Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

NHL: Mezei sa tešil z gólu v NHL druhýkrát, uzdravený Demitra asistoval

TASR|1. apr 2001 o 12:33

New York 1. apríla (TASR) - Zámorská NHL pokračovala počas víkendu 15 stretnutiami, v ktorých sa predstavilo 20 slovenských hokejistov. Róbert Švehla z Floridy a Marián Hossa z Ottawy si pripísali po jednej asistencii, pričom Hossa prihral v predĺžení zápasu s Bostonom Havlátovi na rozhodujúci gól. Miroslav Šatan z Buffala v stretnutí s Atlantou k asistencii pridal aj svoj 27. gól v ročníku. Druhý gólový zápis v sezóne sa podarilo v 38. zápase zaznamenať slovenskému obrancovi Islanders Branislavovi Mezeiovi. Asistenciou oslávil svoj návrat do zostavy St. Louis po zranení nohy Pavol Demitra.

Šatan skóroval už v 79. sekunde zápasu (4:0) po prihrávke Heinzeho. Slovenský kanonier nazbieral v štyroch zápasoch proti Thrashers v tomto ročníku osem bodov. Český brankár domácich Dominik Hašek vychytal už v sezóne rekordný 11. zápas s čistým kontom a na svojom konte má už 56. shutoutov.

Len 19-ročný český talent Martin Havlát profitoval v predĺžení z presnej prihrávky Mariána Hossu (5:4). Ruská hviezda domácich Alexej Jašin vo svojom 500. zápase v NHL získal dva body za gól a asistenciu. Senators víťazstvom nad Bruins vylepšili klubový rekord histórie v počte bodov za základnú časť (104).

Dvadsaťtrimesačná absencia v NHL nenechala na forme Nikolaja Chabibulina žiadne stopy. Proti Panthers zneškodnil 32 striel, eliminoval aj 5 pokusov najlepšieho strelca ligy Pavla Bureho a priviedol svojich spoluhráčov k víťazstvu 4:2 vo floridskom derby. Slovenský obranca Róbert Švehla asistoval pri úvodnom góle domácich, no skončil s troma mínuskami.

Prehra po predĺžení v Caroline (3:4) zabránila Capitals predčasne oslavovať titul víťaza Juhozápadnej divízie, naopak víťazstvo dostalo Hurricanes do dvojbodového trháku na ôsmom postupovom mieste vo Východnej konferencii pred prenasledovateľmi z Bostonu. Peter Bondra vystrelil 7-krát, no pripísal si iba jeden plusový bod. Rozhodujúci gól zápasu bol pre Roda BrindďAmoura zároveň 300. v kariére.

Od januára 1997 sa hokejistom NY Rangers nepodarilo zdolať New Jersey Devils v ani jednom z 23 vzájomných stretnutí. Slovenský obranca Peter Smrek si pri cennom víťatstve (3:4) pripísal plusový bod. Hosťom výborne zachytal brankár Hebert, ktorý zlikvidoval 38 strieľ domácich.

St. Louis už aj s uzdraveným Pavlom Demitrom udávali tón celé prvé dve tretiny stretnutia v Pittsburghu, keď vyslali na bránku tučniakov 26 strieľ, oproti 8 domácim pokusom, čím si vytvorili sľubný náskok 3:1. V záverečnej tretine však Pittsburgh ukázal svoju útočnú silu a štyrmi gólmi otočil zápas (5:3). Pavol Demitra si pripísal bod za asistenciu a Ľuboš Bartečko mínusový bod.

Kráľom z Los Angeles neostalo nič iné v dramatickom boji o play off, iba zdolať Colorado. O dvoch cenných bodoch štyri kolá pred koncom rozhodli Slováci Žigmund Pálffy s dvoma gólmi a dvoma asistenciami a Jozef Stümpel s gólom a jednou asistenciou. Slovenské duo potrebovalo na tri góly v prvej tretine iba deväť minút, pričom v bránke ich podporil šiestym čistým kontom v sezóne Felix Potvin. Ľubomír Višňovský si pripísal plusový bod. Kings strácajú na ôsmy Phoenix jeden bod, no majú zápas k dobru.

