáva kvalitných hráčov z Ruska, Švédska, Fínska, Slovenska a ďalších krajín. Materské kluby hráčov, ktorí sa rozhodli pre americkú profiligu, podľa dohovoru s Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) dostávajú z NHL priamu finančnú kompenzáciu. Nie je to však významná položka. V rámci pomoci hokejovým organizáciám, ktoré dlhé roky strácajú hráčov v prospech NHL, preto v roku 1997 vznikol podporný program A.S.S.I.S.T. Od založenia už pomohol v rámci 89 projektov v Rusku, Írsku, Maďarsku, Lotyšsku, ale aj v Číne, Mongolsku, Juhoafrickej republike či dokonca na Novom Zélande. Pomoc za sedem rokov dosiahla 700 000 dolárov. Tento rok spomedzi množstva žiadostí, kde sa splnili podmienky na zaradenie do programu, uspeli 14 kandidáti. Len jeden je však z Európy - Iskra B. Bystrica. Stredoslovenský klub dostane z NHL pomoc vo výške 10 000 dolárov.

„Nejde o finančnú pomoc. Všetko pôjde prostredníctvom zmluvných firiem, ktoré s NHL spolupracujú, ako sú Sherwood, Nike a ďalšie. Z katalógov sme si potom vybrali výbavu pre juniorov a pre družstvo žien," povedal pre SME športový riaditeľ klubu Ján Ďurana. Uspieť v grantovom programe NHL nie je jednoduché. „Bolo potrebné vypracovať podrobný projekt, ktorý sa potom realizuje. Prihliada sa na počet hráčov v mládežníckych kategóriách, finančné zdroje. Výsledok posudzuje sedemčlenná komisia," hovorí J. Ďurana o príprave projektu. V komisii sú hokejové autority v dôchodku, ako napríklad Jeff Beukeboom - štvornásobný víťaz Stanley Cupu, a významní funkcionári NHL. Jedného zástupcu má pri rozhodovaní aj IIHF. Tento rok dostali prednosť hokejové organizácie z USA (8) a Kanady (5).

„Nie sme bohatý klub, zrejme aj preto sme uspeli. Objednaný výstroj by sme mali dostať do konca januára." Do podporného programu sa Bystričania zapoja aj o rok. „Iste, pomoc je veľmi vítaná, aj keď to nie je veľa. Veď dnes stojí kompletný výstroj 15- až 20-tisíc a všetko platia rodičia. Pomoc sa nám vždy zíde, stále je čo zlepšovať," dodal športový riaditeľ klubu, v ktorom vyrastá 300 hokejistov vo veku od 5 do 18 rokov.

V NHL dnes pôsobia odchovanci Banskej Bystrice Zedník, Handzuš, Ország, Majeský či Surový. „Máme s nimi veľmi dobré vzťahy. Chlapci pomáhajú cez vlastnú nadáciu, v lete organizujú exhibície, rôzne akcie," hovorí Ďurana.

MILOSLAV ŠEBELA

Súvisiace články