Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

NHL: Piatok prinesie plejádu arbitrážnach prípadov

TASR|15. júl 2004 o 12:02

New York 15. júla (TASR) - V piatok ráno uplynie lehota podaní obmedzených voľných hráčov NHL na arbitrážne konania. Hokejisti, ktorí sa nedohodli so ...

New York 15. júla (TASR) - V piatok ráno uplynie lehota podaní obmedzených voľných hráčov NHL na arbitrážne konania. Hokejisti, ktorí sa nedohodli so svojimi klubmi, majú k dispozícii alternatívu súdneho rozhodovania o plate v znení nového kontraktu a Zdeno Chára už kanadským médiám toto rozhodnutie potvrdil.

Podľa Ottawa Sun slovenský obranca odmietol ponuku ottawských senátorov na 5-ročný kontrakt v hodnote 16-20 miliónov dolárov. Hoci svoj prípad podá na súd, s klubom bude naďalej rokovať: "Dúfam, že budeme stále rokovať o dlhodobej zmluve. Veľmi rád hrám pred ottawskými fanúšikmi a vôbec v tomto meste. Chcem mať kontrakt pred začiatkom sezóny. Je tu tím, ktorý má ambície vyhrať Stanleyho pohár." Ak sa Chára s klubom nedohodne, na arbitráži síce získa finančnú gážu blízko svojich predstáv, maximálne však v dvojsezónnom znení. Navyše mu hrozí, že klub s ním obnoví spoluprácu iba na rok, keďže nad NHL visí Damoklov meč štrajku. V kanadskom klube nie je jediným, kto svoje rokovania poženie k neutrálnemu arbitrovi - chystajú sa aj Chris Phillips, či Peter Schaefer.

Z viacerých Slovákov, ktorí ako obmedzení voľní hráči dostali kvalifikované ponuky na nové kontrakty, sa zatiaľ dohodli len Ľubomír Višňovský (ďalšie 4 roky v LA) a Marcel Hossa (ďalšia sezóna v Montreale). Ostatní na ponuky nepristúpili a ak sa tak nestane, alebo medzitým za daných podmienok tohto štatútu nezmenia zamestnávateľa, svoju zvýšenú hodnotu budú môcť demonštrovať na arbitrážnom súde. Rozhodnutie musí doterajší klub akceptovať a podpísať zmluvu na príslušnú čiastku do 72 hodín, v opačnom prípade sa z nich stanú neobmedzení voľní hráči a môžu sa dohodnúť s ktorýmkoľvek klubom. V tomto štatúte sú už viacero dní slovenskí velikáni NHL - Ottawa nevyužila opciu na Bondru a neponúkla mu 4,5 milióna dolárov, Los Angeles nemá 2,85 milióna na Stümpela a Pálffymu, ktorý vlani zarobil 7 miliónov, ponúkli Kings v trojročnom kontrakte priemer 6,5 milióna. St. Louis nedali Demitrovi do vienka 6,5 milióna, ktoré mimochodom pred rokom vysúdil ako premiant celej vlaňajšej arbitráže NHL. Táto suma bola zároveň druhou najvyššou v histórii platových arbitrácií po 7-miliónovom Johnovi LeClairovi v roku 2000.

Zoznam Slovákov, ktorí doteraz nereflektovali na kvalifikované ponuky: Zdeno Chára (Ottawa), Richard Zedník (Montreal), Michal Handzuš, Branko Radivojevič (obaja Philadelphia), Ladislav Nagy (Phoenix), Ronald Petrovický (Atlanta), Vladimír Országh (Nashville), Juraj Kolník (Florida), Milan Bartovič (Buffalo), Miroslav Zálešák (San Jose), Tomáš Surový (Pittsburgh).

Súvisiace články