Phoenix si udržali po víťazstve 3:1 nad San Jose jeden bod náskoku pred deviatym Los Angeles vďaka dvom gólom Landona Wilsona. Kojoti však majú o zápas viac a o postupe sa môže rozhodnúť v utorok vo Phoenixe, kde privítajú práve Kings. Slovák Michal Handzuš Nabokova v bránke Sharks neohrozil.

Richard Zedník neohrozil bránku Toronta ani raz, no Montreal i tak zvíťazil presvedčivo 4:1, keď sa dvakrát trafil obranca Karl Dykhuis. Javorové listy si v závere základnej časti nečakane skomplikovali postupovú istotu, keď pred deviatou Carolinou majú náskok už iba 5 bodov. Hurricanes má pritom dva zápasy k dobru.

Medvedi v Bostone zachránili oba nesmierne cenné body s Islanders (4:2) až v záverečných dvoch minútach, keď ich v hre o play off udržal hetrikom Jason Allison. Pred deviatou Carolinou má Boston jeden bod náskok, no i o zápas naviac. Svoj druhý gól v NHL strelil v záverečnej tretine slovenský obranca Branislav Mezei. Jeho spoluhráč Zdeno Chára si štatistiky nezmenil a Juraj Kolník si pripísal mínusový bod.

Minnesota ohrozila Dunhama v bránke Nashvillu 42-krát, no ani to nestačilo k odvráteniu ich desiateho zápasu bez víťazstva v sérii (4:1). Marián Gáborík i Ľubomír Sekeráš sa o to pokúšali 3-krát. V drese Nashvillu si po dlhej dobe pripísal bod za asistenciu obranca Richard Lintner, Mariánovi Cisárovi sa neujala ani jedna z piatich strieľ.

Róbert Petrovický si pripísal mínusový bod, keď jeho Flames neprekonali Martyho Turca v bránke Stars ani raz (0:2). Brankárska dvojka Dallasu si tak pripísala už štvrté víťazstvo v sérii. piatok: VANCOUVER - ANAHEIM 2:2 po predĺžení (1:2, 0:0, 1:0)

Dôležitý bod do zúčtovania pred play off zabezpečil Canucks obranca Ed Jovanovski tvrdou strelou necelé tri minúty pred koncom. O účasti klubu z Britskej Kolumbie v nadstavbe však pravdepodobne rozhodnú až dva vzájomné zápasy s LA Kings nasledujúci týždeň. Canucks v posledných 14 zápasoch dohrávali až v 9 prípadoch v predĺžení.

Góly: 3. H. Sedin, 57. Jovanovski (Druken, Sopel) - 10. Friesen (Hrkac, Kariya), 20. Kariya (Cullen, Titov). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:23. Brankári: Cloutier - Giguere. Rozhodcovia: Kowal, Maguire - 18.422 divákov.

EDMONTON - DALLAS 4:5 (3:1, 0:2, 1:2)

V boji o čo najstrategickejšiu pozíciu vo vyraďovacích bojoch play off prepásli veľkú šancu na poistenie 5. priečky Oilers, keď s finalistami vlaňajšieho Stanley Cupu viedli už 3:1, no nakoniec podľahli 4:5.

Góly: 4. Laraque (Brewer, Murray), 5. Grier (Poti), 17. Laraque (Murray, Horcoff), 60. Weight (Laraque, Smith) - 14. Nieuwendyk (Sydor, Morrow), 22. Morrow (Marshall, Nieuwendyk), 32. Nieuwendyk (Matvichuk, Ledyard), 46. Matvichuk (Zubov, Morrow), 53. Morrow. Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:21. Brankári: Salo - Belfour. Rozhodcovia: Fraser, Watson - 17.100 divákov.

