Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

NHL: Najvýraznejšími postavami víkendu stobodový Jágr a 40. gólový Bondra

TASR|11. mar 2001 o 12:53

New York 11. marca (TASR) - Zámorská NHL pokračovala počas víkendu 16 stretnutiami, v ktorých sa predstavilo 20 Slovákov.

Bodovo sa presadili siedmi, no najvýraznejšie kanonier Washingtonu Capitals Peter Bondra, ktorý do bránky NY Rangers nastrieľal v piatok tri góly a vyrovnal slovenský rekord Petra Šťastného - 17 hetrikov v kariére. Na premiéru v bránke jazdcov (5:3) nebude Guy Hebert spomínať v dobrom hlavne zásluhou Petra Bondra, ktorý ho prestrelil trikrát. "Nemám rád takých chlapíkov, ako je on," priznal sa Hebert po stretnutí. Slovenský útočník kraľuje v NHL v poradí "exekútorov" presilových hier - početnú prevahu doviedol do úspešného konca už 19-krát v sezóne. V boji o titul najlepšieho strelca ligy stráca 5 gólov na Rusa Pavla Bureho, no duel ešte nevzdáva. "Bude to ešte tvrdý súboj, no podstatnejšie je, aby sme vyhrávali ako tím. Góly potom prídu aj samé," vyhlásil Bondra. Dva góly dosiahol počas presiloviek po strelách bez prípravy, tretí dal po doťuknutí svojej strely za Hebertov chrbát po tom, čo sa na pravom krídle pohral s All-Star obrancom Brianom Leetchom.

Famózny český útočník Pittsburghu Penguins Jaromír Jágr nazbieral proti Calgary 5 bodov, čím dosiahol 100. bod v sezóne a štvrtýkrát v kariére NHL. Tri asistencie si pripísali pri víťazstve 6:3 Lemieux s Kovaľovom a druhý gól v sezóne sa podarilo streliť Ronaldovi Petrovickému, ktorý zvýšil v druhej tretine na 3:2.

Nováčik súťaže z Minnesoty po štvrtkovej lekcii od obhajcu Stanleyho pohára (2:6) dominoval na druhej strane rieky Hudson v súboji s Islanders (1:4). V bránke Wild prekvapil debutujúci Derek Gustafson, ktorý prišiel o čisté konto len necelé dve minúty pred koncom, keď za jeho chrbát dorazil puk Jason Blake po strele slovenského obrancu Branislava Mezeia. Jeho spoluhráči - Zdeno Chára v obrane a Juraj Kolník v útoku bodovo neuspeli a pripísali si len mínusové body. Hosťujúci obranca Ľubomír Sekeráš prihral na tretí gól divochov z hokejky Roesta, Marián Gáborík trikrát neúspešne strieľal.

Perfektného brankára hostí Tommyho Sala neprekonal ani domáci ostrostrelec Miroslav Šatan, k strele sa však dostal iba raz. Oilers po prvý raz po 14 rokoch zvíťazili v siedmom zápase v poradí (4:0). Švédsky gólman, ktorý prvýkrát v kariére dosiahol v priebehu jednej sezóny sedem "shutoutov" a 30 víťazstiev, neinkasoval gól bez dvoch sekúnd už 150 minút.

Ôsmy gól Slováka Ladislava Nagya v sezóne znamenal vyrovnanie na 1:1. St. Louis však napokon prišlil o možnosť zvíťaziť po prvý raz v šiestich stretnutiach v záverečnej minúte, keď inkasovali z hokejky Shanahana (2:2). Slovenský útočník sa presadil proti Osgoodovi po strele obrancu Chavanova, keď najskôr zakryl brankárovi hostí výhľad, spracoval si tesne pred bránkoviskom puk a po otočke skóroval. Ľuboš Bartečko sa do štatistík nezapísal. Detroit okúsil v posledných 16 zápasoch prehru iba raz.

Žralokom zo San Jose sa nepodarilo zvíťaziť v posledných siedmich stretnutiach, na čom sa štvrtým čistým kontom v kariére podieľal český brankár Nashvillu Tomáš Vokoun (0:3). Marián Cisár ani Richard Lintner sa bodovo nepresadili.

