Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

NHL: O Stanley Cup Colorado s New Jersey, Jágr v celej sérii bez bodu

TASR|23. máj 2001 o 10:09

jaromír jágr

New Jersey 23. mája (TASR) - Finálová séria Východnej konferencie play off NHL medzi New Jersey a Pittsburghom pokračovala v noci na stredu piatym zápasom, v ktorom domáci Devils dosiahli už štvrté víťazstvo (4:2) a postúpili do finále o Stanleyho pohár celkovým pomerom 4:1. Za Penguins zohral zrejme posledný zápas Čech Jaromír Jágr a niekoľkonásobný premiant produktivity súťaže zotal v ňom ako i v celej sérii bez bodu. Obhajcov majstrovskej trofeje vo finále čaká víťaz základnej časti Colorado Avalanche, prvý zápas sa hrá v noci na nedeľu v hale Pepsi Center v Denveri.

O úvodné dva góly domácich sa postaral Jason Arnott. Na prvý mu prihral Brian Rafalski, ktorý s 15 bodmi v play off suverénne vedie v rebríčku produktivity obrancov. Brankár Devils Martin Brodeur po dvoch zápasoch v poradí a 151 minútach a 19 sekundách bez inkasovaného gólu kapituloval už v prvej tretine po strele Morozova.

Aj v piatom zápase defenzíva diablov spoľahlivo a pritom bez očividnej námahy, či prehaneného znásobovania bránila hviezdnych útočníkov hostí Maria Lemieuxa a Jaromíra Jágra, ktorí v kanadskom bodovaní kraľovali v základnej časti. Majiteľ tučniakov Lemieux mal síce v presilovke v druhej tretine asistenciu pri góle Martina Straku, ale aj to skôr štatistickú, lebo autor gólu vlastne od neho prevazl puk v strednom pásme a po nádhernom sóle skóroval. Oveľa negatívnejšie sólo predviedol Lemieuxo minútu pred koncom, keď neovládol sklamanie z vyradenia a prezentoval sa dvojnásobným surovým seknutím a následným zbytočným krosčekom na Johna Maddena, ktorý sa mu vraj vysmieval. "Napriek všetkému, bolo naše účinkovanie v play off úžasným úspechom a hlavne pre mňa po tri a polročnej pauze. Samozrejme, že sme chceli postúpiť, no zdolal nás skutočne veľký súper," poznamenal po stretnutí už pokojnejší Lemieux. Pre českého víťaza základnej časti v produktivite Jaromíra Jágra to bol podľa všetkého posledný zápas v drese Penguins, keďže Lemiexov klub si v budúcej sezóne nebude môcť dovoliť splniť Jágrove želanie na zárobok, ktorý by mu ročne vyniesol 10 miliónov dolárov. Tučniakom chýbali pre zranenie dvaja hráči - obranca Kevin Stevens, ktorému sa k zranenému kolenu pridala i chrípka a útočník Robert Lang, ktorý si natiahol sval.

"Poznáme našu silu a pre nás nie je žiadnym prekvapením, že sme opäť vo finále," sebavedome po zápase prehlásil strelec víťazného gólu Bobby Holík a dodal: "Všetko bolo len otázkou toho, či vo finále budeme chcieť byť, alebo nie." Obranca domácich Sean OďDonnel Holíka doplnil slovami: "Tento tím chce hrať perfektný hokej a nikdy sa neuspokojí. Ak vyhráme 3:1, nestačí to, lebo sme chceli vyhať 5:1 a práve to je poznávací znak majstrovského celku."

V sérii proti Coloradu hovoria v prospech diablov oba vzájomné súboje zo základnej časti - Devils v nich naložili zhodne brankárovi Royovi po poltucte gólov (6:1 a 6:3).

NEW JERSEY - PITTSBURGH 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Góly: 1. Arnott (Rafalski), 28. Arnott (Sýkora, Eliáš), 33. Holík (Pandolfo, Stevens), 44. Madden (Stevenson, Pandolfo) - 17. Morozov (Moran, Hrdina), 34. Straka (Lemieux, Ference). Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:20. Brankári: Brodeur - Hedberg. Rozhodcovia: McCreary, McGeough - 19.040 divákov.

/Stav série: 4:1, do finále Stanley Cupu postúpilo New Jersey/