FLORIDA - TAMPA BAY 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Dvadsaťtrimesačná absencia v NHL nenechala na forme Nikolaja Chabibulina žiadne stopy. Proti Panthers zneškodnil 32 striel, eliminoval aj 5 pokusov najlepšieho strelca ligy Pavla Bureho a priviedol svojich spoluhráčov k víťazstvu vo floridskom derby. Slovenský obranca Róbert Švehla asistoval pri úvodnom góle domácich, no skončil s troma mínuskami.

Góly: 16. Niedermayer (Jokinen, ŠVEHLA), 60. Švidki (Novoselcev, Laus) - 10. Richards (modin, Kubina), 23. Barnaby (Ziuzin), 56. Ekman (Clymer, Sarich), 60. Clymer. Vylúčení: 6:8 na 2 min, Sarich (TB) na 10 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:27. Brankári: Luongo - Chabibulin. Rozhodcovia: Stewart, Walsh - 15.937 divákov.

OTTAWA - BOSTON 5:4 po predĺžení (2:2, 2:2, 0:0 - 1:0)

Len 19-ročný český talent Martin Havlát profitoval v predĺžení z presnej prihrávky Mariána Hossu. Ruská hviezda domácich Alexej Jašin vo svojom 500. zápase v NHL získal dva body za gól a asistenciu. Senators víťazstvom nad Bruins vylepšili klubový rekord histórie v počte bodov za základnú časť (104).

Góly: 9. Jašin (Alfredsson, Rachůnek), 18. Zamuner (York), 30. Fisher (Zamuner), 34. Redden (Jašin, Rachůnek), 63. Havlát (HOSSA) - 4. Samsonov (Allison, Guerin), 14. Samsonov (Allison), 25. Kovalenko (Eloranta, Thornton), 27. Allison (Guerin, Gill). Vylúčení: 9:5 na 2 min, Roy (OTT) a Goren (BOS) na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:48. Brankári: Lalime - Dafoe. Rozhodcovia: Koharski, Pollock - 18.500 divákov.

CAROLINA - WASHINGTON 4:3 po predĺžení (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)

Prehra po predĺžení v Caroline zabránila Capitals predčasne oslavovať titul víťaza Juhozápadnej divízie, naopak víťazstvo dostalo Hurricanes do dvojbodového trháku na ôsmom postupovom mieste vo Východnej konferencii pred prenasledovateľmi z Bostonu. Peter Bondra vystrelil 7-krát, no pripísal si iba jeden plusový bod. Rozhodujúci gól zápasu bol pre Roda BrindďAmoura zároveň 300. v kariére.

Góly: 2. Westlund (Willis, Pellerin), 19. Kapanen (Willis, OďNeill), 24. Francis (Battaglia, Kapanen), 64. BrindďAmour (Kapanen, OďNeill) - 14. Sacco z tr. strieľania, 21. Linden (Nikolišin, Witt), 27. Nikolišin (Zubrus, Zettler. Vylúčení: 5:7 na 2 min, Adams (CAR) a Witt (WAS) na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:21. Brankári: Irbe - Kölzig. Rozhodcovia: Jackson, Marouelli - 17.355 divákov.

BUFFALO - ATLANTA 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Šatan skóroval už v 79. sekunde zápasu po prihrávke Heinzeho. Slovenský kanonier nazbieral v štyroch zápasoch proti Thrashers v tomto ročníku osem bodov. Český brankár domácich Dominik Hašek vychytal už v sezóne rekordný 11. zápas s čistým kontom a na svojom konte má už 56. shutoutov.