Skóre stretnutia otvoril český útočník NY Rangers Radek Dvořák, ktorý tak oslávil 255. stretnutie bez prerušenia, čo ho radí na tretie miesto tabuliek NHL. Slovák Marián Hossa asistoval pri oboch góloch Martina Havláta, hosťujúci Peter Smrek sa do štatistík nezapísal. Rangers i napriek výhre 3:2 už tento rok pravdepodobne do play off nezasiahnu, keď na ôsmu Carolinu strácajú 12 bodov.

Králi z Los Angeles sa márne pokúšajú dostihnúť ôsmy Edmonton, na ktorý stále strácajú štyri body, keď o plný bodový zisk prišli s Chicagom necelé 4 minúty pred koncom (2:2). Žigmund Pálffy ukončil osobný rekord v streleckej "neplodnosti", keď v druhej tretine vyslal strelu na súperovu bránku, čo sa mu nepodarilo v ôsmich predchádzajúcich tretinách. Na bránku nevystrelil ani raz Ľubomír Višňovský, Jozef Stümpel stále laboruje so zlomeným rebrom.

Slovák Radoslav Suchý si pripísal plusový bod, no domáci Phoenix bol napokon spokojný s bodom, keď Montreal vyrovnal za 13 minút záverečnej tretiny z 0:3 na 3:3.

Hokejisti Tampy zvíťazili tretíkrát v sérii, čo sa im naposledy podarilo v úvode novembra. Slovenský obranca Kristián Kudroč zaznamenal proti Columbusu (4:1) plusový bod a odsedel si dve minúty za držanie.

piatok: BUFFALO - EDMONTON 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Perfektného brankára hostí Tommyho Sala neprekonal ani domáci ostrostrelec Miroslav Šatan, k strele sa však dostal iba raz. Oilers po prvý raz po 14 rokoch zvíťazili v siedmom zápase v poradí. Švédsky gólman, ktorý prvýkrát v kariére dosiahol v priebehu jednej sezóny sedem "shutoutov" a 30 víťazstiev, neinkasoval gól bez dvoch sekúnd už 150 minút.

Góly: 22. Marchant (Moreau, Brewer), 27. Poti (Weight, Carter), 33. Laraque (Murray), 48. Laraque (Murray, Uľanov). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:29. Brankári: Hašek Salo. Rozhodovali: Angus, Gregson - 18.690 divákov.

NY ISLANDERS - MINNESOTA 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)

Nováčik súťaže po piatkovej lekcii od obhajcu Stanleyho pohára (2:6) dominoval na druhej strane rieky Hudson v súboji s Islanders. V bránke Wild prekvapil debutujúci Derek Gustafson, ktorý prišiel o čisté konto len necelé dve minúty pred koncom, keď za jeho chrbát dorazil puk Jason Blake po strele slovenského obrancu Branislava Mezeia. Jeho spoluhráči - Zdeno Chára v obrane a Juraj Kolník v útoku bodovo neuspeli a pripísali si len mínusové body. Hosťujúci obranca Ľubomír Sekeráš prihral na tretí gól divochov z hokejky Roesta, Marián Gáborík trikrát neúspešne strieľal.

Góly: 59. Blake (MEZEI, Lapointe) - 20. Dowd (Mitchell, Krivokrasov), 20. Kuba, 34. Stewart (Bombardir), 38. Roest (SEKERÁŠ). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 23:25. Brankári: Vanbiesbrouck Gustafson. Rozhodovali: Joannette, Zelkin - 10.463 divákov.

WASHINGTON - NY RANGERS 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)

Na premiéru v bránke jazdcov nebude Guy Hebert spomínať v dobrom hlavne zásluhou Petra Bondra, ktorý ho prestrelil trikrát. "Nemám rád takých chlapíkov, ako je on," priznal sa Hebert po stretnutí. Slovenský útočník kraľuje v NHL v poradí "exekútorov" presilových hier - početnú prevahu doviedol do úspešného konca už 19-krát v sezóne. V boji o titul najlepšieho strelca ligy stráca 5 gólov na Rusa Pavla Bureho, no duel ešte nevzdáva. "Bude to ešte tvrdý súboj, no podstatnejšie je, aby sme vyhrávali ako tím. Góly potom prídu aj samé," vyhlásil Bondra. Dva góly dosiahol počas presiloviek po strelách bez prípravy, tretí dal po doťuknutí svojej strely za Hebertov chrbát po tom, čo sa na pravom krídle pohral s All-Star obrancom Brianom Leetchom. Bondrov spoluhráč Richard Zedník si pripísal iba dve trestné minúty za hákovanie. Úspešnejší bol Peter Smrek, ktorý rovnako ako Hebert debutoval v drese Rangers a zapísal si asistenciu pri góle McCarthyho 13 sekúnd pred koncom.

