Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

NHL: Pálffy i Hossa s dvoma bodmi, rekordná gólová žatva v zápase hviezd

TASR|5. feb 2001 o 13:39

Denver 5. februára (TASR) - V exhibičnom stretnutí All Stars NHL vyhrali hokejisti výberu Severnej Ameriky nad výberom Sveta 14:12. V zápase sa predstavili aj dvaja Slováci, Žigmund Pálffy strelil gól a na jeden prihral, Marián Hossa si pripísal dve asist

encie. Za najužitočnejšieho hráča zápasu (MVP) vyhlásili Američana Billa Guerina, krídelník Bostonu zaznamenal hetrik a pridal aj dve asistencie. V exhibícii sa zrodil historicky najvyšší počet gólov, rekordnú métu sa 22. kúskom podarilo načať Theovi Fleurymu. Pálffy napokon nehral v otváracej formácii, pretože pre radosť divákov na jeho miesto postavili domáceho českého miláčika, náhradníka Milana Hejduka.

Svet - Severná Amerika 12:14 (3:3, 4:6, 5:5)

Góly: 9. Sundin (Modin, Lidström), 18. Sundin (Modin, Numminen),18. Forsberg (Samsonov), 23. Näslund (Gončar, HOSSA), 29.Samsonov (Forsberg, Lidström), 38. PÁLFFY (Modin, Sundin), 40. Fiodorov (Bure, Kovaľov), 42. Hejduk (Ozolinš, Forsberg), 46. Bonk (Näslund, HOSSA), 49. Fiodorov (Bure, Numminen), 54. Kovaľov (Sundin, Gončar), 60. Lidström (PÁLFFY, Modin) - 1. Fleury (Kariya, Stevens), 12. Guerin (Weight), 12. Robitaille (Allison, Blake), 24. Amonte (Weight), 25. Lemieux (Stevens), 27. Sakic (Kariya, Fleury), 29. Amonte (Guerin, Leetch), 35. Guerin (Amonte), 39. Robitaille (Audette), 43. Weight (Amonte, Guerin), 46. Gagne (Lemieux, Hull), 53. Fleury (Kariya), 58. Gagne, 58. Guerin (Jovanovski, Weight). Strely na bránku: 45:53. Rozhodcovia: McGeough, Trottier - 18.646 divákov.

Severná Amerika: Roy (21. Burke, 41. Brodeur) - Blake, Bourque, Stevens, Niedermayer, Jovanovski, Leetch - Fleury, Sakic, Kariya - Amonte, Weight, Guerin - Hull, Lemieux, Gagne - Audette, Allison, Robitaille.

Svet: Hašek (21. Čechmánek, 41. Nabokov) - Lidström, Ozolinš, Niinimää, Numminen, Gončar, Ragnarsson - Bure, Forsberg, Hejduk - Näslund, Sundin, Modin - PÁLFFY, Bonk, HOSSA - Samsonov, Fiodorov, Kovaľov.

Exhibičný zápas mal svoj slávnostný a bombastický rámec, ale i tradične uvoľnené tempo, ako aj celozápasové zmeny v zloženiach jednotlivých formácii. Dynamika hry dokonca najmä sprvoti zaostávala aj za poslednými dvoma ročníkmi. Aj keď prvé kombinačné parády predviedli Európania, oživenie do hry priniesli predsa len o poznanie nadšenejšie hrajúci "domorodci". Severoameričnia napokon zaslúžene vyhrali, a to pretože najmä ich obrancovia vložili do zápasu aspoň trochu srdca, naopak trojica brankárov sveta sa pred až príliš ľahostajnými zadákmi poriadne zapoťila. V tejto súvislosti je paradoxom i velkou zaujímavosťou zápasu, že najprodktívnejší obranca a jeden z vôbec najproduktívnejších mužov ligy Brian Leetch nazbieral v tomto zápase mínus 6 bodov.

Najproduktívnejšou enklávou sa stali v denverskom Pepsi Centre Švédi, ktorých k jedenástim bodom za 5 gólov a 6 asisetncii viedli snáď najobávanejší strední útočníci ligy Peter Forsberg a Mats Sundin. So štyrmi asistenciami sa k nim pridal víťaz súťaže o najtvrdšiu strelu Fredrik Modin, s troma bodmi Nicklas Lidström a s dvoma Markus Näslund. Jediný vo švédskom orchestri ostal bez zápisu Magnus Ragnarsson. "Cítime sa veľmi dobre v zápasoch bez tvrdých stretov," vyhlásil Sundin, ktorého doplnil Forsberg: "Bola to zábava so šiestimi spoluhráčmi, už sa tešíme na olympijské hry, je to však ešte ďaleko."

Gól Žigmunda Pálffyho pripravili taktiež dve švédske hviezdy Modin a Sundin a na zásahu Lidströma sa naopak podieľal zase Pálffy. "Spravili sme z neho v našej línii čestného "Švéda"," žartoval Sundin. "V týchto zápasoch musí padať veľa gólov, pretože všetko sa to robí pre zábavu a pre divákov," poznamenal slovenský krídelník Los Angeles Kings.

Jeho slovenský spoluhráč vo "svetovom súhvezdí" Hossa mohol k dvom asistenciám pridať aj gólový zápis, no v prvej tretine jeho pekný brejk ešte krajšie zneškodnil domáci obľúbenec v bránke Severnej Ameriky Patrick Roy.

V dresoch severoamerických hviezd sa im vyrovnali produktivitou najmä najrýchlejší korčuliar Bill Guerin (3+2), ktorý si ako MVP hráč odviezol z Denveru i nové osobné auto, útočník Chicaga Tony Amonte (2+2), ale i Doug Weight z Edmontonu (1+3). "Sen sa stal skutočnosťou. Neočakával som to, chcel som si tu iba zahrať s týmito chlapcami. Zvrtlo sa to však veľkolepo," vyhlásil Guerin, ktorý sa stal 12. hráčom s hetrikom v histórii AllStars zápasov.

Niekdajšiu atmosféru tradičných hokejových slávností si vychutnal i 35-ročný Mario Lemieux, hráč i spolumajiteľ Pittsburgu Penguins. "Je to úžasné opäť skórovať v takomto zápase. Aj pre tento pocit som sa rozhodol vrátiť," poznamenal nostalgicky Lemieux, ktorý sa zapísal jedným gólom a asistenciou. Pri deviatej účasti v All-Stars zápase strelil 12. gól a dostal sa iba jeden gól za rekordného Wayna Gretzkého.

Súvisiace články