Góly: 2. ŠATAN (Heinze), 9. Gratton (Heinze, ŠATAN), 50. Patrick (Audette, Heinze), 51. Afinogenov (Gilmour, Rasmussen). Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:30. Brankári: Hašek, Maracle - 18.690 divákov.

sobota:

NEW JERSEY - NY RANGERS 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)

Od januára 1997 sa jazdcom nepodarilo zdolať Devils v ani jednom z 23 vzájomných stretnutí. Slovenský obranca Peter Smrek si pri cennom víťatstve pripísal plusový bod. Hosťom výborne zachytal brankár Hebert, ktorý zlikvidoval 38 strieľ domácich.

Góly: 28. Mogiľnyj (Rafalski), 39. Mogiľnyj (Sýkora, Rafalski), 56. McKay (Rafalski, Eliáš) - 25. Nedvěd (Messier, Leetch), 25 Graves (Forbes), 33. Grošek (Nedvěd, Johnsson), 49. McCarthy (Forbes). Vylúčení: 5:6 na 2 min, Eliáš, McKenzie (NJ), Klouček, Mottau (NYR) na 5 min, Arnott (NJ) 5+2x10 min, Messier (NYR) 5+DKZ, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 41:19. Brankári: Brodeur - Hebert. Rozhodcovia: Gregson, Warren - 19.040 divákov.

PITTSBURGH - ST. LOUIS 5:3 (1:2, 0:1, 4:0)

Bluesmani už aj s uzdraveným Pavlom Demitrom udávali tón celé prvé dve tretiny, keď vyslali na bránku tučniakov 26 strieľ, oproti 8 domácim pokusom, čím si vytvorili sľubný náskok 3:1. V záverečnej tretine však Pittsburgh ukázal svoju útočnú silu a štyrmi gólmi otočil zápas. Pavol Demitra si pripísal bod za asistenciu a Ľuboš Bartečko mínusový bod.

Góly: 11. Ference (Straka, Lemieux), 41. Kovaľov (Straka, Kasparaitis), 53. Jágr (Lemieux, Ference), 59. Lemieux (Kovaľov, Jágr), 60. Jágr - 11. Corso (DEMITRA), 20. Corso (Young, MacInnis), 25. Tkachuk (Turgeon, Young). Vylúčení: 5:5 na 2 min, Tibbetts, Lacouture (PIT), Mayers, Drake (STL) na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:34. Brankári: Hedberg - Johnson. Rozhodcovia: Devorski, Meier - 17.148 divákov.

PHOENIX - SAN JOSE 3:1 (1:0, 1:1,, 1:0)

Domáci si udržali po víťazstve nad San Jose jeden bod náskoku pred deviatym Los Angeles vďaka dvom gólom Landona Wilsona. Kojoti však majú o zápas viac a o postupe sa môže rozhodnúť v utorok vo Phoenixe, kde privítajú práve Kings. Slovák Michal Handzuš Nabokova v bránke Sharks neohrozil.

Góly: 6. Johnson (Mara, Lumme), 26. Wilson (Green, May), 60. Wilson - 40. Ricci (Ragnarsson, Marleau). Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:17. Brankári: Burke - Nabokov. Rozhodcovia: Degrace, Schachte - 15.708 divákov.

MONTREAL - TORONTO 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Góly: 8. Dykhuis (Savage, Petrov), 11. Dykhuis (Ručinský, Bullis), 23. Brunet (Campbell, Dykhuis), 60. Darby (Brunet, Souray) - 33. Berg (Tucker, Perreault). Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:33. Brankári: Theodore - Joseph. Rozhodcovia: Koharski, Pollock - 21.273 divákov.

BOSTON - NY ISLANDERS 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Medvedi zachránili oba nesmierne cenné body až v záverečných dvoch minútach, keď ich v hre o play off udržal hetrikom Jason Allison. Pred deviatou Carolinou má Boston jeden bod náskok, no i o zápas naviac. Svoj prvý gól v NHL strelil v záverečnej tretine slovenský obranca Branislav Mezei, ktorý na gól čakal 38 stretnutí. Jeho spoluhráč Zdeno Chára si štatistiky nezmenil a Juraj Kolník si pripísal mínusový bod.