Góly: 8. Cote (Metropolit, Bulis), 21. BONDRA (Oates, Christič), 43. BONDRA (Oates), 43. BONDRA (Bulis, Oates), 47. Whitfield - 40. Grošek (Hlaváč, Leetch), 41. Dvořák (Kamenskij, Pilon), 60. McCarthy (Graves, SMREK). Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:27. Brankári: Kölzig Hebert. Rozhodovali: Jackson, Kimmerly - 18.672 divákov.

ANAHEIM - CHICAGO 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Selänneho náhrada po boku kapitána Mighty Ducks Paula Kariyu - Jeff Friesen sa opäť prezentoval dvoma presnými prihrávkami a vďaka nemu skóroval Kariya už v treťom zápase v poradí.

Góly: 24. Kariya (Friesen, Hrkac), 47. Tverdovskij (Titov, Pahlsson), 59. Kariya (Friesen) 40. Nylander 23 (Probert, Mironov). Vylúčení: 4:1 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 22:35. Brankári: Giguere Thibault. Rozhodovali: Larue, OďHalloran - 13.492 divákov.

FLORIDA - COLUMBUS 6:7 po predĺžení (2:1, 2:4, 2:1 - 0:1)

Ani proti nováčikovi súťaže z Columbusu Panthers nepretrhli šnúru zápasov bez víťazstva a s modrokabátnikmi nevyhrali už deviaty zápas v sérii. V predĺžení mali obrovskú príležitsť, keď si trest ešte z tretej tretiny odpykával hosťujúci Gardiner, no Blue Jackets rozhodli v svoj prospech v oslabení po góle Roberta Krona. Líder strelcov domáci Pavel Bure sa musel uspokojiť len s jednou asistenciou, rovnako ako slovenský obranca Róbert Švehla.

Góly: 4. Tetarenko (Jokinen), 6. Nilson (Kozlov, ŠVEHLA), 28. Nilson (Kozlov, Boyle), 34. Pitlick (Prospal, Bure), 47. Tetarenko (Švidkij, Barrie), 55. Kozlov (Nilson, Hedican) 8. Sanderson (Quint, Knutsen), 27. Quint (Výborný, Nummelin), 36. Výborný (Nummelin), 36. Quint (Heinze, Wright), 39. Quint (Wright), 55. Gardiner (Selivanov), 61. Kron (Pushor). Vylúčení: 10:6 na 2 min, Odelein, Pushor (obaja CLB) na 5 min, Worrell (FLA) 2x5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 29:34. Brankári: Kidd Tugnutt. Rozhodovali: Heyer, Degrace - 13.358 divákov. sobota:

DALLAS - COLORADO 3:2 po predĺžení (2:1, 0:1, 0:0 - 1:0)

Hviezdy zvíťazili doma nad lavínami až v siedmom stretnutí, keď zlatý gól strelil obranca Brad Lukowich. Kapitán hostí Joe Sakic strelil 40. gól v sezóne a dotiahol sa tak na Slováka Petra Bondru a Rusa Alexeja Kovaľova.

Góly: 2. Sydor (Modano), 15. Modano, 62. Lukowich (Donato) - 11. Blake (Forsberg, Škoula), 38. Sakic (Forsberg, Nieminen). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:32. Brankári: Belfour - Roy. Rozhodcovia: Faucette, Shick - 17.001 divákov.

PHILADELPHIA - NEW JERSEY 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Diabli si odviezli z Philadelphie plný bodový zisk po strele Johna Maddena 47 sekúnd pred koncom a tešili sa zo siedmeho víťazstva v sérii.

Góly: 5. Recchi (Picard, Primeau), 50. Delmore - 30. Rafalski (Gomez, McKenzie), 31. Holík, 60. Madden (McKay). Vylúčení: 5:5 na 2 min, Richardson, Stock, Tocchet, 2x McAllister (PHI) na 5 min, 2x McKenzie, Stevenson, Stevens (NJ) na 5 min, McKenzie na 5+DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:33. Brankári: Čechmánek - Brodeur. Rozhodcovia: Marouelli, Pollock - 19.755 divákov.

TAMPA BAY - COLUMBUS 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Hokejisti Tampy zvíťazili tretíkrát v sérii, čo sa im naposledy podarilo v úvode novembra. Slovenský obranca Kristián Kudroč zaznamenal plusový bod a odsedel si dve minúty za držanie.

Góly: 32. Holzinger, 42. St. Louis (Holzinger), 44. St. Louis (Ekman, Holzinger), 54. Ledyard (Ekman, Richards) - 15. Knutsen (Nummelin, Sanderson). Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:22. Brankári: Weekes - Denis. Rozhodcovia: Degrace, Heyer - 17.111 divákov.

ST. LOUIS - DETROIT 2:2 po predĺžení (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)

Ôsmy gól Slováka Ladislava Nagya v sezóne znamenal vyrovnanie na 1:1. Blues však napokon prišlil o možnosť zvíťaziť po prvý raz v šiestich stretnutiach v záverečnej minúte, keď inkasovali z hokejky Shanahana. Slovenský útočník sa presadil proti Osgoodovi po strele obrancu Chavanova, keď najskôr zakryl brankárovi hostí výhľad, spracoval si tesne pred bránkoviskom puk a po otočke skóroval. Ľuboš Bartečko sa do štatistík nezapísal. Detroit okúsil v posledných 16 zápasoch prehru iba raz.

Góly: 52. NAGY (Chavanov, Turgeon), 56. Drake (Conroy, Mayers) - 45. Yzerman (Kozlov, Duchesne), 60. Shanahan (McCarty, Lapointe). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:27. Brankári: Turek - Osgood. Rozhodcovia: Koharski, McGeough - 20.022 divákov.

BOSTON - ATLANTA 5:7 (2:3, 3:2, 0:2)

Medvedi z Bostonu vyslali na brankára Atlanty 45 strieľ, no ani to nestačilo na zisk bodu, o ktorý prišli v záverečnej minúte. Všetkých päť gólov domácich padlo pri presilových hrách.

Góly: 2. Rolston (Kultanen, Kovalenko), 19. Guerin (Samsonov, Allison), 33. Rolston (Allison, Samsonov), 34. Goren (Thornton, Allison), 37. Allison (Samsonov, Rolston) - 9. Donovan (Kohn, Karlsson), 10. Štefan (Svartvadet, Kallio), 13. Štefan (Svartvadet, Kallio), 25. Kallio (Guolla, Štefan), 34. Audette (Ferraro), 60. Brunnete (Murphy, Šlégr), 60. Kohn. Vylúčení: 7:11 na 2 min, Guerin (BOS), Tamer (ATL) na 5 min, presilovky: 5:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 45:31. Brankári: Grahame (13. Skudra) - Maracle. Rozhodcovia: Hasenfratz, Murphy - 15.689 divákov.

PHOENIX - MONTREAL 3:3 po predĺžení (1:0, 2:0, 0:3 - 0:0)

Slovák Radoslav Suchý si pripísal plusový bod, no domáci kojoti napokon boli spokojní s bodom, keď hostia vyrovnali za 13 minút záverečnej tretiny z 0:3 na 3:3.

Góly: 6. Roenick (Tkachuk, Vaananen), 23. Juneau, 30. Doan (Tkachuk) - 43. Koivu (Petrov, Savage), 44. Ručinský, 56. Koivu (Savage, Petrov). Vylúčení: 3:4 na 2 min, Debrusk (PHO), Asham (MON) na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:31. Brankári: Esche - Theodore. Rozhodcovia: Larue, Stewart - 15.527 divákov.

VANCOUVER - TORONTO 3:3 po predĺžení (2:0, 1:1, 0:2 - 0:0)

Canucks využili z 10 presilových hier iba jednu, keď neuspeli ani pri dvojminútovej presilovke 5-3. Domáci kanonier Markus Näslund sa dotiahol na trio 40-gólových strelcov - Bondru, Sakica, Kovaľova.