Góly: 8. Allison (Guerin, Weinrich), 36. Samsonov (McLaren, Thornton), 59. Allison (Axelsson, Popovic), 60. Allison - 29. Cairns (Pyatt, Scatchard), 52. Mezei (Scatchard). Vylúčení: 0:4 na 2 min, Nazarov (BOS), Cairns (ISL) na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:23. Brankári: Dafoe - Terreri. Rozhodcovia: Trottier, Van Massenhoven - 17.565 divákov.

LOS ANGELES - COLORADO 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)

Kráľom neostalo nič iné v dramatickom boji o play off, iba zdolať Colorado. O dvoch cenných bodoch štyri kolá pred koncom rozhodli Slováci Žigmund Pálffy s dvoma gólmi a dvoma asistenciami a Jozef Stümpel s gólom a jednou asistenciou. Slovenské duo potrebovalo na tri góly v prvej tretine iba deväť minút, pričom v bránke ich podporil šiestym čistým kontom v sezóne Felix Potvin. Ľubomír Višňovský si pripísal plusový bod. Kings strácajú na ôsmy Phoenix jeden bod, no majú zápas k dobru.

Góly: 9. STÜMPEL (Robotaille, PÁLFFY), 11. PÁLFFY (STÜMPEL), 18. PÁLFFY (STÜMPEL, Deadmarsh), 51. Deadmarsh (PÁLFFY, Modrý). Vylúčení: 3:4 na 2 min, Parker (COL) na 5 min, Grimson (LA) 5+10+DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 20:19. Brankári: Potvin - Aebischer. Rozhodcovia: Larue, Roberts - 18.118 divákov.

NASHVILLE - MINNESOTA 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Hostia ohrozili Dunhama v bránke domácich 42-krát, no ani to nestačilo k odvráteniu ich desiateho zápasu bez víťazstva v sérii. Marián Gáborík i Ľubomír Sekeráš sa o to pokúšali 3-krát. V drese Nashvillu si po dlhej dobe pripísal bod za asistenciu obranca Richard Lintner, Mariánovi Cisárovi sa neujala ani jedna z piatich strieľ.

Góly: 8. Kjellberg (Hartnell, Lintner), 21. Legwand (Ronning, Walker), 37. Walker (Robitaille, Jačmenev), 44. Walker (Kjellberg, Ronning) - 53. Walz (Laaksonen, Nielsen). Vylúčení: 6:5 na 2 min, 2x Stevenson (NAS), Sutton (MIN na 5 min, Blouin (MIN) 5+2x10 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:42. Brankári: Dunham - McLennan. Rozhodcovia: Angus, Auger - 17.113 divákov.

PHILADELPHIA - DETROIT 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Deviaty "shutout" v sezóne vychytal český brankár Roman Čechmánek a postaral sa tak o to, že letci po prvý raz od roku 1977 neinkasovali v zápase s Detroitom ani jeden gól. Do streleckej listiny zápasu sa zapísal "zlatým gólom" iba Kent Manderville.

Góly: 43. Manderville (Ranheim, Hull). Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:21. Brankári: Čechmánek - Osgood. Rozhodcovia: Marouelli, Zelkin - 19.786 divákov.

CALGARY - DALLAS 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Róbert Petrovický si pripísal mínusový bod, keď jeho Flames neprekonali Martyho Turca v bránke Stars ani raz. Brankárska dvojka Dallasu si tak pripísala už štvrté víťazstvo v sérii.

Góly: 20. Nieuwendyk (Lehtinen, Marshall), 26. Modano (Hull, Hatcher). Vylúčení: 2:3 na 2 min, Iginla (CGY), Morrow (DAL) na 5 min, Ljašenko (DAL) 5+DKZ, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:17. Brankári: Brathwaite - Turco. Rozhodcovia: Kowal, Maguire - 17.139 divákov.