Góly: 3. Näslund (Cassels, Bertuzzi), 15. Näslund (Bertuzzi, Jovanovski), 25. Schaefer (Cassels, Lachance) - 32. Sundin (Kaberle, Roberts), 49. Roberts (Sundin, McCabe), 53. Sundin (Thomas, Cross). Vylúčení: 3:10 na 2 min, 2x Brashear (VAN), 2x Domi (TOR) na 5 min, 2x Domi, Perreault (TOR) na 10 min, McCabe, Sundin (TOR) na 10+DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 33:15. Brankári: Cloutier - Joseph. Rozhodcovia: Leggo, Watson - 18.422 divákov.

SAN JOSE - NASHVILLE 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Žralokom sa nepodarilo zvíťaziť v posledných siedmich stretnutiach, na čom sa štvrtým čistým kontom v kariére podieľal český brankár Tomáš Vokoun. Marián Cisár ani Richard Lintner sa bodovo nepresadili.

Góly: 35. Walker (Eaton, Robitaille), 57. Robitaille (Ronning, Timonen), 60. Fitzgerald (Kjellberg, Houlder). Vylúčení: 6:6 na 2 min, Heins (SJ) na 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 17:25. Brankári: Nabokov - Vokoun. Rozhodcovia: Devorski, Martell - 17.496 divákov.

LOS ANGELES - CHICAGO 2:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Králi sa márne pokúšajú dostihnúť ôsmy Edmonton, na ktorý stále strácajú štyri body, keď o plný bodový zisk prišli necelé 4 minúty pred koncom. Žigmund Pálffy ukončil osobný rekord v streleckej "neplodnosti", keď v druhej tretine vyslal strelu na súperovu bránku, čo sa mu nepodarilo v ôsmich predchádzajúcich tretinách. Na bránku nevystrelil ani raz Ľubomír Višňovský, Jozef Stümpel stále laboruje so zlomeným rebrom.

Góly: 38. Thomas, 51. Belanger - 3. Herperger (Daze, Dean), 57. Probert (Calder, Herperger). Vylúčení: 4:8 na 2 min, Grimson (LA), Probert (CHI) na 5 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:1. Strely na bránku: 25:32. Brankári: Potvin - Passmore. Rozhodcovia: OďHalloran, Roberts - 18.118 divákov.

OTTAWA - NY RANGERS 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Skóre stretnutia otvoril Čech Radek Dvořák, ktorý tak oslávil 255. stretnutie bez prerušenia, čo ho radí na tretie miesto tabuliek NHL. Slovák Marián Hossa asistoval pri oboch góloch Martina Havláta, hosťujúci Peter Smrek sa do štatistík nezapísal. Rangers i napriek výhre už tento rok pravdepodobne do play off nezasiahnu, keď na ôsmu Carolinu strácajú 12 bodov.

Góly: 14. Havlát (Salo, HOSSA), 27. Havlát (HOSSA, Zamuner) - 7. Dvořák (Messier, Pilon), 51. Nedvěd, 52. McCarthy (Hlaváč, Lefebvre). Vylúčení: 4:6 na 2 min, Fisher (OTT), Graves (NYR) na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:25. Brankári: Fountain - Hebert. Rozhodcovia: Trotier, Warren - 18.500 divákov.

PITSBURGH - CALGARY 6:3 (1:2, 2:1, 3:0)

Famózny český útočník Jaromír Jágr nazbieral proti Calgary 5 bodov, čím dosiahol 100. bod v sezóne a štvrtýkrát v kariére NHL. Tri asistencie si pripísali Lemieux s Kovaľovom a druhý gól v sezóne sa podarilo streliť Ronaldovi Petrovickému, ktorý zvýšil v druhej tretine na 3:2.

Góly: 15. Jágr (Kovaľov, Lemieux), 22. Laukkanen (Lemieux, Jágr), 34. Lemieux (Straka, Jágr), 50. Jágr (Beránek, Kovaľov), 56. Straka (Lang, Kovaľov), 60. Jágr (Stevens, Lemieux) - 8. Wiemer (Iginla, Lydman), 11. Savard (Housley, Iginla), 25. PETROVICKÝ (Sutter, Morris). Vylúčení: 8:8 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:34. Brankári: Aubin - Vernon. Rozhodcovia: Kimmerly, Kowal - 17.148 divákov.